2. Verfahren
Verfahren
Titel: MARKKINAVUOROPUHELUKUTSU Turun kaupunki - pienet infrahankkeet
Beschreibung: MARKKINAKARTOITUSVAIHEESSA VOIT VIELÄ VAIKUTTAA! Haluamme Turun kaupungilla tehdä laadukkaita hankintoja ja tehdä yhteistyötä yritysten kanssa. Teemme siksi markkinakartoitusta ennen varsinaisen hankintailmoituksen julkaisua. Tavoitteena on kertoa tulevasta kilpailutuksesta, kartoittaa hankinnan kohteen markkinoita sekä saada kattavasti tietoa palvelun saatavuudesta, toteutusmahdollisuuksista sekä potentiaalisista toimittajista. Tulemme pyytämään markkinavuoropuheluun osallistuvilta toimittajilta myös kommentteja hankinta-asiakirjoihin tulevista vähimmäisvaatimuksista ja laatukriteereistä. Markkinavuoropuhelussa on tavoitteena käydä läpi myös tulevan kilpailutuksen aikataulutusta ja toteutusta. Tämä on kutsu markkinavuoropuheluun, joka koskee Turun kaupungin pieniä infrahankkeita. Palveluun sisältyvät päätehtävät tapahtuvat liikenne- ja viheralueilla. Kohteet sisältävät mm. pieniä rakenteiden purkutöitä, kerrosrakenteiden rakentamista, kiveystöitä, vihertöitä, liikenteenohjauslaitteiden asennus- ja valaistustöitä. Liikuntapaikkojen osalta urakkaan kuuluu pienten korvausinvestointihankkeiden suorittamista liikunta-alueilla. Urakkaan kuuluu myös kaava-alueiden loppuunsaattamisista. Urakka saattaa sisältää myös avustavia töitä muissa kohteissa tai tapahtumiin liittyviä konetöitä. Kohteissa saattaa olla myös nostoja. Markkinavuoropuhelu järjestetään webinaarina Teamsissa 14.10. klo 14-15:30. Tilaisuuden ohjelma: 14:00-14:50 Kilpailutuksen esittely 14:50-15:30 Kysymyksiä, vastauksia ja keskustelua Lämpimästi tervetuloa! ILMOITTAUTUMINEN: Ilmoittautuminen Tarjouspalvelun kautta 9.10.2026 klo 16:00 mennessä tai s-postitse sari.holmberg@turku.fi. Ilmoita yrityksestänne osallistuvat henkilöt ja heidän sähköpostiosoitteensa. Tämä ilmoitus ei ole hankintailmoitus eikä tarjouspyyntö, vaan kutsu markkinavuoropuheluun, jolla pyritään kartoittamaan markkinoita ja kehittämään hankinnan kilpailutusasiakirjoja. Kutsu ei sido siihen vastanneita. Markkinavuoropuhelutilaisuuteen osallistumatta jättäminen ei estä mahdolliseen tarjouskilpailuun osallistumista eikä tilaisuuteen osallistuminen vaikuta millään tavoin tarjoajan asemaan varsinaisessa tarjouskilpailussa. Hankintayksikkö ei sitoudu toteuttamaan hankintaa markkinakartoituksen perusteella, eivätkä esitetyt kuvaukset / määritykset sido tilaajaa. Ilmoitamme tulevista hankinnoistamme Hilman -suunnittelutyökalussa, johon on mahdollista asettaa haku-vahteja. Hilman suunnittelutyökalu Lisätietoja meistä löydät www.turku.fi/hankinnat ja ajankohtaisia asioita julkaisemme LinkedIn-sivullamme ”Turun kaupungin hankintapalvelut”.
Interne Kennung: 4171-2026
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000