See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Frivillig förhandsinsyn avseende anskaffning av belysningslaser
Beschreibung: 2 stycken PHA6302 FireBIRD laser med tillbehör till en kostnad om 1 307 000 sek. Vid försök som genererar en hög grad av egenljus (något som är vanligt förekommande i FOI:s forskning), kan detta störande ljus behöva filtreras bort för att händelsen ska kunna registreras med en höghastighetskamera (HSV). Detta löses genom att belysa objektet med en monokromatisk ljuskälla som enbart avger ljus vid en specifik våglängd. Genom att samtidigt utrusta kameran med ett matchande bandpassfilter blockeras allt annat ljus (inklusive det kraftiga egenljuset), medan enbart belysningsljuset släpps igenom till sensorn. Eftersom metoden kräver extremt koncentrerat ljus vid en exakt våglängd är det i praktiken endast laserljuskällor som möjliggör denna teknik. De kameror som FOI använder klarar mycket höga bildhastigheter, upp till 20 miljoner bilder per sekund, vilket gör det viktigt att laserljuset kan pulsera i hög hastighet. Eftersom de förlopp som studeras är extremt snabba, en RSV-stråle kan ha en hastighet på 8000 – 10000 m/s, krävs en kort lystid för att ”frysa” objektet i bilden. För att kameran ska få tillräckligt med ljus under en kort lystid krävs hög effekt hos lasern. Ibland kan event pågå under längre tid vilket dessutom kräver att lasern går att pulsa kontinuerligt, även om pulshastigheten blir lägre. Det är också viktigt att lasern går att fokusera på olika avstånd när det kan vara svårt att komma nära objektet. Dessa behov tas upp av följande krav: • Minst 1000W • Kontinuerlig belysning med en pulshastighet på minst 500 kHz • Klara en max pulshastighet på 10 MHz • Klarar en varaktighet på pulsen ned till 15 ns • Ska kunna utrustas med en stor variation av linser för att kunna fokusera ljuset på olika avstånd FOI har god kännedom om marknaden baserat på mångåriga erfarenhet och konstaterar belysningslasrar från Oxford Lasers av modell PHA6302 FireBIRD är det enda alternativet som uppfyller FOI:s krav. Denna laser har också testats hos FOI och prestandan är bekräftad. FOI har utvärderat andra belysningslasrarna på marknaden vilka inte uppfyller samtliga krav. Mot bakgrund av ovanstående bedömer FOI att Elma Instruments AB, 556521-2890, av tekniska skäl i enlighet med 6 kap. 14§ p 2. lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) kan leverera den efterfrågade lösningen som uppfyller verksamhetens krav. Således bedöms det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens. Efter genomförande av frivillig förhandsinsyn och direktupphandling enlighet med 19a kap. 5§ p. 2 (LOU) har FOI för avsikt att ingå avtal med Elma Instruments AB, 556521-2890, avseende ovan nämnda belysningslasrar. FOI annonserar, i enlighet med 10 kap. 5§ (LOU), ett meddelande om frivillig förhandsinsyn i syfte att säkerställa att ingen annan leverantör än Elma Instruments AB, 556521-2890 kan tillhandahålla efterfrågade belysningslasrar. Innan avtal tecknas tillämpas avtalsspärr till och med 2026-09-28.
Interne Kennung: FOI-2026-1500
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38636100 Laser
5. Los
Los: LOT-0000