643308-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Landschaftsgärtnerische Arbeiten – Execuție lucrări pentru obiectivul ”Iașul de după blocuri este orașul nostru” cod SMIS 355970
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Execuție lucrări pentru obiectivul ”Iașul de după blocuri este orașul nostru” cod SMIS 355970
Beschreibung: Obiectul prezentului contract constă în execuţia lucrărilor pentru realizarea obiectivului "Iașul de după blocuri este orașul nostru", pe o suprafață totală de 57.643,00 mp, în conformitate cu prevederile Proiectului Tehnic (PTH), ale DTAC şi ale Caietului de Sarcini și se vor realiza pe următoarele suprafețe de spații verzi: Obiectiv 1: Spațiul situat în strada Bistrita, blocurile A1-A8; Obiectiv 2: Spațiul situat în strada Sarmisegetuza, blocuri R11-R12, Q4-Q8, B2, DA14-DA19, R8-R13); Obiectiv 3: Spațiul situat în bulevardul Regele Ferdinand I al Romaniei, blocurile B1-B6; Obiectiv 4: Spațiul situat în bulevardul Regele Mihai I al Romaniei, bloc I1; Obiectiv 5: Spațiul situat în șoseaua Nationala, bloc C2-Q2; Obiectiv 6: Spațiul situat în aleea Tudor Neculai, blocurile 937-939. Prin realizarea acestui obiectiv, se urmărește creșterea calitatea vieții și a stării de sănătate a populației, prin refacerea unor spații degradate și nefuncționale din intravilanul municipiului, domeniul public, și redarea lor circuitului public. Proiectul contribuie la îmbunătăţirea infrastructurii verzi din oraș și implicit reduce poluarea acestuia. Contractul este finanţat prin Programul Regional Nord-Est 2021-2027 (NBS – Nature-Based Solution - P3) ”O regiune durabilă, mai prietenoasă cu mediul”, apelul de proiecte nr. PR/NE/2024/3/RSO2.7/1/Spații verzi MRJ+M, dedicat Municipiilor reședință de județ și Municipiilor, fiind supus rigorilor de raportare şi vizibilitate specifice principiului DNSH (,,Do No Significant Harm"). Valoarea estimată a contractului: 37.272.769,53 lei fără TVA Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire, cu respectarea termenului-limită stabilit de entitatea contractantă. Termenul limită în care Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări: 11 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor în anunțul de participare . Numărul de zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor/ candidaturilor este de 18 zile. Autoritatea contractanta stabileşte un singur termen limita în care va răspunde tuturor solicitărilor de clarificări/informaţii suplimentare
Interne Kennung: 4541580/123078/15.09.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45112700 Landschaftsgärtnerische Arbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Între Municipiul Iași și Agenția pentru Dezvoltare Regională Nord Est, în calitate de Autoritate de Management a fost încheiat Contractul de finanțare nr. 1017/28.05.2026, pentru implementarea proiectului "Iașul de după blocuri este orașul nostru", finanțat prin Programul Regional Nord-Est 2021-2027, Prioritatea 3 - ”O regiune durabilă, mai prietenoasă cu mediul”, apelul de proiecte nr. “PR/NE/2024/3/RSO2.7/1/Spații verzi MRJ+M”, dedicat Municipiilor reședință de județ și Municipiilor.Pentru acest obiectiv Municipiul Iasi detine documentația aferentă Autorizației de Construire nr. 581/26.11.2025, DTAC și Proiectului Tehnic (PTH). Se vor realiza lucrările prevăzute în proiectul tehnic, în conformitate cu prevederile din caietele de sarcini din proiect, cu planşele şi detaliile de execuţie. Se propun următoarele lucrări cu caracter general: • Amenajarea terenului prin eliminarea resturilor de betoane și beton armat din amplasament, dacă este cazul; • Realizarea de alei pietonale; • Amenajarea locurilor de joacă cu mobilier urban specific vârstei; • Amenajarea zonelor verzi înierbate și plantarea de arbuști cu valoare estetică; • Completarea vegetației existente cu specii de arbori și arbuști decorativi în vederea protejării/refacerii biodiversității; • Toaletarea vegetației existente; • Dotarea cu mobilier stradal adecvat, anti vandal; • Realizarea unor subzone cu rol de socializare/odihnă/contemplare dotate cu mobilier divers pergole, bănci, mese de șah etc); • Dotarea cu mobilier urban în acord cu imaginea urbanistic-arhitecturală (bănci, coșuri de gunoi, spații acoperite tip pergolă, panouri de afișaj și informare); • Realizarea sistemului de irigații necesar în vederea acoperii întregii suprafețe verzi, în acord cu specificul materialului dendrologic (aspersoare, picurare etc). Sistemul de irigații se va branșa la rețeaua existentă de apă-canal a Municipiului Iași. Sistem de irigații și sistem de drenaj: pentru reducerea consumului de apă, se vor colecta apele pluviale de pe acoperișurile din vecinătăți – colectate actualmente în șanțul de lângă stradă. Aceste ape vor fi filtrate și captate în bazinul de irigații, și vor fi folosite pentru udarea vegetației joase în cadrul sistemului de spații verzi.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34928400 Stadtmobiliar, 45233120 Straßenbauarbeiten, 45332000 Installateurarbeiten und Verlegung von Abwasserleitungen