642801-2026 - Ergebnis
Finnland – Straßentransport/-beförderung – Kämmenniemen koulukuljetukset
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kämmenniemen koulukuljetukset
Beschreibung: Koulukuljetukset suoritetaan Tilaajan vahvistamien lukuvuosiaikataulujen mukaisina koulupäivinä, joita on lukuvuodessa noin 190. Linja-autojen rekisteröity istumapaikkamäärä on oltava vähintään 50, ja kaikilla istumapaikoilla tulee olla toimivat turvavyöt. Palvelujen toteuttamista ja kalustoa koskevat vaatimukset on määritelty tarjouspyynnön liitteessä 1 (sopimusluonnos). Reitti ajetaan aamuisin ja iltapäivisin. Niinä aikoina, kun Terälahdesta lähtee oppilaita, linja-auto lähtee Terälahdesta ja vie oppilaat Terälahteen saakka. Kaikki kuljetustarpeet eivät kuitenkaan ala tai pääty Terälahteen. Aamureitti kulkee seuraavasti: Terälahden koulu – Kämmenniemen koulu – Eerolansuora – Sorila – Nurmi – Lamminrahkan koulu. Reitin pituus on noin 32 km. Iltapäivisin reitti kulkee Lamminrahkan koululta Nurmen, Sorilan ja Eerolansuoran kautta Kämmenniemen koululle ja Terälahden koululle, ja reitin pituus on noin 32 km. Reitti ajetaan koulupäivinä enintään 1–3 kertaa aamuisin ja 1–3 kertaa iltapäivisin riippuen oppilaiden koulupäivistä. Lamminrahkan koulussa koulupäivä alkaa klo 8.15, 9.15 ja 10.15 ja päättyy klo 13.00, 14.00 ja 15.00. Oppilaat voivat nousta aamuisin bussin kyytiin koulujen lisäksi kaikilta Terälahdentien ja Kaitavedentien pysäkeiltä sekä Eerolansuoralta. Iltapäivisin oppilaat jäävät bussista Kämmenniemen ja Terälahden kouluilla sekä matkan varrella pysäkeillä. Bussi pysähtyy pysäkeillä tarvittaessa. Yksityiskohtaisista reiteistä, aikatauluista ja muista käytännön asioista sovitaan tarkemmin valitun palveluntuottajan kanssa. Kaikki tiedot ovat suuntaa antavia. Tilaaja ei sitoudu mihinkään kilometri- tai reittimääriin ja pidättää oikeuden muuttaa reittejä ja aikatauluja sopimuskauden aikana. Muutoksia voi tulla oppilasmääriin, reitteihin sekä aikatauluihin. Valitulta palveluntuottajalta edellytetään joustavuutta sopeutua muutoksiin sopimuskauden aikana ja valmiutta muutosten hallintaan. Sopimuksen sopimuskausi on 06.08.2026–20.12.2027, ja siihen sisältyy optio tarvittaessa alkaen 1.1.2028 koulun remontin valmistumiseen saakka. Mahdollisen optiokauden käytöstä sovitaan erikseen Tilaajan ja toimittajan kesken 30.9.2027 mennessä. Mikäli optiokausi otetaan käyttöön, sopimus on voimassa entisin ehdoin optiokauden loppuun.
Interne Kennung: TRE:627/02.07.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60100000 Straßentransport/-beförderung
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-044289-LOT-0001