642876-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Entwurf und Gestaltung, Kostenschätzung – Servicii de proiectare privind elaborarea Proiectului Tehnic și a Detaliilor de Execuție (PT+DE), a caietului de sarcini pentru execuția lucrărilor, precum și asistența tehnică din partea proiectantului, pentru obiectivul de investiții „RESTAURAREA ZIDURILOR CETĂȚII ADA-KALEH”, insula Șimian, sat Șimian, comuna Șimian, județul Mehedinți
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare privind elaborarea Proiectului Tehnic și a Detaliilor de Execuție (PT+DE), a caietului de sarcini pentru execuția lucrărilor, precum și asistența tehnică din partea proiectantului, pentru obiectivul de investiții „RESTAURAREA ZIDURILOR CETĂȚII ADA-KALEH”, insula Șimian, sat Șimian, comuna Șimian, județul Mehedinți
Beschreibung: FAZA DE PROIECTARE CARE FACE OBIECTUL PREZENTEI ACHIZIȚII: Proiect Tehnic și Detalii de Execuție (PT+DE) pentru corpurile Etapei I, Caiet de sarcini pentru execuția lucrărilor și asistența tehnică din partea proiectantului. Realizarea Proiectului Tehnic și a Detaliilor de Execuție (PT+DE) pentru lucrările de restaurare, consolidare și punere în valoare a zidurilor cetății Ada-Kaleh, verificarea tehnică atestată a documentației, caiet de sarcini pentru execuția lucrărilor, precum și asistența tehnică din partea proiectantului pe toată durata execuției lucrărilor, costurile aferente fiind cele prevăzute în oferta financiară. ETAPA I – PROIECT TEHNIC ȘI DETALII DE EXECUȚIE (PT+DE) Proiectul tehnic se va întocmi în conformitate cu prevederile H.G. nr. 907/2016, pe baza și cu respectarea strictă a soluțiilor tehnice, a Scenariului 2 – minimal și a indicatorilor tehnico-economici aprobați prin D.A.L.I., fără să fie necesară suplimentarea cantităților de lucrări sau modificarea tehnologiilor de execuție prevăzute, și fără a se depăși valoarea aprobată. - VERIFICAREA TEHNICĂ A PROIECTULUI Serviciile de verificare tehnică atestată a documentației tehnico-economice fac parte integrantă din prezenta achiziție, având o valoare estimată de 130.000 lei, fără TVA, conform devizului general aprobat prin D.A.L.I. Prestatorul are obligația de a asigura, prin personal atestat, verificarea tehnică a documentației la fazele DTAC, PT și DE, precum și pe perioada asistenței tehnice la execuția lucrărilor (Etapa III), pentru toate cerințele fundamentale aplicabile documentației. - ETAPA II – CAIETUL DE SARCINI PENTRU EXECUȚIA LUCRĂRILOR Elaborarea caietului de sarcini pentru execuția lucrărilor . - ETAPA III – ASISTENȚĂ TEHNICĂ DIN PARTEA PROIECTANTULUI Proiectantul are obligația de a răspunde solicitării Autorității Contractante privind prezența sa pe șantier, la notificarea Dirigintelui de șantier/Autorității Contractante sau ori de câte ori situația o impune, precum și de a participa, la solicitare, la întâlnirile cu Dirigintele de șantier și/sau cu Inspectoratul de Stat în Construcții. În cazul în care cantitățile rezultate din măsurători diferă de cele înscrise în listele de cantități din documentația tehnică, se impune confirmarea acestora de către proiectant, prin Dispoziție de șantier, aprobată, după caz, de verificatorul de proiect și de expertul tehnic, urmând ca acestea să fie regularizate prin Note de Comandă/Renunțare, în condițiile contractului de execuție. Pe toată durata execuției, până la recepția la terminarea lucrărilor, proiectantul: - va oferi soluții de tratare a neconformităților eventual apărute; - va răspunde solicitărilor Achizitorului privind asigurarea conformității cu proiectul și cu nivelul de calitate impus; - va soluționa neconformitățile, defectele și neconcordanțele apărute în execuție, prin soluții tehnice, cu acordul beneficiarului; - va urmări, pe șantier, utilizarea în execuție a materialelor și tehnologiilor prevăzute în proiect (zidărie și mortare compatibile cu structura istorică). Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 20 zile. Autoritatea Contractantă va răspunde o singură dată solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: PAAP pe anul 2026 pozitia 1 - servicii
