See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: "Lucrari de spargere, sapatura, refacere sistem rutier aferente investitiilor si remedierii defectelor la liniile electrice subterane si aeriene, in instalatiile apartinand S.C. DELGAZ GRID S.A, zona de electricitate” – 12 Loturi
Beschreibung: Obiectul prezentei proceduri de achiziție este reprezentat de lucrarile de spargere, sapatura si refacere a sistemului rutier aferente investitiilor si remedierii defectelor la liniile electrice subterane si aeriene, lucrari care se execută fără proiect tehnic, în baza fişelor tehnologice, a instructiunilor tehnice si a normelor specifice de securitate si sanatate a muncii in vigoare. Spargerea, sapatura si refacerea sistemului rutier aferente investitiilor sunt lucrari care se fac pentru lucrarile de investitii la liniile electrice subterane si aeriene, in instalatiile apartinand S.C. DELGAZ GRID SA, la solicitarea Diviziei Conecare la Retea si Modernizare. Valoarea total estimata supusa achizitie pentru toate cele 12 loturi este de 74,440,820.00 lei fara TVA, compusa din: 67,960,820.00 lei fara TVA, reprezentand contravaloarea lucrarilor care fac obiectul achizitei si 6,480,000.00 lei fara TVA, reprezentand valoarea cotei forfetare. Valorile maxime estimate a celui mai mare contract subsecvent pentru fiecare lot in parte, sunt: Lot 1 - CORE Bacau + Pd.Turcului: 2,649,656.00 lei Lot 2 - CORE Bacau, zona Onesti + Comanesti: 2,919,724.00 lei Lot 3 - CORE Botosani: 1,908,242.00 lei Lot 4 - CORE Iasi: 6,858,382.00 lei Lot 5 - CORE Iasi, zona Pascani: 1,315,652.00 lei Lot 6 - CORE Neamt, zona Piatra Neamt: 1,615,823.00 lei Lot 7 - CORE Neamt, zona Tg.Neamt + Roman: 1,215,599.00 lei Lot 8 - CORE Suceava, zona Suceava + Falticeni: 1,965,952.00 lei Lot 9 - CORE Suceava, zona Campulung: 885,426.00 lei Lot 10 - CORE Suceava, zona Radauti: 682,306.00 lei Lot 11 - CORE Vaslui, zona Vaslui: 1,316,977.00 lei Lot 12 - CORE Vaslui, zona Barlad: 1,479,916.00 lei Nota: Evaluarea propunerilor financiare se va face prin raportare la preturile ofertate fara a include cota forfetara, valoarea ofertei reprezintand totalul general=(anexei 1a + anexa 1b)+cota forfetara, din Anexa1-tabel centralizator oferta. Valoarile maxime estimate a Acordului cadru/lot supuse achizitiei sunt mentionate la sectiunea II.2 Lista de loturi din fisa de date si in Anexa_Valori minime maxime, iar acestea includ si cota forfetara. Cota forfetara reprezinta o suma fixă platita de Achizitor, lunar, pentru asigurarea disponibilitatii personalului, a utilajelor si a celorlalte mijloace implicate apartinand executantului, pentru asigurarea interventiilor solicitate de catre schizitor, disponibile 24 de ore pe zi, 7 zile pe saptamana. Suma acopera cheltuielile suplimentare ale executantului pentru asigurarea interventiilor solicitate de catre beneficiar in afara programului normal de lucru precum si posibilele costuri ale executantului, survenite in urma modificarilor activitatilor programate pentru executarea unor activitati cu caracter urgent. Valoarea acesteia este stabilita in lei, fixa pe toata perioada derularii contractului si este acordata independent de valoarea si numarul interventiilor executate. Cantitatile minime/maxime estimate a se comada sunt prevazute in Anexa - Cantitati minime si maxime, atasata documentatiei de atribuire. Clarificarile sau informatiile suplimentare în legatura cu documentatia de atribuire vor fi transmise cu 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, iar raspunsul entitatii contractante la aceste solicitari va fi transmis in a 11-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor in conformitate cu art. 173 din Legea 99/ 2016. Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul limita stabilit.
