2. Verfahren
Verfahren
Titel: Työnantajan lakisääteinen muutosturvavalmennus
Beschreibung: Hankittavan palvelun tavoitteena on tukea irtisanottujen henkilöiden työnhakua, työllistymistä ja uudelleentyöllistymistä. Muutosturvavalmennukseen osallistuminen perustuu aina henkilön omaan harkintaan. Kymenlaakson hyvinvointialue tarjoaa palvelua siihen oikeutetuille henkilöille, mutta jokainen päättää itse palveluun osallistumisesta sekä osallistumisen laajuudesta. Hankintayksikkö ei sitoudu vähimmäisostomäärään. Palveluntuottaja laskuttaa ainoastaan toteutuneista ja dokumentoiduista valmennuksista. Laskutuksen perusteena ovat toteutuneet valmennustunnit ja osallistujakohtaiset valmennussuunnitelmat, jotka on hyväksytty sopimuksen mukaisesti. Hankinnan kohteena on kokonaispalvelu, jossa palveluntuottaja vastaa: • valmennuksen suunnittelusta ja toteutuksesta • yksilöllisestä uravalmennuksesta • valmennuksen seurannasta ja raportoinnista Muutosturvavalmennuksen järjestämisvelvollisuus perustuu työsopimuslain (55/2001) 7 luvun 13 §:ään sekä kunnan ja hyvinvointialueen viranhaltijasta annetun lain (304/2003) 37 b §:ään (1469/2016). Valmennuksen arvon tulee vastata lainsäädännön kulloinkin edellyttämää tasoa. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteessä "Palvelukuvaus".
Interne Kennung: D/9854/02.08.00.03/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta toteutetaan avoimella menettelyllä. Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Osatarjouksia tai vaihtoehtoisia tarjouksia ei hyväksytä. Tarjous tulee olla tarjouspyynnön ja teknisten vaatimusten mukainen ja sen tulee liitteineen olla suomen kielellä. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79634000 Berufsberatung
5. Los
Los: LOT-0000
642328-2026 - Competition
Finland – Career guidance services – Työnantajan lakisääteinen muutosturvavalmennus
Contract notice – light regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: D/9854/02.08.00.03/2026
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79634000 Career guidance services
5. Lot
Lot: LOT-0000