643043-2025 - Wettbewerb
Polen – Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen – Organizacja i prowadzenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych na terenie Gminy Andrychów (PSZOK)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOrganizacja i prowadzenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych na terenie Gminy Andrychów (PSZOK)
Beschreibung4.1Przedmiotem zamówienia jest organizacja i prowadzenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych na terenie Gminy Andrychów w okresie 24 miesięcy. 4.2Zakres zamówienia obejmuje:4.2.1Organizację i prowadzenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK),4.2.2 Przyjmowanie do PSZOK odpadów dostarczanych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Andrychów, ich transport i zagospodarowanie zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.4.3Zakres i opis usługi będącej przedmiotem zamówienia opisany jest w „Szczegółowym zakresie i opisie przedmiotu zamówienia” stanowiącym załącznik nr 2 do Projektu umowy. Wykonawca zobowiązany jest realizować zamówienie na zasadach i warunkach opisanych w Projekcie umowy stanowiącym załącznik nr 6 do SWZ. 4.4Wskazane przez Zamawiającego w formularzu ofertowym, tj. Załączniku nr 1 do SWZ, ilości odpadów komunalnych przewidziane do przyjęcia, transportu i zagospodarowania stanowią podstawę do obliczenia ceny w tym zakresie. Należy je traktować szacunkowo - mogą one ulec zmianie stosownie do rzeczywistej ilości odpadów przyjętych przez Wykonawcę. Zamawiający jest uprawniony do zmniejszenia lub zwiększenia ilości odpadów między poszczególnymi rodzajami odpadów. Powyższe należy rozumieć jako zwiększenie ilości jednego rodzaju odpadów przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości innego rodzaju odpadów. Zmiana ilości odpadów nie będzie traktowana jako zmiana umowy, jeżeli nie spowoduje to przekroczenia łącznej maksymalnej wartości wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu zamówienia. Powyższe zapisy dotyczą zarówno zamówienia podstawowego, jak i opcjonalnego. 4.5W ramach realizacji zamówienia Zamawiający, uprawniony jest do skorzystania z prawa opcji (dalej też jako Opcja) na zasadach i trybie opisanym poniżej: 4.5.1W ramach realizacji Umowy Zamawiający jest uprawniony zlecić Wykonawcy dodatkowy zakres rzeczowy usług takich samych (analogicznych) jak opisane w § 1 ust. 2 pkt 2) Projektu umowy polegających na przyjmowaniu do PSZOK odpadów dostarczanych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Andrychów, ich transporcie i zagospodarowaniu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Usługi będące przedmiotem Opcji mogą zostać zlecone w ilości, która nie będzie przekraczała 20 % wartości przedmiotu zamówienia podstawowego określonej w § 4 ust. 3 pkt 2) Projektu umowy. 4.5.2 podstawą uruchomienia zamówienia w zakresie prawa opcji będą realne potrzeby Zamawiającego oraz zagwarantowane środki finansowe. Uruchomienie prawa opcji będzie mogło mieć miejsce w sytuacji wykorzystania kwoty umowy przeznaczonej na zrealizowanie zamówienia podstawowego. (...) 4.5.8 Prawo opcji jest jednostronnym uprawnieniem Zamawiającego, z którego może, ale nie ma obowiązku skorzystać w ramach realizacji przedmiotu zamówienia. W przypadku nieskorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji, Wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia z tego tytułu. (z uwagi na ograniczoną liczbę znaków pełen tekst dotyczący Prawa opcji w SWZ) 4.6 Zamawiający na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy Pzp wymaga zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane przez Zamawiającego czynności w zakresie realizacji zamówienia, jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy ( t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 277 z późn.zm.) tj.: czynności niezbędne do realizacji przedmiotu zamówienia w zakresie prowadzenia PSZOK i przyjmowania odpadów wskazanych w Szczegółowym zakresie i opisie przedmiotu zamówienia. 