See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Proiectare, Asistență Tehnică Și Execuție Lucrări Aferente Obiectivului De Investiții: Construire Centrul Multicultural – Biblioteca Universității
Beschreibung: Universitatea de Medicina, Farmacie, Stiinte si Tehnologie “George Emil Palade” din Targu Mures (UMFST G.E. Palade Targu Mures) lanseaza procedura de atribuire al unui contract de achizitie publica de lucrari, avand ca obiect Proiectare, Asistență Tehnică Și Execuție Lucrări Aferente Obiectivului De Investiții: Construire Centrul Multicultural – Biblioteca Universității, constand in urmatoarele: -Servicii de proiectare; -Servicii de verificare tehnică de calitate a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție la cerințele fundamentale -Managementul de proiect pentru obiectivul de investitii din partea executantului; -Asistenta tehnica din partea proiectantului pe durata de executie a lucrarilor; -Executie lucrari aferente obiectivului de investitii Construire Centrul Multicultural – Biblioteca Universității Valoarea estimată totală a contractului este de: 41.896.179,15 lei fără TVA, din care: - Servicii de proiectare: 1.305.980,00 lei fără TVA; - Verificarea tehnică de calitate a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție: 54.000,00 lei fără TVA; - Certificarea performanţei energetice şi auditul energetic al clădirilor, auditul de siguranță rutieră: 20.000,00 lei fără TVA; - Asistență tehnică din partea proiectantului: 220.000,00 lei fără TVA; - Execuție lucrări aferente obiectivului de investiții: 40.296.199,15 lei fără TVA, din care: - Valoarea C+M: 36.072.535,15 lei fără TVA; - Dotări: 697.798,00 lei fără TVA; - Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care necesită montaj: 3.500.366,00 lei lei fără TVA; - Cheltuieli conexe organizării şantierului: 25.500,00 lei fără TVA. În bugetul proiectului sunt prevăzute cheltuieli diverse și neprevăzute, cheltuieli aferente marjei de buget și cheltuieli pentru constituirea rezervei de implementare pentru ajustarea de preț conform Devizului general actualizat întocmit de proiectant în faza SF privind Construire Centrul Multicultural – Biblioteca Universității, în valoare maximă de 14.686.753,60 lei fără TVA (Cheltuieli diverse și neprevăzute: 399.684,85 lei fără TVA; Cheltuieli aferente marjei de buget: 11.761.991,29 lei fără TVA; Cheltuieli pentru constituirea rezervei de implementare pentru ajustarea de preț: 2.525.077,46 lei fără TVA). Nu sunt aplicabile sume provizionate (Clauza 49.3 din Contract). Nu există o suprapunere între sumele provizionate, cheltuielile diverse și neprevăzute, cheltuieli aferente marjei de buget și cheltuieli pentru constituirea rezervei de implementare pentru ajustarea de preț. Numar de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 21. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 0
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45212330 Bau von Bibliotheken
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Universitatea de Medicina, Farmacie, Stiinte si Tehnologie “George Emil Palade” din Targu Mures (UMFST G.E. Palade Targu Mures) lanseaza procedura de atribuire al unui contract de achizitie publica de lucrari, avand ca obiect Proiectare, Asistență Tehnică Și Execuție Lucrări Aferente Obiectivului De Investiții: Construire Centrul Multicultural – Biblioteca Universității, constand in urmatoarele: ● Servicii de proiectare: documentația pentru obținerea certificatului de urbanism, documentațiile tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor, inclusiv Scenariul de securitate la incendiu, precum și a oricăror altor studii, expertize și/sau documente solicitate prin certificatul de urbanism sau care sunt necesare în funcţie de specificul investiţiei, documentaţia tehnică pentru autorizarea lucrărilor de construire DTAC, documentaţia tehnică pentru autorizarea executării organizării lucrărilor DTOE, Analiza de risc la securitate fizică, Proiectul sistemului de alarmare la efracție în vederea obținerii Avizului IPJ, Proiect tehnic de execuție, Detalii de execuție, Caiete de sarcini, Devizele valorice, Liste cu cantitățile de lucrări, inclusiv pentru organizarea de șantier, Liste cu cantitățile de utilaje și echipamente tehnologice, inclusiv dotări, Fișele tehnice aferente acestora, Graficul general de realizare a