642458-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Reparatur und Wartung von Schienenfahrzeugen – Reparatii periodice la vagoanele laborator de verificat calea
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Reparatii periodice la vagoanele laborator de verificat calea
Beschreibung: CNCF CFR SA deţine în parcul propriu de material rulant vagoanele laborator de verificat geometria căii, respectiv vagoanele cu numerele de circulaţie 80539750500-1 şi 80539750503-5, care efectuează anual conform instrucţiilor în vigoare, măsurători în regim dinamic a parametrilor geometriei căii de rulare pe întreaga reţea de cale ferată administrată de către C.N.C.F. ,,CFR” S.A. Vagoane seria UWSMC. Pentru a putea efectua măsurători în regim dinamic, aceste vagoane trebuie să fie apte de circulaţie şi în acest sens, conform prevederilor instrucţionale în vigoare, acestea sunt supuse periodic unui ciclu de revizii şi reparaţii. În conformitate cu „Ordinul nr. 1359/2012, pentru modificarea şi completarea Normativului feroviar Vehicule de cale ferată. Tipuri de revizii şi reparaţii planificate. Normele de timp sau normele de kilometri parcurşi pentru efectuarea reviziilor şi reparaţiilor planificate, aprobat prin Ordinul ministrului transporturilor şi infrastructurii nr. 315/2011”, la vagoanele laborator reparaţia periodică se execută din 4 în 4 ani. Serviciul de reparaţie periodică a vagoanelor laborator de verificat geometria căii este efectuat de unităţi reparatoare deţinătoare de certificat de conformitate pentru functii de intretinere, pentru efectuarea reparţiilor periodice pentru vagoanele laborator care provin din vagoane de călători (seria UWSMC) cu boghiu Minden-Deutz şi frână KE-GPR, în conformitate cu Regulamentul UE nr. 779/2019, din care rezultă competenţa necesară pentru efectuarea serviciului de R.P. la acest tip de vagoane. În cadrul acestui tip de reparaţie, lucrările trebuie să asigure din punct de vedere calitativ, până la următoarea reparaţie planificată, funcţionarea şi exploatarea normală a vagoanelor laborator, în condiţii depline de siguranţă a circulaţiei. După efectuarea reparaţiei periodice aceste vagoane vor fi apte de circulaţie şi se vor putea ataşa în compunerea trenurilor de călători pentru efectuarea de măsurători în regim dinamic a parametrilor geometrici ai căii de rulare în condiţii de siguranţa circulaţiei. Orice solicitare de clarificari trebuie transmisa in SEAP (https://e-licitatie.ro/pub) Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/ informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu 22 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire in a 12 zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 17/1/820/08.09.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50222000 Reparatur und Wartung von Schienenfahrzeugen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: În caietul de sarcini nr. 2.A/3/150/24.04.2026 sunt prezentate condiţiile tehnice în care se execută în care se execută reparaţia periodică la vagoanele laborator (vagoane seria UWSMC) din parcul central al CNCF CFR SA – Direcţia Linii. În conformitate cu „Ordinul nr. 1359/2012, pentru modificarea şi completarea Normativului feroviar Vehicule de cale ferată. Tipuri de revizii şi reparaţii planificate. Normele de timp sau normele de kilometri parcurşi pentru efectuarea reviziilor şi reparaţiilor planificate, aprobat prin Ordinul ministrului transporturilor şi infrastructurii nr. 315/2011”, la vagoanele laborator reparaţia periodică se execută din 4 în 4 ani. Serviciul de reparaţie periodică a vagoanelor laborator de verificat geometria căii este efectuat de unităţi reparatoare deţinătoare de certificat de conformitate pentru functii de intretinere, pentru efectuarea reparţiilor periodice pentru vagoanele laborator care provin din vagoane de călători (seria UWSMC) cu boghiu Minden-Deutz şi frână KE-GPR, în conformitate cu Regulamentul UE nr. 779/2019, din care rezultă competenţa necesară pentru efectuarea serviciului de R.P. la acest tip de vagoane. În cadrul acestui tip de reparaţie, lucrările trebuie să asigure din punct de vedere calitativ, până la următoarea reparaţie planificată, funcţionarea şi exploatarea normală a vagoanelor laborator, în condiţii depline de siguranţă a circulaţiei. După efectuarea reparaţiei periodice aceste vagoane vor fi apte de circulaţie şi se vor putea ataşa în compunerea trenurilor de călători pentru efectuarea de măsurători în regim dinamic a parametrilor geometrici ai căii de rulare în condiţii de siguranţa circulaţiei. Valoare estimată: 125.000 lei/vag. X 2 vag. = 250.000 lei fara TVA din care: - valoarea estimată a lucrărilor de reparatii periodice: 95.000 lei/vag. X 2 vag.= 190.000 lei; - valoarea estimată eventuale lucrări suplimentare în cadrul reparaţiei periodice 30.000 lei/vag.x 2 vag. = 60.000 lei. Cantitate - 2 vagoanele cu numerele de circulaţie 80539750500-1 şi 80539750503-5.
Interne Kennung: 1