639324-2026 - Ergebnis
Rumänien – Bauarbeiten für Brücken, Tunnel, Schächte und Unterführungen – „Asigurarea mobilității traficului prin prelungirea legăturii rutiere și de transport public între Gara de Sud și Gara de Vest (strada Libertății), inclusiv lucrări de reabilitare a domeniului public al piețelor gărilor - Etapa I”
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: „Asigurarea mobilității traficului prin prelungirea legăturii rutiere și de transport public între Gara de Sud și Gara de Vest (strada Libertății), inclusiv lucrări de reabilitare a domeniului public al piețelor gărilor - Etapa I”
Beschreibung: MUNICIPIUL PLOIESTI, Judetul Prahova doreste realizarea proiectului de investitii „Asigurarea mobilității traficului prin prelungirea legăturii rutiere și de transport public între Gara de Sud și Gara de Vest (strada Libertății), inclusiv lucrări de reabilitare a domeniului public al piețelor gărilor - Etapa I”. Pentru aceasta a fost depusa cerere de finantare prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Prioritate: 3 – O regiune cu mobilitate urbană durabilă, Obiectiv specific: RSO2.8 - Promovarea mobilității urbane multimodale sustenabile, ca parte a tranziției către o economie cu zero emisii de dioxid de carbon, Apel de proiecte PRSM/435/PRSM_P3/OP2/RSO2.8/PRSM_A26. Proiectul de investitii va fi finanţat din fonduri europene nerambursabile, de la bugetul de stat şi de la bugetul local al municipiului Ploiesti. Proiectul de investii sus mentionat presupune realizarea urmatoarelor lucrari : •Amenajare Piata 1 Decembrie 1918 (Zona Gara de Sud); •Amenajare zona Garii de Vest; •Construire Cladire Statie de Asteptare (Zona Gara de Sud) ; •Construire Park & Ride P-ta 1 Decembrie 1918 si zona Gara de Vest ; •Statii de asteptare calatori ; •Pasaj Pietonal Subteran (Zona Gara de Sud); •Retea de contact troleibuz in Piata 1 Decembrie 1918 si Zona Garii de Vest; •Sistematizare, desfiintari, creare si refacere accese; •Amenajari protectia mediului; •Devieri, refaceri, protejari retele edilitare in zona Piata 1 Decembrie1918; •Devieri, refaceri, protejari retele edilitare in zona Garii de Vest; •Bransamente şi racorduri reţele edilitare.La executia lucrarilor vor fi respectate cerintele Caietului de sarcini, prevederile documentatiei tehnice, faza PT, a Certificatelor de Urbanism, Autorizatiilor de Construire, precum si prevederile Hotararii de Guvern nr.766/1997 pentru aprobarea unor regulamente privind calitatea în construcţii, cu modificările şi completările ulterioare si a Legii nr. 10/1995 privind calitatea in constructii cu modificarile si completarile ulterioare. Autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari în a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile. In conformitate cu cererea de finantare si cu bugetul actualizat al proiectului, aprobat prin Hotararea Consiliului Local nr. 160/31.03.2025, valoarea estimata a contractului de lucrari este de 48.438.907,45 lei fara TVA, din care: - valoare C+M (constructii si instalatii, inclusiv infrastructura rutiera): 44.265.751,05 lei fara TVA (capitole Deviz General:1.2 + 1.3 + 1.4 + 2 + 4.1+ 4.2 + 5.1.1); - valoare utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj: 1.702.659,45 lei fara TVA (capitol Deviz General: 4.3) - valoare dotari: 1.772.168,95 lei fara TVA (capitol Deviz General: 4.5) - valoare Organizare Santier - Cheltuieli conexe organizarii santierului: 698.328,00 lei fara TVA (capitol Deviz General 5.1.2). Valoarea estimată a contractului ce urmează a fi atribuit nu cuprinde: (i) suma de 2.664.000 lei fara TVA, aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute, suma precizată în devizul general, aceasta putând fi accesata, după caz, în funcție de necesități, prin modificarea contractului în condițiile prevăzute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice. (ii) sumele reprezentand rezerva de implementare si marja de buget a proiectului este de 19.160.136,27 lei fara TVA, conform devizului general.
Interne Kennung: 2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45221000 Bauarbeiten für Brücken, Tunnel, Schächte und Unterführungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Se achizitioneaza lucrarile aferente proiectului de investitii „Asigurarea mobilității traficului prin prelungirea legăturii rutiere și de transport public între Gara de Sud și Gara de Vest (strada Libertății), inclusiv lucrări de reabilitare a domeniului public al piețelor gărilor - Etapa I”, in conformitate si cu respectarea cerintelor Caietului de Sarcini si a Proiectului Tehnic. La executia lucrarilor vor fi respectate cerintele Caietului de sarcini, prevederile documentatiei tehnice, faza PT, a Certificatelor de Urbanism, Autorizatiilor de Construire, precum si prevederile Hotararii de Guvern nr.766/1997 pentru aprobarea unor regulamente privind calitatea în construcţii, cu modificările şi completările ulterioare si a Legii nr. 10/1995 privind calitatea in constructii cu modificarile si completarile ulterioare. Autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari în a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32323500 Video-Überwachungssystem, 34928400 Stadtmobiliar, 45112710 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Grünanlagen, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45233140 Straßenarbeiten, 45233161 Bau von Fußwegen, 45233162 Bau von Fahrradwegen, 45255400 Fertigungsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45332000 Installateurarbeiten und Verlegung von Abwasserleitungen