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71242000 Entwurf und Gestaltung, Kostenschätzung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: FAZA DE PROIECTARE CARE FACE OBIECTUL PREZENTEI ACHIZIȚII: Proiect Tehnic și Detalii de Execuție (PT+DE) pentru corpurile Etapei I, Caiet de sarcini pentru execuția lucrărilor și asistența tehnică din partea proiectantului. Realizarea Proiectului Tehnic și a Detaliilor de Execuție (PT+DE) pentru lucrările de restaurare, consolidare și punere în valoare a zidurilor cetății Ada-Kaleh, verificarea tehnică atestată a documentației, caiet de sarcini pentru execuția lucrărilor, precum și asistența tehnică din partea proiectantului pe toată durata execuției lucrărilor, costurile aferente fiind cele prevăzute în oferta financiară. ETAPA I – PROIECT TEHNIC ȘI DETALII DE EXECUȚIE (PT+DE) Proiectul tehnic se va întocmi în conformitate cu prevederile H.G. nr. 907/2016, pe baza și cu respectarea strictă a soluțiilor tehnice, a Scenariului 2 – minimal și a indicatorilor tehnico-economici aprobați prin D.A.L.I., fără să fie necesară suplimentarea cantităților de lucrări sau modificarea tehnologiilor de execuție prevăzute, și fără a se depăși valoarea aprobată. - VERIFICAREA TEHNICĂ A PROIECTULUI Serviciile de verificare tehnică atestată a documentației tehnico-economice fac parte integrantă din prezenta achiziție, având o valoare estimată de 130.000 lei, fără TVA, conform devizului general aprobat prin D.A.L.I. Prestatorul are obligația de a asigura, prin personal atestat, verificarea tehnică a documentației la fazele DTAC, PT și DE, precum și pe perioada asistenței tehnice la execuția lucrărilor (Etapa III), pentru toate cerințele fundamentale aplicabile documentației. - ETAPA II – CAIETUL DE SARCINI PENTRU EXECUȚIA LUCRĂRILOR Elaborarea caietului de sarcini pentru execuția lucrărilor . - ETAPA III – ASISTENȚĂ TEHNICĂ DIN PARTEA PROIECTANTULUI Proiectantul are obligația de a răspunde solicitării Autorității Contractante privind prezența sa pe șantier, la notificarea Dirigintelui de șantier/Autorității Contractante sau ori de câte ori situația o impune, precum și de a participa, la solicitare, la întâlnirile cu Dirigintele de șantier și/sau cu Inspectoratul de Stat în Construcții. În cazul în care cantitățile rezultate din măsurători diferă de cele înscrise în listele de cantități din documentația tehnică, se impune confirmarea acestora de către proiectant, prin Dispoziție de șantier, aprobată, după caz, de verificatorul de proiect și de expertul tehnic, urmând ca acestea să fie regularizate prin Note de Comandă/Renunțare, în condițiile contractului de execuție. Pe toată durata execuției, până la recepția la terminarea lucrărilor, proiectantul: - va oferi soluții de tratare a neconformităților eventual apărute; - va răspunde solicitărilor Achizitorului privind asigurarea conformității cu proiectul și cu nivelul de calitate impus; - va soluționa neconformitățile, defectele și neconcordanțele apărute în execuție, prin soluții tehnice, cu acordul beneficiarului; - va urmări, pe șantier, utilizarea în execuție a materialelor și tehnologiilor prevăzute în proiect (zidărie și mortare compatibile cu structura istorică). Durata contractului este de 140 zile, reprezentând durata de realizare de către contractant a tuturor activităților din obiectul contractului, astfel cum sunt acestea sintetizate în Caietul de sarcini.
Interne Kennung: 1