639725-2026 - Ergebnis
Finnland – Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens – Jälki-ilmoitus: Sisäinen tarjouspyyntö 2026 luokassa 1 Henkilökohtainen apu
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Jälki-ilmoitus: Sisäinen tarjouspyyntö 2026 luokassa 1 Henkilökohtainen apu
Beschreibung: Hankinnan kohteena on henkilökohtaisen avun palvelu. Hankinnan kohteena oleva palvelu toteutuu ostopalvelumallilla. Palvelu perustuu vammaispalvelulain säännöksiin. Henkilökohtainen apu tarkoittaa vammaisen henkilön avustamista niissä asioissa ja tehtävissä, jotka vammainen henkilö muutoin tekisi itse. Henkilökohtaiseen apuun kuuluu avustaminen päivittäisissä toimissa, työssä tai opiskelussa, vuorovaikutuksessa, vapaa-ajan toiminnassa tai yhteiskunnallisessa osallistumisessa. Tilaaja voi käyttää henkilökohtaisen avun palvelua myös osana vammaisen henkilön asumisen tukea taikka liikkumisen tuen toteuttamistapana. Palvelu toteutuu seuraavissa osissa: OSA 1 Henkilökohtainen apu OSA 1A Henkilökohtainen apu Hyvinkää OSA 1B Henkilökohtainen apu Järvenpää OSA 1C Henkilökohtainen apu Mäntsälä OSA 1D Henkilökohtainen apu Nurmijärvi OSA 1E Henkilökohtainen apu Pornainen OSA 1F Henkilökohtainen apu Tuusula OSA 1G Henkilökohtainen apu muu Suomi OSA 2 Henkilökohtainen apu avustajaringillä OSA 2A Henkilökohtainen apu avustajaringillä Hyvinkää OSA 2B Henkilökohtainen apu avustajaringillä Järvenpää OSA 2C Henkilökohtainen apu avustajaringillä Mäntsälä OSA 2D Henkilökohtainen apu avustajaringillä Nurmijärvi OSA 2E Henkilökohtainen apu avustajaringillä Pornainen OSA 2F Henkilökohtainen apu avustajaringillä Tuusula OSA 3 Kiireellinen henkilökohtainen apu Osan 1 Henkilökohtainen apu tarjoaminen on pakollinen vaatimus. Palveluntuottajan tulee tarjota henkilökohtaista apua vähintään yhteen hyvinvointialueen kuntaan. Palveluntuottaja voi lisäksi tarjota osaa 2 tai 3. Osa 1G Henkilökohtainen apu muu Suomi toimii muualle Suomeen hankittavien palvelujen hinnan perusteena. Tilaaja valitsee sopimusjärjestelyyn kaikki soveltuvuus- ja vähimmäisvaatimukset täyttävät ja tarjouspyynnön mukaisen tarjouksen jättäneet palveluntuottajat tuottamaan palvelua. Palveluntuottajien etusijajärjestys hankinnassa muodostuu kokonaistaloudellisen edullisuuden (hinta ja laatu) perusteella seuraavasti: Osassa 1 Henkilökohtainen apu ja osassa 2 Henkilökohtainen apu avustajaringillä palveluntuottajat valitaan ja etusijajärjestys määritellään erikseen kunkin hyvinvointialueen kunnan osalta ja erikseen osassa 1G. Asiakkaan palveluntuottaja valitaan asiakkaan asuinkuntaan palvelua tuottavien palveluntuottajien joukosta. Jos asiakkaan asuinkunnasta ei löydy soveltuvaa palveluntuottajaa, valitaan palveluntuottaja lähimmästä kunnasta, josta soveltuva palveluntuottaja löytyy. Osassa 3 Kiireellinen henkilökohtainen apu palveluntuottajat valitaan ja etusijajärjestys määritellään osakohtaisesti. Asiakaskohtaisen palveluntuottajan ja palvelun valinnassa noudatetaan liitteen Palveluntuottajarekisterin periaatteet kohdassa 6. ”Palveluntuottajan valinta asiakaskohtaisissa palveluissa” sovittua. Asiakkaan palveluntuottaja voi vaihtua kilpailutuksen seurauksena, jos tämä on asiakkaan palvelutarpeen mukainen ratkaisu. Osassa 1 Henkilökohtainen apu ja osassa 2 Henkilökohtainen apu avustajaringillä palveluntuottaja tuottaa palvelua kapasiteettinsa rajoissa. Tietyn asiakkaan vastaanotettuaan palveluntuottajan on tuotettava palvelu sopimuksen, tilaajan asiakkaalle tekemän päätöksen ja asiakassuunnitelman mukaisesti. Osaa 3 Kiireellinen henkilökohtainen apu koskee toimitustakuu liitteen ”Palvelukuvaus” kohdan 4.3 mukaisesti. Palvelu on toteutettava vähintään suomen kielellä. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteessä ”Palvelukuvaus”.
