644680-2026 - Vorankündigung – Direktvergabe
Finnland – Unternehmens- und Managementberatung und zugehörige Dienste – Kvanttinova-hankkeen kaupalliset neuvonanto- ja koordinointipalvelut
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kvanttinova-hankkeen kaupalliset neuvonanto- ja koordinointipalvelut
Beschreibung: HANKINNAN KOHDE Hankinnan kohteena ovat käynnissä olevan laajan rakennushankkeen kaupalliset ja sopimukselliset neuvonantopalvelut, hankkeen muu tuki ja koordinointi sekä osallistuminen VTT:n sisäisiin ohjaus- ja teknisiin kokouksiin ja urakoitsijan johtamiin projektin ohjaus- ja teknisiin kokouksiin. Palvelu edellyttää yksityiskohtaista tuntemusta hankkeen historiasta, tehdyistä päätöksistä, urakoitsijan kanssa käydyistä neuvotteluista, sopimusjärjestelyistä, alivuokralaissuhteista sekä hankkeen nykytilanteesta. SUORAHANKINTA Sovellettava oikeusperusta: Hankintalaki (1397/2016) 40 § 2 mom. 2 kohta Hankintamenettelynä on julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (”hankintalaki”, 1397/2016) mukainen suorahankinta. Hankintalain 40 §:n 2 momentin 2 kohdan mukaan hankintayksikkö voi valita suorahankinnan, jos teknisestä tai yksinoikeuden suojaamiseen liittyvästä syystä vain tietty toimittaja voi toteuttaa hankinnan; lisäedellytyksenä on, että järkeviä vaihtoehtoisia tai korvaavia ratkaisuja ei ole eikä kilpailun puuttuminen johdu hankinnan ehtojen keinotekoisesta kaventamisesta. Kyseessä on hanke, jonka kehitys on käynnistetty jo syksyllä 2023 ja jossa on tavoitteena saada aikaan mikroelektroniikan tutkimus- ja pilotointiekosysteemi usean toimijan kanssa. Hankkeen luonne hankintalainsäädännön näkökulmasta on muuttunut kesän 2026 aikana. Hanke on ollut tarkoitus toteuttaa siten, että kyseessä on jakamaton sekamuotoinen sopimus, joka ei kuulu miltään osin hankintalain soveltamisalaan. Yllättävän, VTT:stä riippumattoman muutoksen myötä jo käynnissä olevan hankkeen tilanne on muuttunut. Teknisestä syystä vain tietty toimittaja voi toteuttaa hankinnan. Järkeviä vaihtoehtoisia tai korvaavia ratkaisuja ei ole eikä kilpailun puuttuminen johdu hankinnan ehtojen keinotekoisesta kaventamisesta. Edellä kuvatun tilanteen vuoksi on vain yksi taho, jonka kanssa neuvotellun sopimusjärjestelyn toteuttaminen aikataulun puitteissa on mahdollista. Tekninen peruste täyttyy, koska hankkeen suunnittelu ja toteutus ovat edenneet poikkeuksellisen pitkälle ja muodostavat teknisesti, kaupallisesti ja toiminnallisesti yhtenäisen kokonaisuuden. Toimittaja on vastannut hankkeen projektinjohto- ja asiantuntijatehtävistä koko hankkeen valmistelun ja toteutuksen ajan. Toteuttajan vaihtaminen aiheuttaisi merkittävän riskin hankkeen tekniselle jatkuvuudelle, yhteensopivuudelle ja aikataulun toteutumiselle, minkä vuoksi hankinnan kilpailuttaminen ei ole tässä vaiheessa teknisesti mahdollista. Hankinta koskee käynnissä olevan laajan rakennushankkeen kaupallista ja sopimuksellista neuvonantoa, hankkeen koordinointia sekä projektin ohjaus- ja teknisiin kokouksiin osallistumista. Palvelun tehokas tuottaminen edellyttää yksityiskohtaista tietoa hankkeen historiasta, tehdyistä päätöksistä, urakoitsijan kanssa käydyistä neuvotteluista, sopimusjärjestelyistä, alivuokralaissuhteista sekä hankkeen nykytilanteesta. Palveluntuottajan vaihtaminen tässä vaiheessa aiheuttaisi merkittävän perehdytys- ja tiedonsiirtotarpeen sekä riskin hankkeen kaupallisen, sopimuksellisen ja teknisen jatkuvuuden heikentymisestä. Suorahankintaa esitetään, koska toimittajalle on hankkeen aikana muodostunut sellainen hankekohtainen tietopääoma ja kokonaiskuva, jota ei voida siirtää toiselle palveluntuottajalle ilman merkittävää lisätyötä, kustannuksia ja viivästymisriskiä. Erityisesti urakoitsijan kanssa käytävät kaupalliset ja sopimukselliset neuvottelut sekä hankkeen tilavuokraukseen liittyvät tehtävät edellyttävät syvällistä tuntemusta hankkeen aiemmista ratkaisuista ja sitoumuksista. Markkinakartoituksen perusteella markkinoilla on useita yleisesti vastaavia konsultointipalveluja tarjoavia toimijoita. Hankinnan kohteena ei kuitenkaan ole irrallinen konsultointitehtävä, vaan käynnissä olevan hankkeen jatkaminen, joka edellyttää poikkeuksellisen laajaa hankekohtaista osaamista ja tietämystä. Tämä osaaminen ja tietämys ovat tällä hetkellä toimittajalla. Erittäin kalliiden erikoiskäyttöön tarkoitettujen puhdastilojen vähäisyyden sekä hankkeen pitkälle edenneen vaiheen vuoksi palvelun toteuttamiseen ei ole järkeviä vaihtoehtoisia tai korvaavia ratkaisuja ilman olennaista lisätyötä, kustannuksia ja hankkeen viivästymisen riskiä. Kilpailun puuttuminen ei johdu hankinnan ehtojen keinotekoisesta kaventamisesta, vaan hankkeen pitkästä valmistelu- ja toteutushistoriasta, siinä muodostuneesta hankekohtaisesta tietopääomasta sekä tarpeesta turvata käynnissä olevan kokonaisuuden kaupallinen, sopimuksellinen ja tekninen jatkuvuus. Edellä todetuilla perusteilla hankinnan toteuttamiselle suorahankintana on hankintalain 40 §:n 2 momentin 2 kohdan mukainen peruste.
Interne Kennung: 62/206/2026
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79400000 Unternehmens- und Managementberatung und zugehörige Dienste
5. Los
Los: LOT-0000