642114-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Maantie 152 välillä vt 3 Hämeenlinnanväylä - kt 45 Tuusulanväylä (Kehä 4), tiesuunnitelma
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Maantie 152 välillä vt 3 Hämeenlinnanväylä - kt 45 Tuusulanväylä (Kehä 4), tiesuunnitelma
Beschreibung: Uudenmaan elinvoimakeskus käynnistää tällä hankintailmoituksella tarjouskilpailun TIESUUNNITELMAN LAATIJAN hankkimiseksi hankkeella "Maantie 152 välillä vt 3 Hämeenlinnanväylä - kt 45 Tuusulanväylä (Kehä 4)". Uusi noin 13 kilometrin pituinen poikittainen tieyhteys Hämeenlinnanväylän (vt 3) ja Tuusulanväylän (kt 45) välillä muodostaa keskeisen osan Uusimaa-kaava 2050:n liikennejärjestelmää ja tukee Keski-Uudenmaan logistisen kilpailukyvyn kehittämistä. Yhteys tukee logistiikan painopisteen siirtymistä Kehä 3:n vyöhykkeeltä pohjoisemmaksi Keski-Uudellemaalle ja mahdollistaa uusien, riittävän suurten logistiikka- ja yritysalueiden kehittämisen erityisesti Focus-alueella Tuusulassa. Nykyiset yhteydet valtatien 3 suuntaan eivät vastaa elinkeinoelämän tarpeita. Uusi tieyhteys vähentää raskaan liikenteen läpiajoa Keski-Uudenmaan taajamissa, parantaa liikenneturvallisuutta sekä tukee keskusten viihtyisyyttä ja muuta maankäytön kehittämistä. Tie on todettu tärkeäksi suunnittelukohteeksi MAL 2023 -suunnitelmassa.
Interne Kennung: UUD/6255/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Hankinta toteutetaan käyttämällä hankintalain mukaista avointa menettelyä. Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä palveluhankinta. Hankinnassa kilpailutetaan yksi konsulttisopimus. Hankintaan liittyvät tilaajan hankinta-asiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Tarjous liitteineen on jätettävä suomeksi.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0000