See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Släckt kalk till vattenverk och kraftvärmeverk
Beschreibung: Omfattning Upphandlingen avser successiva beställningar och leveranser av släckt kalk för användning inom dricksvattenproduktion vid vattenverk samt för rökgasrening vid kraftvärmeverk i Karlstads kommun under avtalsperioden. Avtalsområden Upphandlingen är uppdelad i två (2) avtalsområden. Omfattning och krav för respektive avtalsområde framgår av upphandlingsdokumenten. Avtalsform Beställaren avser att för respektive avtalsområde teckna ramavtal med en (1) leverantör där samtliga villkor är fastställda. Detta under förutsättning att tillräckligt många kvalificerade anbud finns. Avtalstid Ramavtalsstart beräknas till: 2026-12-05
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24213000 Kalkhydrat
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Avtalsområde 1: Släckt kalk för dricksvattenproduktion vid vattenverk
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117229:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24000000 Chemische Erzeugnisse
Los: LOT-0002
Titel: Avtalsområde 2: Släckt kalk för rökgasrening vid kraftvärmeverk
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117229:Lot:2
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24213000 Släckt kalk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
Del (anbudsområde): LOT-0002