2. Verfahren
Verfahren
Titel: Työterveyspalveluiden hankinta
Beschreibung: Siuntion kunta pyytää tarjoustanne työterveyshuollon palveluista Siuntion kunnan työtekijöille. Palvelu tulee kattamaan n. 220 henkilön työterveyspalvelut. Kilpailutettava palvelu sisältää lakisääteiset (Työterveyshuoltolaki 1383/2001) toiminnot ennaltaehkäisevänä toimintana (KL1- toiminta) sekä rokotukset, joita tarvitaan työssä. Työterveyspalvelut tuotetaan palveluntarjoajan tiloissa ja etäpalveluina. Tilaaja voi järjestää pienimuotoiseen toimintaan, esim. rokotusten antoon tilat toimittajalle hetkellisesti. Hankinnan optiona on työterveyshuoltolain 1383/2001 mukaiset työkykypainotteiset yleis- ja erikoislääkäritasoisen sairaanhoidon (KL 2-toiminta). Tilaaja tulee ottamaan ainakin osan optiosta käyttöön sopimuskauden alussa, eli option alaiset palvelut otetaan käyttöön osittain, tai kokonaisuudessaan. Hankinnasta on rajattu pois kroonisten sairauksien hoito, vuosiloman siirto (työntekijä sairastuu lomalla, hakeutuu työterveyden piiriin ja pyytää vuosiloman siirtoa), reseptin uusimiset ja vapaa-ajalla tapahtuneet tapaturmat sekä päivystysluoteinen toiminta osana työterveyttä.
Interne Kennung: 628206
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, "hankintalaki"). Hankinnassa käytetään avointa menettelyä, jossa kaikki kiinnostuneet ja vaatimukset täyttävät toimittajat voivat osallistua jättämällä tarjouksen. Tarjoukset tulee jättää Cloudia Tarjouspalvelu.fi - portaalin kautta. Hankintaprosessi: 1. Hankintailmoituksen julkaisu (ilmoitus kattaa tarjouspyynnön liitteineen, sopimusluonnoksen liitteineen, tiedot hankinnan kohteesta, soveltuvuusvaatimuksista, tiedot lisätietokysymysten esittämisestä sekä tarjouksen jättämiseen liittyvistä aikarajoista) 2. Lisätietokysymykset hankinnasta sekä vastaukset niihin 3. Tarjouksien jättö 4. Tarjouksien avaus 5. Tarjoajien soveltuvuuden sekä tarjouksien tarjouspyynnön mukaisuuden arviointi 6. Tarjouksien vertailu 7. Hankintapäätös perusteluineen sekä valitusosoituksen ja oikaisuohjeen tiedoksi antaminen tarjoajille 8. Muutoksenhakuaika, 14 vrk siitä, kun tarjoajan katsotaan vastaanottaneeksi hankintapäätöksen sekä valitusosoituksen ja oikaisuohjeen 9. Sopimuksen allekirjoitus (muutoksenhakuajan päätyttyä) 10. Sopimuskausi alkaa Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Tarjouskilpailun perusteella solmittava sopimus ei muodosta valitulle Toimittajalle yksinoikeutta tuottaa palvelua. Hankinnan toteuttajaksi valitaan yksi (1) Toimittaja. Tilaaja ei sitoudu ostamaan ennalta määrättyä määrää palvelua Toimittajalta sopimuskauden aikana, vaan palvelua ostetaan tarpeen mukaan. Hankinnassa annettu tarjous on tekijäänsä sitova ja velvoittava. Tarjousajan päätyttyä tarjousta ei voi muuttaa eikä yksipuolisesti peruuttaa. Tarjous on toimitettava tarjouspyynnössä pyydetyllä tavalla ja annetussa määräajassa. Vastuu tarjouksen toimittamisesta oikein on tarjouksen tekijällä. Tarjouksen tulee olla tarjouspyynnön mukainen eikä se saa sisältää omia ehtoja. Hankinnasta on tehty suljettu markkinavuoropuhelu kirjallisesti. Tilaaja on lähettänyt vuoropuheluaineiston yhteensä neljälle (4) markkinassa toimiville Toimittajille, jotka ovat antaneet vastauksensa.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85147000 Betriebliche Gesundheitsfürsorge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Työkykypainotteiset yleis- ja erikoislääkäritasoisen sairaanhoidon (KL 2-toiminta).