Interne Kennung: RO10976687/2025/4031- 4042
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45112100 Grabenaushub
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: CORE Bacau, zona Bacau + Pd. Turcului
Beschreibung: Lucrari de spargere, sapatura, refacere sistem rutier aferente investitiilor la liniile electrice subterane si aeriene, in instalatiile electrice apartinand Delgaz Grid SA pe raza judetului Bacau. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 2,649,656.00 lei fara TVA. Garantia de participare reprezinta 0.05% din valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent si va fi constituita conform art.42 din HG 394/2016 si a art.164 alin.(4) din Legea 99/2016 Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent a fost stabilita pe baza necesarului entitatii contractante, avandu-se in vedere volumul estimat al lucrarilor ce urmeaza a fi achizitionate, ca urmare a analizei contractelor similar, anterioar incheiate de in ultimii 1–3 ani, luandu-se in considerare atat valorile contractelor, cat si frecventa achizitiilor. Totodata, s-a avut in vedere o consultare prealabila a pietei, conform art. 148 din Legea 99/2016 coroborat cu art.19 din HG 394/2016, prin care s-au solicitat informatii indicative de pret de la operatorii economici din domeniu, iar preturile de piata identificate au fost analizate pentru a multiplica cantitațile estimate aferente unui posibil varf de achizitie.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45112200 Bodenabtrag, 45233222 Straßenpflaster- und Asphaltarbeiten
Los: LOT-0002
Titel: CORE Bacau, zona Onesti + Comanesti
Beschreibung: Lucrari de spargere, sapatura, refacere sistem rutier aferente investitiilor la liniile electrice subterane si aeriene, in instalatiile electrice apartinand Delgaz Grid SA din Onesti si Comanesti. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 2,919,724.00 lei fara TVA. Garantia de participare reprezinta 0.05% din valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent si va fi constituita conform art.42 din HG 394/2016 si a art.164 alin.(4) din Legea 99/2016. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent a fost stabilita pe baza necesarului entitatii contractante, avandu-se in vedere volumul estimat al lucrarilor ce urmeaza a fi achizitionate, ca urmare a analizei contractelor similar, anterioar incheiate de in ultimii 1–3 ani, luandu-se in considerare atat valorile contractelor, cat si frecventa achizitiilor. Totodata, s-a avut in vedere o consultare prealabila a pietei, conform art. 148 din Legea 99/2016 coroborat cu art.19 din HG 394/2016, prin care s-au solicitat informatii indicative de pret de la operatorii economici din domeniu, iar preturile de piata identificate au fost analizate pentru a multiplica cantitațile estimate aferente unui posibil varf de achizitie.
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: CORE Botosani
Beschreibung: Lucrari de spargere, sapatura, refacere sistem rutier aferente investitiilor la liniile electrice subterane si aeriene, in instalatiile electrice apartinand Delgaz Grid SA din Botosani. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 1,908,242.00 lei fara tva. Garantia de participare reprezinta 0.05% din valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent si va fi constituita conform art.42 din HG 394/2016 si a art.164 alin.(4) din Legea 99/2016. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent a fost stabilita pe baza necesarului entitatii contractante, avandu-se in vedere volumul estimat al lucrarilor ce urmeaza a fi achizitionate, ca urmare a analizei contractelor similar, anterioar incheiate de in ultimii 1–3 ani, luandu-se in considerare atat valorile contractelor, cat si frecventa achizitiilor. Totodata, s-a avut in vedere o consultare prealabila a pietei, conform art. 148 din Legea 99/2016 coroborat cu art.19 din HG 394/2016, prin care s-au solicitat informatii indicative de pret de la operatorii economici din domeniu, iar preturile de piata identificate au fost analizate pentru a multiplica cantitațile estimate aferente unui posibil varf de achizitie.
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: CORE Iasi
Beschreibung: Lucrari de spargere, sapatura, refacere sistem rutier aferente investitiilor la liniile electrice subterane si aeriene, in instalatiile electrice apartinand Delgaz Grid SA din Iasi. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 6,858,382.00 lei fara tva. Garantia de participare reprezinta 0.05% din valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent si va fi constituita conform art.42 din HG 394/2016 si a art.164 alin.(4) din Legea 99/2016. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent a fost stabilita pe baza necesarului entitatii contractante, avandu-se in vedere volumul estimat al lucrarilor ce urmeaza a fi achizitionate, ca urmare a analizei contractelor similar, anterioar incheiate de in ultimii 1–3 ani, luandu-se in considerare atat valorile contractelor, cat si frecventa achizitiilor. Totodata, s-a avut in vedere o consultare prealabila a pietei, conform art. 148 din Legea 99/2016 coroborat cu art.19 din HG 394/2016, prin care s-au solicitat informatii indicative de pret de la operatorii economici din domeniu, iar preturile de piata identificate au fost analizate pentru a multiplica cantitațile estimate aferente unui posibil varf de achizitie.
