See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Reparationer tvättstugor och storkök
Beschreibung: Kompletterande reparations-/underhållsarbeten och installationsarbeten samt reparationer, inklusive uppdatering av teknisk data av storköks- respektive tvättstugeutrustning inom Beställarens fastighetsbestånd för vilka Beställaren inte har kunskap eller tid att utföra i egen regi. Uppdraget omfattar även installation av ny utrustning samt installation i samband med utbyte, komplettering eller förändring av befintlig utrustning. Uppdraget omfattar inte hushållsmaskiner. Gällande service genomförs dessa normalt sett av Beställaren. Separata serviceavtal, utanför detta ramavtal, kan dock komma att tecknas för specifika maskiner.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: A Service, reparationer och installation storköksutrustning
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128976:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden, 50800000 Diverse Reparatur- und Wartungsdienste
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 1+1
Los: LOT-0002
Titel: B Service, reparationer och installation tvättstugeutrustning Electrolux
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128976:Lot:2
Los: LOT-0003
Titel: C Service, reparationer och installation tvättstugeutrustning och professionella diskmaskiner Miele
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128976:Lot:3
2. Procedure
Procedure
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50000000 Repair and maintenance services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Additional classification (cpv): 50700000 Repair and maintenance services of building installations, 50800000 Miscellaneous repair and maintenance services
Options:
Description of the options: 1+1
Lot: LOT-0002
Lot: LOT-0003