See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kairaukset Kiuruveden ja Pyhäsalmen alueella Stramin projektissa
Beschreibung: Tarjousta pyydettiin kallionäytteenotosta Geologian tutkimuskeskuksen (GTK) mineraalitalouden ratkaisut (MTR) yksikön tutkimuskohteesta Stramin-projektille, Kiuruveden ja Pyhäsalmen alueelta (n. 3 400 - 4 000 m, kts. kartta). Tutkimuskohde ja siihen liittyvät tarkemmat vaatimukset on kuvattu liitteessä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus". Työskentelyyn vaaditaan tela-alustaista kairakonetta. Kairauskalustona joko wireline kalusto tai vastaava ja putkikokona NQ2. Hankinnan kohteena olevan kairausurakan tulee olla toteutettu viimeistään 31.12.2026 mennessä. Alihankintaa ei hyväksytä varsinaisessa kairaustyössä, urakoitsija voi kuitenkin käyttää alihankkijaa urakkaan liittyvien muiden töiden tekemiseen. Kairaustyöt on mahdollista aloittaa työkohteella 1.9.2026 tai sovitusti aiemmin, jos alueen kairausluvat ovat kunnossa. Työmaan on tarkoitus olla toteutettu vuoden 2026 loppuun mennessä. Tarjouksessa on ilmoitettava tarjouksesta vastaava, toimivaltainen yhteyshenkilö yhteystietoineen ja sähköpostiosoitteineen sekä hänen tehtävänsä/asemansa. Tarjouksessa on lisäksi kuvattava kaikki tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä mainitut asiat siten, että tarjousten arviointi ja vertailu voidaan suorittaa asianmukaisesti ja tasapuolisesti. Tarjousten tulee olla tarjouspyynnön mukaisia ja kattaa pyydetyt tuotteet ja palvelut sekä sisältää pyydetyt selvitykset ja lisätiedot.
Interne Kennung: GTK/233/02.03.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Kansallinen säännös on yhdenmukainen EU-tasoisten säädösten kanssa. Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta taikka siihen liittyneistä toimenpiteistä ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjouspyyntöasiakirjat ovat suomen kielellä. Tarjoajan halutessa tarjouspyyntöasiakirjat muulla kielellä, käännättäminen ja siitä aiheutuvat kustannukset ovat tarjoajan itsensä vastattavina. Avoin menettely on hankintamenettely, jossa hankintayksikkö julkaisee hankinnasta hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön ja jossa kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen. Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: 1) Tarjouspyynnön ja hankintailmoituksen julkaiseminen. 2) Tarjousten vastaanotto ja tarjousten avaaminen. 3) Tarjoajan soveltuvuuden tarkistaminen. 4) Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen. 5) Tarjouspyynnön mukaiset tarjoukset käsitellään siten, että ensin jokainen tarjous arvioidaan tarjouspyynnössä mainittuihin valintaperusteisiin nähden. Sen jälkeen tarjouksia vertaillaan keskenään. 6) Hankintapäätöksen teko ja päätöksestä ilmoittaminen. 7) Sopimuksen solmiminen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71351000 Geologische, geophysikalische und sonstige wissenschaftliche Prospektionstätigkeiten
5. Los
Los: LOT-0000