4.11 Zamawiający nie dokonuje podziału zamówienia na części. Powody niedokonania podziału:4.11.1 podział zamówienia na części skutkowałby nadmiernymi kosztami wykonania zamówienia, 4.11.2 dokonanie podziału zamówienia na części nie zwiększyłoby zaangażowania wykonawców z sektora MŚP, jak również nie wpłynąłby na zwiększenie konkurencyjności w postępowaniu. 4.12 Oferta musi obejmować całość zamówienia. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert częściowych. 4.14 Przyjmowanie odpadów w PSZOK w soboty jest jednym z kryteriów oceny ofert zgodnie z zapisem rozdziału 18 pkt. 18.1.2 SWZ. Zamawiający wymaga, aby Wykonawca zadeklarował przyjmowanie odpadów w PSZOK przynajmniej jedną sobotę w miesiącu w całym okresie obowiązywania zamówienia. Jeżeli Wykonawca w Formularzu Ofertowym nie zadeklaruje jaką ilość sobót w miesiącu będzie przyjmował odpady w PSZOK w całym okresie obowiązywania zamówienia, lub zadeklaruje 0 sobót w miesiącu oferta zostanie odrzucona na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp. 3.5 Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia w okresie 3 lat od dnia udzielenia zamówienia podstawowego dotychczasowemu Wykonawcy usługi, zamówienia polegającego na powtórzeniu podobnych usług o całkowitej wartości wynoszącej 50% wartości zamówienia podstawowego. 3.6 Zamówienia te obejmują: 3.6.1 Organizację i prowadzenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK); 3.6.2 Przyjmowanie do PSZOK odpadów dostarczanych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Andrychów, ich transport i zagospodarowanie zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. 3.7 Zakres i opis usługi będącej przedmiotem zamówienia opisany jest w Szczegółowym zakresie i opisie przedmiotu zamówienia, stanowiącym załącznik nr 2 do projektu Umowy. Wykonawca zobowiązany jest realizować zamówienie na zasadach i warunkach opisanych w projekcie umowy stanowiącym załącznik do SWZ. 3.8 Zamówienie zostanie udzielone po przeprowadzeniu procedury przewidzianej dla zamówienia z wolnej ręki, poprzedzone będzie stosownym zaproszeniem do negocjacji oraz negocjacjami.
Interne KennungBZP.271.35.2025
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90511200 Einsammeln von Hausmüll, 90511300 Müllsammlung, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90533000 Verwaltung von Müllhalden, 63122000 Lagerhaltung
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungPrzedmiotem zamówienia jest organizacja i prowadzenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych na terenie Gminy Andrychów w okresie 24 miesięcy. 4.2 Zakres zamówienia obejmuje: 4.2.1 Organizację i prowadzenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), 4.2.2 Przyjmowanie do PSZOK odpadów dostarczanych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Andrychów, ich transport i zagospodarowanie zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. 4.3 Zakres i opis usługi będącej przedmiotem zamówienia opisany jest w „Szczegółowym zakresie i opisie przedmiotu zamówienia” stanowiącym załącznik nr 2 do Projektu umowy. Wykonawca zobowiązany jest realizować zamówienie na zasadach i warunkach opisanych w Projekcie umowy stanowiącym załącznik nr 6 do SWZ. 4.4 Wskazane przez Zamawiającego w formularzu ofertowym, tj. Załączniku nr 1 do SWZ, ilości odpadów komunalnych przewidziane do przyjęcia, transportu i zagospodarowania stanowią podstawę do obliczenia ceny w tym zakresie. Należy je traktować szacunkowo - mogą one ulec zmianie stosownie do rzeczywistej ilości odpadów przyjętych przez Wykonawcę. Zamawiający jest uprawniony do zmniejszenia lub zwiększenia ilości odpadów między poszczególnymi rodzajami odpadów. Powyższe należy rozumieć jako zwiększenie ilości jednego rodzaju odpadów przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości innego rodzaju odpadów. Zmiana ilości odpadów nie będzie traktowana jako zmiana umowy, jeżeli nie spowoduje to przekroczenia łącznej maksymalnej wartości wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu zamówienia. Powyższe zapisy dotyczą zarówno zamówienia podstawowego, jak i opcjonalnego.