Interne Kennung: 4
Los: LOT-0005
Titel: CORE Iasi, zona Pascani
Beschreibung: Lucrari de spargere, sapatura, refacere sistem rutier aferente investitiilor la liniile electrice subterane si aeriene, in instalatiile electrice apartinand Delgaz Grid SA din Pascani, Iasi. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 1,315,652.00 lei fara tva. Garantia de participare reprezinta 0.05% din valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent si va fi constituita conform art.42 din HG 394/2016 si a art.164 alin.(4) din Legea 99/2016. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent a fost stabilita pe baza necesarului entitatii contractante, avandu-se in vedere volumul estimat al lucrarilor ce urmeaza a fi achizitionate, ca urmare a analizei contractelor similar, anterioar incheiate de in ultimii 1–3 ani, luandu-se in considerare atat valorile contractelor, cat si frecventa achizitiilor. Totodata, s-a avut in vedere o consultare prealabila a pietei, conform art. 148 din Legea 99/2016 coroborat cu art.19 din HG 394/2016, prin care s-au solicitat informatii indicative de pret de la operatorii economici din domeniu, iar preturile de piata identificate au fost analizate pentru a multiplica cantitațile estimate aferente unui posibil varf de achizitie.
Interne Kennung: 5
Los: LOT-0006
Titel: CORE Neamt, zona Piatra Neamt
Beschreibung: Lucrari de spargere, sapatura, refacere sistem rutier aferente investitiilor la liniile electrice subterane si aeriene, in instalatiile electrice apartinand Delgaz Grid SA pe raza loc Piatra Neamt. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent a fost stabilita pe baza necesarului entitatii contractante, avandu-se in vedere volumul estimat al lucrarilor ce urmeaza a fi achizitionate, ca urmare a analizei contractelor similar, anterioar incheiate de in ultimii 1–3 ani, luandu-se in considerare atat valorile contractelor, cat si frecventa achizitiilor. Totodata, s-a avut in vedere o consultare prealabila a pietei, conform art. 148 din Legea 99/2016 coroborat cu art.19 din HG 394/2016, prin care s-au solicitat informatii indicative de pret de la operatorii economici din domeniu, iar preturile de piata identificate au fost analizate pentru a multiplica cantitațile estimate aferente unui posibil varf de achizitie.
Interne Kennung: 6
Los: LOT-0007
Titel: CORE Neamt, zona Targu Neamt+Roman
Beschreibung: Lucrari de spargere, sapatura, refacere sistem rutier aferente investitiilor la liniile electrice subterane si aeriene, in instalatiile electrice apartinand Delgaz Grid SA din targu Neamt si Roman. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 1,215,599.00 lei fara tva. Garantia de participare reprezinta 0.05% din valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent si va fi constituita conform art.42 din HG 394/2016 si a art.164 alin.(4) din Legea 99/2016. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent a fost stabilita pe baza necesarului entitatii contractante, avandu-se in vedere volumul estimat al lucrarilor ce urmeaza a fi achizitionate, ca urmare a analizei contractelor similar, anterioar incheiate de in ultimii 1–3 ani, luandu-se in considerare atat valorile contractelor, cat si frecventa achizitiilor. Totodata, s-a avut in vedere o consultare prealabila a pietei, conform art. 148 din Legea 99/2016 coroborat cu art.19 din HG 394/2016, prin care s-au solicitat informatii indicative de pret de la operatorii economici din domeniu, iar preturile de piata identificate au fost analizate pentru a multiplica cantitațile estimate aferente unui posibil varf de achizitie.
Interne Kennung: 7
Los: LOT-0008
Titel: CORE Suceava, zona Suceava+Falticeni
Beschreibung: Lucrari de spargere, sapatura, refacere sistem rutier aferente investitiilor la liniile electrice subterane si aeriene, in instalatiile electrice apartinand Delgaz Grid SA din Suceava si Falticeni. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 1,965,952.00 lei fara tva. Garantia de participare reprezinta 0.05% din valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent si va fi constituita conform art.42 din HG 394/2016 si a art.164 alin.(4) din Legea 99/2016. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent a fost stabilita pe baza necesarului entitatii contractante, avandu-se in vedere volumul estimat al lucrarilor ce urmeaza a fi achizitionate, ca urmare a analizei contractelor similar, anterioar incheiate de in ultimii 1–3 ani, luandu-se in considerare atat valorile contractelor, cat si frecventa achizitiilor. Totodata, s-a avut in vedere o consultare prealabila a pietei, conform art. 148 din Legea 99/2016 coroborat cu art.19 din HG 394/2016, prin care s-au solicitat informatii indicative de pret de la operatorii economici din domeniu, iar preturile de piata identificate au fost analizate pentru a multiplica cantitațile estimate aferente unui posibil varf de achizitie.
