642160-2026 - Wettbewerb
Finnland – Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung – Sosiaali- ja terveysalan kielitaidon varmistamista koskeva hankinta
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sosiaali- ja terveysalan kielitaidon varmistamista koskeva hankinta
Beschreibung: Tilattavana hankintana on sosiaali- ja terveysministeriölle uusi hankinnan kohde, joka toteutetaan osana pääministeri Orpon hallitusohjelman mukaista Hyvän työn ohjelmaa. Hankinnan kohteena on asiantuntijatyönä toteutettava sisällöntuotanto, jossa työntekijöiden ja työnantajien tueksi kehitetään työvälineitä ja työkäytäntöjä kielitaidon varmistamiseen eli kielen oppimiseen ja kielitaidon selvittämiseen yhteiselle oppimisalustalle. Tämä hankinta rajautuu sisällöntuotantoon. Sisällöntuotannon kautta kehitetyt työvälineet ja työkäytännöt julkaistaan Kielibuusti.fi-palvelussa, jonka tekninen kehittäminen toteutetaan erillisellä sopimuksella. Hankintaa ei jaeta osiin. Hankkeen eri osa-alueiden toteuttaminen ei voi tapahtua eri toimittajien toimesta siten että hankinta jaettaisiin osiin, sillä eri osa-alueet muodostavat kiinteän kokonaisuuden. Hankintayksikkö valitsee yhden (1) Toimittajan. Hankkeella tulee olla yksi Toimittaja ja Toimittaja voi käyttää alihankkijoita.
Interne Kennung: 621362
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kyseessä on hankintalain 26 §:ssä tarkoitettu EU- kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankintamenettelynä käytetään hankintalain 32 §:n mukaista avointa menettelyä. Hankintamenettelyn keskeisimmät vaiheet ovat 1. Tarjouspyynnön ja hankintailmoituksen julkaiseminen 2. Tarjousten vastaanotto ja tarjousten avaaminen 3. Tarjoajien soveltuvuuden tarkistaminen (ESPD:n mukaisesti) 4. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen 5. Tarjousten vertailu tarjouspyynnössä esitettyjen vertailuperusteiden mukaisesti 6. Hankintapäätöksen tekeminen ja päätöksestä ilmoittaminen 7. Rikosrekisteriotteiden tarkistaminen 8. Hankintasopimuksen tekeminen tarjouskilpailun voittaneen tarjoajan kanssa. Hankintayksikkö voi, ja tietyissä tilanteissa hankintayksiköllä on velvollisuus, hankintalain mukaisesti sulkea tarjouskilpailusta pois tarjoajan, joka ei täytä asetettuja soveltuvuusvaatimuksia tai joka on antanut puutteellisia tai vääriä tietoja soveltuvuudestaan. Hankintayksikkö voi hylätä tarjouspyyntöä vastaamattomat tai puutteelliset tarjoukset. Mahdolliset täydennykset tarjouksiin hankintayksikkö pyytää kirjallisesti erikseen. Hankintaa koskeva sopimus (hankintasopimus) syntyy kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Hankintapäätös voidaan panna täytäntöön aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun ehdokas tai tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätöksen valitusosoituksineen ja oikaisuohjeineen tiedoksi (odotusaika). Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn todellisesta ja perustellusta syystä.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 73000000 Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung
5. Los
Los: LOT-0000