640667-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste – Offentligt udbud vedr. afhentning og behandling af haveaffald for Middelfart Affald & Genbrug A/S
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt udbud vedr. afhentning og behandling af haveaffald for Middelfart Affald & Genbrug A/S
BeschreibungYdelsen omfatter afhentning og behandling af haveaffald indsamlet på genbrugspladserne i Middelfart Kommune. Ordregiver er Middelfart Affald & Genbrug A/S og haveaffaldet skal afhentes fra Ordregivers tre (3) genbrugspladser i henholdsvis Ejby, Gelsted og Middelfart. Den indsamlede årlige mængde af haveaffald udgjorde i 2023 ca. 6.300 tons og i 2024 ca. 5.830 tons. Ordregiver ønsker på baggrund af mængderne fra henholdsvis 2023 og 2024 en tilbudspris, der baserer sig på en årlig mængde på ca. 6.200 tons. Oplyste mængder er udelukkende vejledende, da de baserer sig på historiske og skønnede tal, og derfor ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig mængde. Ordregiver forventer, at den årlige mængde kan variere med ca. +/- 20 procent. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialets 'Bilag 1 - Kravspecifikation' for nærmere beskrivelse af den udbudte Ydelse.
Interne Kennung571844
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90514000 Recycling von Siedlungsabfällen, 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen, 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen
5. Los
LosLOT-0000