investiţiei, Proiectul As Built, devizul general actualizat la terminarea lucrărilor din care să reiasă valoarea finală a lucrărilor executate, documentația privind exploatarea, repararea, întreținerea, urmărirea comportării în timp și postutilizarea construcției; ● Servicii de verificare tehnică de calitate a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție la cerințele fundamentale; Documentațiile în faza de Avize, D.T.A.C. și P.T. + D.E., întocmite de proiectant, se vor verifica pe domenii/subdomenii de construcţii şi specialităţi pentru instalaţiile aferente construcţiilor, corespunzător tuturor cerinţelor fundamentale aplicabile prevăzute de Legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcții, stabilite de proiectant/proiectanţi şi precizate în proiect, de către specialişti cu activitate în construcţii, alţii decât specialiştii elaboratori ai proiectelor, atestaţi de Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice ca verificatori de proiecte pe domenii/subdomenii de construcţii şi pe specialităţi pentru instalaţiile aferente construcţiilor. ● Managementul de proiect pentru obiectivul de invesțiții din partea executantului; Contractantul va numi un reprezentant ca manager de contract/proiect care va comunica direct cu Autoritatea Contractantă. Managerul de contract/proiect va asigura în cadrul contractului managementul de proiect pentru obiectivul de investiții. ● Asistență tehnică din partea proiectantului pe durata de execuție a lucrărilor; Asistența tehnică din partea proiectantului se va acorda pe toată durata execuției lucrărilor. În perioada de garanție proiectantul va acorda la nevoie asistență tehnică fără costuri suplimentare. ● Execuție lucrări aferente obiectivului de investiții Construire Centrul Multicultural – Biblioteca Universității Execuția lucrărilor se va realiza în conformitate cu prevederile actelor normative, reglementărilor tehnico-economice din domeniu și proiectului tehnic aprobat. La realizarea lucrărilor se vor utiliza numai materiale agrementate, conform reglementărilor naționale în vigoare, precum și a legislației și standardelor naționale, armonizate cu legislația U.E. Aceste materiale vor fi în concordanță cu prevederile HG nr. 766/1997 pentru aprobarea unor regulamente privind calitatea în construcţii, cu modificările și completările ulterioare, HG nr. 668/2017 privind stabilirea condiţiilor pentru comercializarea produselor pentru construcţii și a Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcții, cu modificările și completările ulterioare. ● Furnizare dotări. Contractantul are obligaţia de a furniza, monta, instala și pune în funcțiune, după caz, dotările la destinaţia finală, municipiul Târgu Mureș, str. Gheorghe Marinescu nr. 38, Județul Mureș, respectând datele din graficul de execuţie. ● Certificarea performanței energetice. Contractantul are obligaţia de a efectua la terminarea execuției lucrărilor, Certificarea performanței energetice a clădirilor Durata contractului: 16 luni de la data emiterii Ordinului Administrativ de începere a prestării serviciilor de proiectare către Contractant, după cum urmează: - 4 luni durata serviciilor de proiectare, durata pentru verificarea tehnică de calitate a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție la cerințele fundamentale, precum și pentru eventualele revizuiri de proiect, cu excepția duratei pentru obținerea de către autoritatea contractantă a certificatului de urbanism, a avizelor/acordurilor/autorizațiilor, inclusiv a autorizației de construire (se vor emite Ordine Administrative de suspendare, respectiv de reîncepere până la intrarea efectivă în posesia documentelor anterior amintite); - 12 luni durata de execuție a lucrărilor de la data emiterii Ordinului Administrativ de începere a execuției lucrărilor către Contractant. Achizitorul va emite ordine administrative de începere distincte pentru serviciile de proiectare, respectiv pentru execuția lucrărilor. Contractul intră în vigoare de la data semnării de ambele părți contractante și este valabil, producând efecte juridice cu privire la obligațiile părților până la epuizarea convențională sau legală a oricărui efect pe care îl produce
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau, 71328000 Dienstleistungen für die Prüfung der Tragwerksplanung, 71356200 Technische Hilfe