2. Verfahren
Verfahren
Titel: ”Modernizare DJ 792D km 0+000 – 12+300 DJ792 Mocrea – Chier – Târnova”
Beschreibung: Sectorul de drum județean menționat mai sus prezintă o parte carosabilă degradată cu multiple defecţiuni (gropi, crăpături, fisuri, suprafeţe poroase) care scot în evidenţă îmbătrânirea îmbrăcăminţii rutiere, precum şi denivelări, burduşiri, făgaşe care evidenţiază o capacitate portantă insuficientă a sistemului rutier. De asemenea, planeitatea îmbrăcăminţii rutiere este neadecvată desfăşurării circulaţei în condiţii de siguranţă şi confort. Dispozitivele de colectarea şi evacuarea apelor pluviale de suprafaţă funcţionează deficitar, în majoritatea cazurilor fiind colmatate. Accesul populaţiei rurale la educaţia de bază şi la serviciile de sănătate este îngreunat de serviciile de transport deficitare, cu un impact negativ asupra fluxului urban-rural al elevilor, medicilor şi profesorilor. Prin lucrările de modernizare propuse se previzionează sporirea capacităţii de circulaţie prin mărirea fluenţei traficului, reducerea costurilor de transport de mărfuri şi călători, reducerea timpului de călătorie, sporirea siguranţei circulaţei, reducerea numărului de accidente, creşterea nivelului de trai şi a confortului participanţilor la trafic, economia de energie şi timp, rezultând astfel o serie de avantaje economice, precum extinderea schimburilor comerciale şi a investiţiilor productive, creşterea competitivităţii agenţilor economice şi a eficienţei activităţilor economice şi a mobilităţii forţei de muncă. Prin proiectul ” Modernizare DJ 792D km 0+000 – 12+300 DJ792 Mocrea – Chier – Târnova” se urmărește dezvoltarea economică a zonei, ținând cont de faptul că existenţa unei infrastructuri rutiere adecvate reprezintă premisa dezvoltării economico-sociale, atrăgând populaţia activă, creând un mediu de afaceri prietenos pentru investitori, fiind condiţia necesară pentru creşterea gradului de dezvoltare a judeţului şi de bunăstare a populaţiei. plicate) şi turismul (cu toate consecinţele implicate). Fundamentarea necesităţii şi oportunităţii lucrărilor de investiţii privind “Modernizare DJ 682 km 63+800 - 69+500 Lipova - Neudorf”, are la bază studiile de teren elaborate pentru drumul județean în cauză; In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016,cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de maxim 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, iar termenul limită în care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare este în a 12-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor conf. Art. 161 din Lg 98/2016. •Autoritatea Contractantă îsi rezervă dreptul de a efectua modificări ale contractului conf. prevederilor art. 221 din Lg.98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Interne Kennung: 3519941_2026_PAAPD1635860
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233120 Straßenbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Pentru a se asigura circulația în condiții de siguranță și confort a tuturor vehiculelor ce vor circula pe drumul judeţean ce urmează a fi modernizat, s-a prevăzut amenajarea curbelor în plan și spațiu conform STAS 863-85 și ORDIN 45/1998 prin convertirea părții carosabile și prevederea de supralărgiri-supraînălțări. În cazuri exeptionale, pentru evitarea de exproprieri/demolări de construcții acestea au fost diminuate. În plan, axa sectorului de drum proiectat are o lungime totală de L= 12 542,64 m. În profil longitudinal, linia roșie s-a proiectat cu respectarea prevederilor STAS 863 - 85 si ORDIN 1296/2017 Norme tehnice privind proiectarea, construirea și modernizarea drumurilor, traseul proiectat urmărește pe cât posibil declivitățile existente ale drumului județean. Profilul longitudinal proiectat corespunde unei viteze de proiectare de 30-60 km/h. La stabilirea liniei roşii s-au luat în considerare următoarele criterii: - declivităţi cât mai mici pe lungimi cât mai mari; - respectarea grosimii minime a structurii rutiere proiectate în axa drumului şi la marginea părţii carosabile; - asigurarea unor elemente geometrice în profil longitudinal corespunzătoare unei viteze de bază de 30-60 km/h; - urmărirea cât mai fidelă a declivităţilor existente, acolo unde este posibil, sau a cotelor acceselor existente pentru a facilita accesul la proprietăţi; - respectarea punctelor de cote obligate: racordarea cu alte căi de comunicație; Racordările verticale au fost proiectate pentru valori ale lui m ≥ 0,5. Având în vedere situația existentă din teren și importanța drumului județean, s-au proiectat elemente geometrice corespunzătoare unui drum de clasă tehnică IV cu două benzi de circulație, conform Ordinului pentru aprobarea Normelor tehnice privind proiectarea construirea și modernizarea drumurilor (Ordinul Ministerului Transporturilor nr. 1296/30.08.2017, publicat în Monitorul Oficial al României, nr. 746 718.09.2017). Sectorul de drum județean menționat mai sus prezintă o parte carosabilă degradată cu multiple defecţiuni (gropi, crăpături, fisuri, suprafeţe poroase) care scot în evidenţă îmbătrânirea îmbrăcăminţii rutiere, precum şi denivelări, burduşiri, făgaşe care evidenţiază o capacitate portantă insuficientă a sistemului rutier. De asemenea, planeitatea îmbrăcăminţii rutiere este neadecvată desfăşurării circulaţei în condiţii de siguranţă şi confort. Dispozitivele de colectarea şi evacuarea apelor pluviale de suprafaţă funcţionează deficitar, în majoritatea cazurilor fiind colmatate. Accesul populaţiei rurale la educaţia de bază şi la serviciile de sănătate este îngreunat de serviciile de transport deficitare, cu un impact negativ asupra fluxului urban-rural al elevilor, medicilor şi profesorilor. Prin lucrările de modernizare propuse se previzionează sporirea capacităţii de circulaţie prin mărirea fluenţei traficului, reducerea costurilor de transport de mărfuri şi călători, reducerea timpului de călătorie, sporirea siguranţei circulaţei, reducerea numărului de accidente, creşterea nivelului de trai şi a confortului participanţilor la trafic, economia de energie şi timp, rezultând astfel o serie de avantaje economice, precum extinderea schimburilor comerciale şi a investiţiilor productive, creşterea competitivităţii agenţilor economice şi a eficienţei activităţilor economice şi a mobilităţii forţei de muncă. Prin proiectul ” Modernizare DJ 792D km 0+000 – 12+300 DJ792 Mocrea – Chier – Târnova” se urmărește dezvoltarea economică a zonei, ținând cont de faptul că existenţa unei infrastructuri rutiere adecvate reprezintă premisa dezvoltării economico-sociale, atrăgând populaţia activă, creând un mediu de afaceri prietenos pentru investitori, fiind condiţia necesară pentru creşterea gradului de dezvoltare a judeţului şi de bunăstare a populaţiei.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45221110 Bau von Brücken