Interne Kennung: 8
Los: LOT-0009
Titel: CORE Suceava, zona Campulung
Beschreibung: Lucrari de spargere, sapatura, refacere sistem rutier aferente investitiilor la liniile electrice subterane si aeriene, in instalatiile electrice apartinand Delgaz Grid SA pe raza loc. Campulung, Suceava. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 885,426.00 lei fara tva. Garantia de participare reprezinta 0.05% din valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent si va fi constituita conform art.42 din HG 394/2016 si a art.164 alin.(4) din Legea 99/2016. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent a fost stabilita pe baza necesarului entitatii contractante, avandu-se in vedere volumul estimat al lucrarilor ce urmeaza a fi achizitionate, ca urmare a analizei contractelor similar, anterioar incheiate de in ultimii 1–3 ani, luandu-se in considerare atat valorile contractelor, cat si frecventa achizitiilor. Totodata, s-a avut in vedere o consultare prealabila a pietei, conform art. 148 din Legea 99/2016 coroborat cu art.19 din HG 394/2016, prin care s-au solicitat informatii indicative de pret de la operatorii economici din domeniu, iar preturile de piata identificate au fost analizate pentru a multiplica cantitațile estimate aferente unui posibil varf de achizitie.
Interne Kennung: 9
Los: LOT-0010
Titel: CORE Suceava, zona Radauti
Beschreibung: Lucrari de spargere, sapatura, refacere sistem rutier aferente investitiilor la liniile electrice subterane si aeriene, in instalatiile electrice apartinand Delgaz Grid SA din Radauti. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 682,306.00 lei fara tva. Garantia de participare reprezinta 0.05% din valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent si va fi constituita conform art.42 din HG 394/2016 si a art.164 alin.(4) din Legea 99/2016. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent a fost stabilita pe baza necesarului entitatii contractante, avandu-se in vedere volumul estimat al lucrarilor ce urmeaza a fi achizitionate, ca urmare a analizei contractelor similar, anterioar incheiate de in ultimii 1–3 ani, luandu-se in considerare atat valorile contractelor, cat si frecventa achizitiilor. Totodata, s-a avut in vedere o consultare prealabila a pietei, conform art. 148 din Legea 99/2016 coroborat cu art.19 din HG 394/2016, prin care s-au solicitat informatii indicative de pret de la operatorii economici din domeniu, iar preturile de piata identificate au fost analizate pentru a multiplica cantitațile estimate aferente unui posibil varf de achizitie.
Interne Kennung: 10
Los: LOT-0011
Titel: CORE Vaslui, zona Vaslui
Beschreibung: Lucrari de spargere, sapatura, refacere sistem rutier aferente investitiilor la liniile electrice subterane si aeriene, in instalatiile electrice apartinand Delgaz Grid SA pe raza loc. Vaslui. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 1,316,977.00 lei fara tva. Garantia de participare reprezinta 0.05% din valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent si va fi constituita conform art.42 din HG 394/2016 si a art.164 alin.(4) din Legea 99/2016. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent a fost stabilita pe baza necesarului entitatii contractante, avandu-se in vedere volumul estimat al lucrarilor ce urmeaza a fi achizitionate, ca urmare a analizei contractelor similar, anterioar incheiate de in ultimii 1–3 ani, luandu-se in considerare atat valorile contractelor, cat si frecventa achizitiilor. Totodata, s-a avut in vedere o consultare prealabila a pietei, conform art. 148 din Legea 99/2016 coroborat cu art.19 din HG 394/2016, prin care s-au solicitat informatii indicative de pret de la operatorii economici din domeniu, iar preturile de piata identificate au fost analizate pentru a multiplica cantitațile estimate aferente unui posibil varf de achizitie.
Interne Kennung: 11
Los: LOT-0012
Titel: CORE Vaslui, zona Barlad
Beschreibung: Lucrari de spargere, sapatura, refacere sistem rutier aferente investitiilor la liniile electrice subterane si aeriene, in instalatiile electrice apartinand Delgaz Grid SA din Barlad. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 1,479,916.00 lei fara tva. Garantia de participare reprezinta 0.05% din valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent si va fi constituita conform art.42 din HG 394/2016 si a art.164 alin.(4) din Legea 99/2016. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent a fost stabilita pe baza necesarului entitatii contractante, avandu-se in vedere volumul estimat al lucrarilor ce urmeaza a fi achizitionate, ca urmare a analizei contractelor similar, anterioar incheiate de in ultimii 1–3 ani, luandu-se in considerare atat valorile contractelor, cat si frecventa achizitiilor. Totodata, s-a avut in vedere o consultare prealabila a pietei, conform art. 148 din Legea 99/2016 coroborat cu art.19 din HG 394/2016, prin care s-au solicitat informatii indicative de pret de la operatorii economici din domeniu, iar preturile de piata identificate au fost analizate pentru a multiplica cantitațile estimate aferente unui posibil varf de achizitie.
Interne Kennung: 12