643103-2026 - Ergebnis
Finnland – Bauarbeiten – INVEST 1 TUOTANTO- JA TOIMISTORAKENNUS, jaetun urakan Ilmanvaihto- ja automaatiourakka
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: INVEST 1 TUOTANTO- JA TOIMISTORAKENNUS, jaetun urakan Ilmanvaihto- ja automaatiourakka
Beschreibung: Rakennuskohde käsittää Vimpelin Invest Oy:n tehdas- ja toimitilahankkeen rakentamisen oheisten urakkalaskenta-asiapaperien mukaisesti. Hankinnan kohteena olevaan uudisrakennukseen tullaan sijoittamaan tuotanto- ja toimisto-tilat. Lisäksi rakennukseen tulee sosiaalitilat, väestönsuojatilat sekä ruokala. Urakkamuotona on jaettu urakka, jossa rakennusteknistentöiden urakoitsija toimii pääura-koitsijana ja lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana. Maanrakennustyöt, putki- ja maa-lämpöurakka, ilmastointi- ja automaatiourakka sekä sähköurakka suoritetaan pääurakoitsi-jalle alistettuina sivu-urakoina RT 80271 alistamissopimuksen mukaisesti. Tämän ilmoituksen mukainen talotekninen urakkahankinta käsittää jaetun urakan sivu-urakan, jonka ennakoitu arvo ylittää lain 1397/2016 25 §:ssä säädetyn kansallisen kynnysarvon (Rakennusurakat) 150.000,00 € (ALV 0 %), mutta alittaa lain 1397/2016 26 §:ssä säädetyn EU-kynnysarvon (Rakennusurakat) 5.404.000,00 € (ALV 0 %).
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016).Hankinta on kansallisen kynnysarvon ylittävä hankinta (koko tuntoanto- ja toimistorakennuksen osalta EU-kynnysarvot ylittävä).Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-048006-LOT-0001