See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ramavtal Fastighetsunderhåll
Beschreibung: Upphandlingen avser ramavtal för byggservice, fastighetsunderhåll och mindre projekt inom Region Hallands fastighetsbestånd. Arbetena kan variera väsentligt i art, omfattning och komplexitet. Ramavtalet omfattar allt från enstaka servicearbeten som utförs utifrån en enkel arbetsbeskrivning eller anvisning till planerade och sammanhållna mindre projekt som kan kräva projektering, särskild projektorganisation, samordning mellan flera entreprenadkategorier, gemensam produktions- och tidsplanering, etablering och besiktning.Den samlade upphandlingen omfattar entreprenadkategorierna Byggentreprenad (BE), Elentreprenad (EE), Luftbehandlingsentreprenad (LE), Markentreprenad (ME), Rörentreprenad (RE) samt Styrentreprenad (SE).
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Ramavtal Fastighetsunderhåll - Byggentreprenad (BE)
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123124:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45400000 Baufertigstellung, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45330000 Installateurarbeiten, 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten, 45315100 Elektrotechnikinstallation
Los: LOT-0002
Titel: Ramavtal Fastighetsunderhåll - Elentreprenad(EE)
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123124:Lot:2
Los: LOT-0003
Titel: Ramavtal Fastighetsunderhåll - Luftbehandlingsentreprenad (LE)
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123124:Lot:3
Los: LOT-0004
Titel: Ramavtal Fastighetsunderhåll - Markentreprenad (ME)
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123124:Lot:4
Los: LOT-0005
Titel: Ramavtal Fastighetsunderhåll - Rörentreprenad (RE)
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123124:Lot:5
Los: LOT-0006
Titel: Ramavtal Fastighetsunderhåll - Styrentreprenad (SE)
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123124:Lot:6
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45315100 Eltekniska installationer
Del (anbudsområde): LOT-0002
Del (anbudsområde): LOT-0003
Del (anbudsområde): LOT-0004
Del (anbudsområde): LOT-0005
Del (anbudsområde): LOT-0006