See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Frivillig förhandsinsyn - inköp av begagnad motviktstruck
Beschreibung: Upphandlingen avser ESEMs behov av en (1) motviktstruck med rotationsgafflar för användning inom affärsområdet Energi. Motviktstrucken ska användas vid Energis bränsleterminal för lossning av bränslecontainrar från tåg. Anskaffningen avser en begagnad Svetruck 32120-50, årsmodell 2017. Trucken har en lyftkapacitet om 25 000 kg vid 1 500 mm lastcentrum och är bland annat utrustad med roteringsaggregat, sidoföring och gaffelspridning. Kontraktsvärdet uppgår till 2 250 000 kronor exklusive mervärdesskatt. Leverantör Svetruck AB Avsikt att ingå avtal Genom denna frivilliga förhandsinsyn informerar ESEM om sin avsikt att ingå avtal med Svetruck AB avseende ovan angiven truck. Avtal kommer inte att ingås innan tillämplig avtalsspärr har löpt ut. Avtalsspärren löper till och med 2026-09-28.
Interne Kennung: UHD 26-46
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42415000 Gabelstapler, Kraftkarren, Bahnhofs-Zugkraftkarren
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42415100 Hubwagen, 42415110 Gabelstapler, 42415200 Kraftkarren
5. Los
Los: LOT-0000