See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Keräyspaperin, tietoturvamateriaalin sekä SER-jätteen poistopalvelun hankinta
Beschreibung: Espoon kaupunki (myöhemmin myös Tilaaja) pyytää tarjouksia Keräyspaperin, tietoturvamateriaalin sekä SER-jätteen poistopalvelun hankintaan. Hankinnan kohteena oleva palvelu sisältää Espoon kaupungin sekä sen konserniyhtiöiden (Kiinteistö Oy Espoon Sotekiinteistöt, Kiinteistö Oy Espoon Keskuskeittiö, Kiinteistö Oy Espoon Koulu- ja päiväkotitilat, Espoon Asunnot Oy, Kiinteistö Oy Matinkylän uimahalli, Kiinteistö Oy Opinmäen Kampus, Weegee Oy ja Kiinteistö Oy Matinkylän Lukio) omistamien tai hallinnoimien rakennusten, tilojen ja toimipisteiden keräyspaperin, tietoturvamateriaalin sekä SER-jätteen poistopalvelut. Rakennukset sijaitsevat Espoon kaupungin alueella. Tilaajalla on myös muita sopimuksia, joita käytetään kuljetusominaisuuksiltaan vaaralliseksi jätteeksi luokiteltuun SER-jätteeseen sekä muun tietoturvamateriaalin poistopalvelussa. Suurin osa mm. perustietotekniikasta poistetaan tämän sopimuksen kautta. Tarjoaja voi toteuttaa osan palvelusta alihankintana. Tietoturvamateriaalin käsittelyä ja siihen liittyviä palveluita ei saa toteuttaa alihankintana, henkilöstövuokrauksella eikä muiden yksiköiden tai voimavarayksiköiden henkilöstöä käyttämällä. Palvelu tulee tuottaa kokonaisuudessaan tarjoajan omalla henkilöstöllä ja omana toimintana. Tarkempi kuvaus hankinnan sisällöstä on tarjouspyynnön liitteellä "Hankinnan kohteen kuvaus". Sopimus solmitaan yhden (1) Toimittajan kanssa. Lisäksi valitaan yksi (1) varatoimittaja. Sopimus on toistaiseksi voimassaoleva. Hankinnan ennakoitu kokonaisarvo on 717 000 (alv. 0 %). Eurot jakaantuvat hankintayksiköiden välillä seuraavasti: Espoon kaupunki 150 000€ Kiinteistö Oy Espoon Sotekiinteistöt 20 000€ Kiinteistö Oy Espoon Keskuskeittiö 10 000€ Kiinteistö Oy Espoon Koulu- ja päiväkotitilat 50 000€ Espoon Asunnot Oy 447 000€ Kiinteistö Oy Matinkylän uimahalli 10 000€ Kiinteistö Oy Opinmäen Kampus 10 000€ Weegee Oy 10 000€ Kiinteistö Oy Matinkylän Lukio 10 000€ Hankinnan valmistelu Hankintayksikkö on valmistellut hankintaa arvioimalla markkinoilla olevia vaihtoehtoja ja kilpailuolosuhteita sekä hankinnan toteuttamistapoja. Markkinakartoituksessa on kuultu alan toimijoita kirjallisesti, arvioitu hankinnan jakamista osiin sekä eri toteutusmalleja. Markkinakartoitus on toteutettu siten, ettei yksittäistä toimittajaa ole suosittu ja kartoituksessa on toimittu tasapuolisesti ja avoimesti. Hankinnan valmistelun yhteydessä toteutettiin markkinakartoitus potentiaalisista toimittajista tutustumalla hankinnan kohteena olevia palveluita tarjoavien toimittajien verkkosivuihin. Kartoituksessa tunnistettiin useita markkinoilla toimivia toimittajia. Hankintayksikkö lähestyi 8 toimittajaa lähettämällä 12.5.2026 tekniseen vuoropuheluun osan tarjouspyyntömateriaalista kommentoitavaksi sekä hankintaan liittyviä kysymyksiä vastattavaksi. Näistä kaksi yritystä vastasi kirjalliseen kommentointiin. Markkinavuoropuhelun tuloksia hyödynnettiin tarjouspyyntömateriaalin viimeistelyssä. Hankintayksikkö on arvioinut kirjallisen selvittelyn perusteella, että hankinnan kohteena oleville palveluille on olemassa toimivat markkinat ja että markkinoilla voi olla useita potentiaalisia toimittajia mutta kirjalliseen vuoropuheluun vastanneiden määrä jäi vähäiseksi. Kartoituksessa saatuja havaintoja hyödynnettiin hankinnan kohteen määrittelyssä, palvelutasovaatimusten arvioinnissa, hinnoittelurakenteen kehittämisessä sekä soveltuvuus- ja referenssivaatimusten tarkentamisessa. Hankinnan valmistelussa on huomioitu hankintalain 65 §:n mukaiset markkinakartoitusta koskevat periaatteet ja hankintayksikkö katsoo valmistelun tukevan kilpailun toteutumista. Hankinnan jakaminen osiin Hankintayksikkö on arvioinut hankinnan jakamista osiin. Hankintaa ei ole jaettu osiin, koska keräyspaperin, tietoturvamateriaalin ja SER-jätteen poistopalvelut muodostavat toiminnallisesti yhtenäisen palvelukokonaisuuden. Palveluiden tilaaminen, kohdehallinta, raportointi, laskutus ja Sopimuksen seuranta ovat samankaltaisia riippumatta poistettavasta jätejakeesta. Yhden toimittajan malli vähentää hallinnollista työtä, selkeyttää vastuunjakoa sekä tehostaa palvelun koordinointia Tilaajan laajassa ja hajautuneessa kohdeverkostossa. Hankintayksikkö katsoo, että jakamatta jättäminen on hankinnan luonne, toteutustapa ja tarkoituksenmukainen toteutus huomioon ottaen perusteltua.
Interne Kennung: 2487/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Rinnakkaisten tarjousten tekeminen on kielletty. Mikäli tarjoaja jättää rinnakkaisia tarjouksia, huomioidaan niistä vain viimeisin tarjous. Mikäli tarjouskilpailussa saadaan vain yksi hyväksyttävä tarjous, hankintayksikkö arvioi hankinnan toteuttamisen edellytykset. Hankintayksikkö voi keskeyttää kilpailutuksen ja kilpailuttaa uudelleen, ellei hankinnan toteuttamiselle yhdellä tarjouksella ole hankintalain mukaista perustetta.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
5. Los
Los: LOT-0000