Interne KennungBZP.271.31.2025
Optionen
Beschreibung der Optionen4.5 W ramach realizacji zamówienia Zamawiający, uprawniony jest do skorzystania z prawa opcji (dalej też jako Opcja) na zasadach i trybie opisanym poniżej: 4.5.1 W ramach realizacji Umowy Zamawiający jest uprawniony zlecić Wykonawcy dodatkowy zakres rzeczowy usług takich samych (analogicznych) jak opisane w § 1 ust. 2 pkt 2) Projektu umowy polegających na przyjmowaniu do PSZOK odpadów dostarczanych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Andrychów, ich transporcie i zagospodarowaniu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Usługi będące przedmiotem Opcji mogą zostać zlecone w ilości, która nie będzie przekraczała 20 % wartości przedmiotu zamówienia podstawowego określonej w § 4 ust. 3 pkt 2) Projektu umowy. 4.5.2 Podstawą uruchomienia zamówienia w zakresie prawa opcji będą realne potrzeby Zamawiającego oraz zagwarantowane środki finansowe. Uruchomienie prawa opcji będzie mogło mieć miejsce w sytuacji wykorzystania kwoty umowy przeznaczonej na zrealizowanie zamówienia podstawowego. 4.5.3 W celu uruchomienia Opcji Zamawiający przekaże Wykonawcy oświadczenie w formie pisemnej, w którym wyrazi wolę skorzystania z prawa opcji oraz określi w jakim zakresie korzysta z prawa opcji. Złożenie oświadczenia nastąpi nie później niż 14 dni przed terminem realizacji usługi objętej prawem opcji. Do złożenia oświadczenia w formie pisemnej w zakresie prawa opcji upoważnione będą osoby posiadające niezbędne umocowanie do reprezentowania Zamawiającego. 4.5.4 W zakresie zamówienia opcjonalnego, Wykonawca jest zobowiązany do rozpoczęcia świadczenia usługi na podstawie pisemnego oświadczenia Zamawiającego o skorzystaniu z prawa opcji. 4.5.5 Korzystanie z prawa opcji przez Zamawiającego może być dokonane jednorazowo na całą wartość zamówienia opcjonalnego lub w częściach. W przypadku realizacji opcji w częściach, Zamawiający będzie składał Wykonawcy kolejne oświadczenia nie później niż przed momentem wyczerpania maksymalnego zakresu wynikającego z prawa opcji. 4.5.6 Zamawiający zastrzega, że zamówienie objęte prawem opcji będzie realizowane na warunkach zamówienia podstawowego, zgodnie z postanowieniami Projektu umowy, SWZ oraz ofertą Wykonawcy. 4.5.7 W przypadku skorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji, Wykonawcy przysługuje wynagrodzenie za faktyczne ilości przyjętych i zagospodarowanych odpadów komunalnych. Wynagrodzenie Wykonawcy za realizację usługi objętej prawem opcji zostanie wyliczone na zasadach przewidzianych w Projekcie umowy oraz na podstawie cen jednostkowych (stawek) wskazanych przez Wykonawcę w formularzu ofertowym Wykonawcy, stanowiącym załącznik nr 1 do umowy. 4.5.8 Prawo opcji jest jednostronnym uprawnieniem Zamawiającego, z którego może, ale nie ma obowiązku skorzystać w ramach realizacji przedmiotu zamówienia. W przypadku nieskorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji, Wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia z tego tytułu. 4.5.9 Skorzystanie przez Zamawiającego z prawa opcji nie stanowi zmiany warunków umowy i nie wymaga sporządzenia aneksu do umowy. 4.5.10 Realizacja usług będących przedmiotem Opcji, ustalenie wartości tych prac, uiszczanie zapłaty oraz odpowiedzialność za ich niewykonanie lub nienależyte wykonanie, w tym odpowiedzialność w postaci kar umownych, jak również realizacja uprawnień Zamawiającego wynikających z Umowy i prawa do odstąpienia od Umowy następować będzie na identycznych zasadach, jak w przypadku usług będących Przedmiotem Umowy. Pod pojęciem ceny ofertowej brutto należy rozumieć cenę w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług tj: wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą zamawiający jest obowiązany zapłacić Wykonawcy. W tak rozumianej cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym. Suma ceny za realizację zamówienia podstawowego (łączna maksymalna wartość wynagrodzenia za realizację zamówienia podstawowego) i opcjonalnego ( wartość wynagrodzenia za wykonanie zamówienia w ramach opcji) stanowić będzie cenę, za pomocą której zamawiający dokona oceny ofert. Zamawiający zabezpieczy środki finansowe w budżecie wyłącznie na realizację zamówienia podstawowego i ta kwota zostanie podana przed terminem otwarcia ofert zgodnie z art. 222 ust. 4 ustawy Pzp. Zamówienie opcjonalne będzie realizowane na warunkach opisanych w dokumentach zamówienia. Łączna maksymalna wartość wynagrodzenia za wykonanie zamówienia w ramach opcji, polegającego na przyjęciu do PSZOK odpadów dostarczanych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Andrychów, ich transport i zagospodarowanie, jest równa 20% wynagrodzenia podstawowego za przyjęcie do PSZOK odpadów dostarczanych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Andrychów, ich transport i zagospodarowanie tj. 20% wartości określonej w polu „Razem: Cena łączna brutto” z tabeli II Formularza ofertowego.