639496-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Zelte – Udbud af Rammeaftale vedrørende teltservice
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Rammeaftale vedrørende teltservice
Beschreibung: Udbuddet omfatter en rammeaftale om leje af teltservice til brug for arrangementer, øvelser og events, som afvikles af Ordregiver (”Rammeaftalen”). Rammeaftalen har til formål at dække ETKs løbende behov for leje af telte og tilhørende faciliteter til Forsvarsministeriets og underliggende myndigheders etablissementer. Rammeaftalen omfatter levering af den udbudte ydelse til Ordregivers lokationer i hele Danmark, inkl. ikke-brofaste øer. Der forventes dog alene et mindre behov for levering af ydelser til ikke-brofaste øer. Rammeaftalen indgås for en 4-årig periode, og den anslåede årlige værdi udgør 35.000.000 kr. ekskl. moms – det vil sige samlet 140.000.000 kr. ekskl. moms. Rammeaftalens maksimale værdi udgør 280.000.000 kr. ekskl. moms. Rammeaftalen omfatter leje af Teltservice inklusive følgende ydelser: • Telte til events og sanitære faciliteter • Telte til indkvartering og sanitære faciliteter • Materiale (enkeltvarer), herunder (ikke udtømmende): o Kontor- og beboelsesvogne o Køle- og frysecontainere til opbevaring af mad o Teknisk udstyr (hegn, lys, varme/køl, strøm, kabler, mv.) Rammeaftalen indgås med to leverandører. Opgaver, der tildeles på grundlag af Rammeaftalen, tildeles direkte på de vilkår, der er fastsat i Rammeaftalen, herunder de aftalte priser og øvrige kontraktvilkår. Som udgangspunkt tildeles alle opgaver til 1. prioritetsleverandøren. 2. prioritetsleverandøren tildeles alene en opgave i de i Rammeaftalens pkt. 8 angivne situationer.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudslovens afsnit II, §§ 56-57. (Lovbekendtgørelse nr. 116 af 3. februar 2025, der gennemfører Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud).
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39522530 Zelte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31120000 Generatoren, 39000000 Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel, 39715300 Sanitäreinrichtungen, 90900000 Reinigungs- und Hygienedienste
5. Los
Los: LOT-0000