2. Verfahren
Verfahren
Titel: Supplerende indkøb - leje af Ionbytteanlæg
Beschreibung: Der har været gennemført offentligt udbud vedrørende en entreprise ifm. renovering af rådnetanke på Renseanlæg Damhusåen, jf. udbudsbekendtgørelse 2023/S 158-502178.Ved fremsendelse af analyseresultater fra vandbehandlingsanlægget ved rådnetankene, gjorde Københavns Kommune opmærksom på tilstedeværelsen af visse stoffer, bl.a. nikkel og bly.Pga. dette indsatte kommunen et krav i projektets midlertidige tilslutningstilladelse om, at der skal renses for disse stoffer. Rensningen kan ikke foretages med det nuværende anlæg, og derfor har BIOFOS behov for et ionbytternanlæg i den periode, hvis renoveringen af rådnetankene kommer til at foregå.Da kommunens krav om yderligere rensning var ikke noget BIOFOS kunne forudse ved offentliggørelsen af det oprindelige udbud, anvendelsen af ionbytteranlægget er nødvendigt grundet kravet fra Københavns Kommune, brugen af anlægget til at rense yderligere ændrer ikke i den oprindelige kontrakts karakter, og lejeomkostningerne er mindre end 50% af den oprindelige kontrakt, har BIOFOS vurderet at der godt kan foretages et supplerende indkøb efter udbudslovens § 183.
Interne Kennung: 290066628
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45252122 Faulbehälter
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45232420 Bauarbeiten für Abwasserbeseitigungsanlagen, 45232422 Schlammbehandlungsanlagen, 45262100 Gerüstarbeiten, 45262330 Betonreparaturarbeiten, 45442100 Anstricharbeiten, 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste, 90513900 Schlammentsorgung
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 1 Stück
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Der er en option på forlængelse på op til et år.