2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sillilän päiväkoti, Lieto
Beschreibung: Hankkeena on uuden päiväkodin rakentaminen Sillilän asuinalueelle Lietoon. Rakennuspaikka sijaitsee Jukolantie 31, 21420 Lieto. Urakkamuotona on kiinteähintainen tekninen KVR-urakka. Urakka sisältää hankkeen suunnittelun, rakentamisen ja laadullisen vastuun hankkeen lopputuloksesta. Päiväkotirakennuksen bruttoala on noin 1 900 m² ja lisäksi piha-alueelle rakennetaan noin 200 m² kota-katosrakennus.
Interne Kennung: D/327/02.08.00.02/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettely 1. Yleistä Hankinta toteutetaan tarjouspyynnössä ilmoitetulla hankintamenettelyllä hankintalain (1397/2016) mukaisesti EU -kynnysarvon ylittävänä hankintana. Kyseessä on KVR-urakka, jossa valittu urakoitsija vastaa kokonaisuudessaan suunnittelun ja toteutuksen yhteensovittamisesta sekä hankinnan toteuttamisesta tarjouspyynnön ja sopimusasiakirjojen mukaisesti. 2. Tarjousten käsittely Tarjousajan päätyttyä tarjoukset käsitellään seuraavassa järjestyksessä: 1. Tarjoajien soveltuvuuden ja poissulkemisperusteiden tarkastaminen 2. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden arviointi 3. Mahdolliset tarkennukset ja täsmennykset (selonottoneuvottelut) 4. Tarjousten vertailu ilmoitettujen vertailuperusteiden mukaisesti Vertailuun otetaan mukaan ainoastaan ne tarjoukset, jotka: - täyttävät asetetut soveltuvuusvaatimukset, - eivät kuulu poissulkemisperusteiden piiriin, ja - ovat tarjouspyynnön mukaisia. Tarjoajan tulee osoittaa, että sillä on hankinnan kokoon ja laatuun nähden riittävät taloudelliset ja tekniset edellytykset hankinnan toteuttamiseen. Tarjouksen tulee täyttää kaikki tarjouspyynnössä esitetyt vähimmäisvaatimukset. Tarjouspyynnön vastaiset tai olennaisesti puutteelliset tarjoukset voidaan sulkea tarjouskilpailusta. Hankintayksikkö voi pyytää tarjoajaa täsmentämään tai täydentämään tarjoustaan hankintalain sallimissa rajoissa. Tarjouksen olennaista sisältöä ei saa muuttaa täsmentämisen tai täydentämisen yhteydessä. 3. Tarjouksen hyväksyminen ja sopimuksen syntyminen Hankintayksikkö valitsee tarjouspyynnössä ilmoitetun vertailuperusteen mukaisesti kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen ja tekee asiassa kirjallisen ja perustellun hankintapäätöksen. Hankintapäätökseen voidaan hakea muutosta hankintalain mukaisesti tekemällä hankintaoikaisu hankintayksikölle tai valittamalla markkinaoikeuteen. Hankintasopimus ei synny hankintapäätöksellä tai sen tiedoksiannolla, vaan vasta, kun kirjallinen hankintasopimus on allekirjoitettu molempien osapuolten toimesta. Sopimus voidaan allekirjoittaa aikaisintaan hankintalain mukaisen odotusajan päätyttyä, edellyttäen ettei asiassa ole vireillä muutoksenhakua. Hankintayksikkö pidättää oikeuden olla hyväksymättä mitään tarjouksista perustellusta syystä. 4. Hankinnan keskeyttäminen Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn hankintalain mukaisesti vain todellisesta ja perustellusta syystä. Keskeyttämisestä tehdään kirjallinen ja perusteltu päätös, joka annetaan tiedoksi kaikille tarjoajille.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000