2. Verfahren
Verfahren
Titel: Pensionsförsäkring och pensionstjänster
Beschreibung: Pensionsförsäkring, pensionsrådgivning och pensionsadministration. Almis behov av pensionsförsäkring som gäller för denna upphandling omfattar pensionslösningar för koncernledningen, VD:ar, Fund Managers, övriga tiotaggare samt för anställda som vill löneväxla. Syftet med upphandlingen är att skapa ett mer sammanhållet, transparent och kvalitetssäkrat upplägg för pensionsförsäkring och pensionsrådgivning. Få till en smidigare hantering utan mellanhänder samt bättre möjligheter till uppföljning på koncernnivå. Målet är ett koncerngemensamt avtal som tillgodoser medarbetarnas behov på bästa sätt och som erbjuder de bästa affärsmässiga villkoren. Minska avgifterna för individen så att mer går till medarbetarens pension.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133893:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66520000 Altersvorsorge, 66521000 Individuelle Altersvorsorge, 66522000 Altersvorsorge (Gruppenversicherungen), 66523000 Beratung für Pensionsfonds
639286-2026 - Competition
Sweden – Financial and insurance services – Pensionsförsäkring och pensionstjänster
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 66000000 Financial and insurance services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Additional classification (cpv): 66500000 Insurance and pension services, 66520000 Pension services, 66521000 Individual pension services, 66522000 Group pension services, 66523000 Pension fund consultancy services