2. Verfahren
Verfahren
Titel: ANNULLATION: Genudbud TV-bil med optioner på serviceaftale
Beschreibung: Udbuddet omfatter indkøb af en fabriksny TV-bil. TV-bilen skal anvendes af Ordregiver i forbindelse med arbejder inden for tv-inspektion. Tilbudsgiver skal give oplæring i bilens funktioner til Ordregivers medarbejder(e). Derudover efterspørger Ordregiver optioner på to serviceaftaler på hhv. TV-bilen og udstyret gældende for 8 år. Ordregiver lægger vægt på, at levering af TV-bilen sker hurtigst muligt. Derudover lægger Ordregiver vægt på en ergonomisk og hensigtsmæssig opbygning af TV-bilen. Nærmere beskrivelse heraf findes i udbudsbetingelserne afsnit 7 vedr. evaluering af TV-bilen, samt bilag 2, kravspecifikation.I forbindelse med evaluering skal tilbudsgiver stille en TV-bil til rådighed til brugertest. Nærmere beskrivelse følger af udbudsbetingelsernes afsnit 7.3 om brugertest. Den udbudte kontrakt inkluderer to optioner på serviceaftale af TV-bil og serviceaftale af udstyr i en periode på 8 år fra ikrafttrædelse. Tilbudsgiver skal i sit tilbud sende beskrivelser af serviceaftaler. Ordregiver har i bilag 2 afsnit 2 beskrevet krav til serviceaftaler, herunder afstandskrav. Ordregivers forventede værdi af kontrakten (TV-bil inkl. optioner) er beregnet til 3.624.000kr.Kontrakten tildeles én tilbudsgiver. Kontrakten tildeles efter tildelingskriteriet bedste forhold mellem pris og kvalitet. Det er til enhver tid tilbudsgivers ansvar at orientere sig og læse det samlede udbudsmateriale, ligesom tilbudsgiver opfordres til at sikre, at tilbud udarbejdes på grundlag af det fuldt gældende udbudsmateriale.Begrundelse for annullation:Efter udløbet af tilbudsfristen har Ordregiver konstateret, at bilag 1, tilbudsliste, ved en fejl ikke var offentliggjort som en del af udbudsmaterialet. Bilaget er nødvendigt for, at økonomiske aktører kan udarbejde et tilbud.Manglen er væsentlig og kan ikke afhjælpes efter tilbudsfristens udløb. Fortsættelse af udbudsprocedure vil derfor ikke sikre ligebehandling og gennemsigtighed.Ordregiver har på den baggrund besluttet at annullere udbuddet.Aftalen forventes genudbud hurtigst muligt.
Interne Kennung: 288933868
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34144000 Kraftfahrzeuge für besondere Zwecke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34144500 Fahrzeuge für Abfall und Abwasser
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option 1: serviceaftale på bilen option 2: Serviceaftale på udstyr option 3: køb af yderligere tv-bil