Interne Kennung: KEUHDno-2022-254
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85310000 Dienstleistungen des Sozialwesens, 85311000 Dienstleistungen im Sozialwesen in Verbindung mit Heimen, 85311200 Behindertenfürsorgeleistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: OSA 1A Henkilökohtainen apu Hyvinkää
Beschreibung: OSA 1A Henkilökohtainen apu Hyvinkää
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: OSA 1B Henkilökohtainen apu Järvenpää
Beschreibung: OSA 1B Henkilökohtainen apu Järvenpää
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: OSA 1C Henkilökohtainen apu Mäntsälä
Beschreibung: OSA 1C Henkilökohtainen apu Mäntsälä
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: OSA 1D Henkilökohtainen apu Nurmijärvi
Beschreibung: OSA 1D Henkilökohtainen apu Nurmijärvi
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: OSA 1E Henkilökohtainen apu Pornainen
Beschreibung: OSA 1E Henkilökohtainen apu Pornainen
Interne Kennung: 5-4
Los: LOT-0006
Titel: OSA 1F Henkilökohtainen apu Tuusula
Beschreibung: OSA 1F Henkilökohtainen apu Tuusula
Interne Kennung: 6-5
Los: LOT-0007
Titel: OSA 1G Henkilökohtainen apu muu Suomi
Beschreibung: OSA 1G Henkilökohtainen apu muu Suomi
Interne Kennung: 7-6
Los: LOT-0008
Titel: OSA 2A Henkilökohtainen apu avustajaringillä Hyvinkää
Beschreibung: OSA 2A Henkilökohtainen apu avustajaringillä Hyvinkää
Interne Kennung: 8-7
Los: LOT-0009
Titel: OSA 2B Henkilökohtainen apu avustajaringillä Järvenpää
Beschreibung: OSA 2B Henkilökohtainen apu avustajaringillä Järvenpää
Interne Kennung: 9-8
Los: LOT-0010
Titel: OSA 2C Henkilökohtainen apu avustajaringillä Mäntsälä
Beschreibung: OSA 2C Henkilökohtainen apu avustajaringillä Mäntsälä
Interne Kennung: 10-9
Los: LOT-0011
Titel: OSA 2D Henkilökohtainen apu avustajaringillä Nurmijärvi
Beschreibung: OSA 2D Henkilökohtainen apu avustajaringillä Nurmijärvi
Interne Kennung: 11-10
Los: LOT-0012
Titel: OSA 2E Henkilökohtainen apu avustajaringillä Pornainen
Beschreibung: OSA 2E Henkilökohtainen apu avustajaringillä Pornainen
Interne Kennung: 12-11
Los: LOT-0013
Titel: OSA 2F Henkilökohtainen apu avustajaringillä Tuusula
Beschreibung: OSA 2F Henkilökohtainen apu avustajaringillä Tuusula
Interne Kennung: 13-12
Los: LOT-0014
Titel: OSA 3 Kiireellinen henkilökohtainen apu
Beschreibung: OSA 3 Kiireellinen henkilökohtainen apu
Interne Kennung: 14-13