641599-2026 - Wettbewerb
Schweden – Bauarbeiten – Anläggningsentreprenad NFVP-BE01.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Anläggningsentreprenad NFVP-BE01.
Beschreibung: Upphandlingen avser en anläggningsentreprenad som kommer att utföras i anslutning till befintligt vattenverket, Görvälnverket, i full drift. Entreprenaden omfattas nästan uteslutande av utförande av platsgjutna betongkonstruktioner med höga krav på vattentäthet samt kontroll av material som skall vara i framtida kontakt med dricksvatten. En hög förekomst av genomföringar i vattentäta konstruktioner, viss prefab och rörinstallationer kan förekomma. Entreprenaden omfattar arbete med höga bassängväggar samt vissa delar av härdningsklass 4 vilket kräver god planering. Uppskattad betongvolym är ca 9300 m3 varav ca 60% är vattentäta konstruktioner/bassänger. Parallellt med denna entreprenad kommer sidoentreprenader att utföras vilket kommer medföra omfattande samordning. Avtal kommer att tecknas med en (1) entreprenör. Denna ansökningsinbjudan avser steg 1. En mer detaljerad omfattning kommer att framgå av underlag som skickas ut i steg 2.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45220000 Ingenieur- und Hochbauarbeiten, 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen, 45232100 Nebenarbeiten für Wasserrohrleitungen, 45262300 Betonarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
2. Procedure
Procedure
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
Additional classification (cpv): 45220000 Engineering works and construction works, 45231300 Construction work for water and sewage pipelines, 45232100 Ancillary works for water pipelines, 45262300 Concrete work
5. Lot
Lot: LOT-0001