642196-2026 - Wettbewerb
Schweden – Ausbildung – Vuxenutbildning - Distansutbildning
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vuxenutbildning - Distansutbildning
Beschreibung: Hässleholms kommun, Gymnasievux upphandlar distanskurser för vuxna på gymnasial nivå. Omfattningen är ca 2,5 miljoner per år för de kommuner som deltar i upphandlingen. Deltagande kommuner är Hässleholms kommun, Kristianstads kommun, Osby kommun, Östra Göinge kommun, Höörs kommun, Hörbys kommun och Bromöllas Kommun där Hässleholms kommun är samordnande.
Interne Kennung: KLF-2026/00184
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: .
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80500000 Ausbildung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 80000000 Allgemeine und berufliche Bildung, 80520000 Ausbildungseinrichtungen, 80521000 Mit Ausbildungsprogrammen verbundene Dienstleistungen, 80530000 Berufsausbildung
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Vuxenutbildning - Distansutbildning