644724-2026 - Ergebnis
Finnland – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Geoteknisen suunnittelun puitejärjestely 2026-2028 (optiovuodet 1+1)
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Geoteknisen suunnittelun puitejärjestely 2026-2028 (optiovuodet 1+1)
Beschreibung: Hankinnan kohteena Helsingin kaupunkiympäristön toimialan vastuulla olevat geotekniset suunnittelutehtävät. Sopimuskausi on suunniteltu alkamaan aikaisintaan 1.9.2026 ja viimeistään 1.11.2026. Tarkka aloituspäivä vahvistetaan sopimuksen allekirjoituksen yhteydessä. Puitejärjestely päättyy sopimuskauden alkamisajankohdasta riippuen välillä 31.8.2028- 31.10.2028 siten, että puitejärjestelyn enimmäiskesto optiokausineen on yhteensä 4 vuotta. Hankittavat palvelut on jaettu kahteen (2) osa-alueeseen seuraavasti: 1. Osa-alue 1: Maankäytön suunnitteluun liittyvä geotekninen aluesuunnittelu sekä infra- ja esirakentamiseen liittyvä geotekninen suunnittelu 2. Osa-alue 2: Talonrakentamiseen liittyvä geotekninen suunnittelu Osa-alueilla vertailuperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on paras hintalaatusuhde seuraavasti: - Hinta, painoarvo 30 % - Laatu, painoarvo 70 % Hankinnan kohteet ovat kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. PUITEJÄRJESTELYN LAAJUUS Puitejärjestelyn yhteenlaskettu arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (mukaan lukien mahdolliset optiokaudet) on 8 400 000 euroa ja arvonlisäveroton enimmäisarvo 12 000 000 euroa.
Interne Kennung: HEL 2025-001057
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1: Maankäytön suunnitteluun liittyvä geotekninen aluesuunnittelu sekä infra- ja esirakentamiseen liittyvä geotekninen suunnittelu
Beschreibung: Osa-alueelle 1 Maankäytön suunnitteluun liittyvä geotekninen aluesuunnittelu sekä infra- ja esirakentamiseen liittyvä geotekninen suunnittelu valitaan neljä (4) toimittajaa, ellei kelpoisuusehdot täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttyjä tarjouksia ole vähemmän. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteestä "Liite 1 Palvelun kuvaus". Valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on paras hintalaatusuhde seuraavasti: - Hinta, painoarvo 30 % - Laatu, painoarvo 70 % Kullekin toimittajalle kohdennetaan toimeksiantoja osa-aluekohtaisten prosenttilukujen mukaisessa suhteessa riippuen osa-alueelle valittujen toimittajien määrästä. Prosenttimäärät on esitetty sopimusluonnoksessa. Osa-alueen 1 arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiovuodet) on 4 200 000 ja arvonlisäveroton enimmäisarvo 6 000 000 euroa.
Interne Kennung: OA1-0
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2: Talonrakentamiseen liittyvä geotekninen suunnittelu
Beschreibung: Osa-alueelle 2 Talonrakentamiseen liittyvä geotekninen suunnittelu valitaan viisi (5) toimittajaa, ellei kelpoisuusehdot täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttyjä tarjouksia ole vähemmän. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteestä "Liite 1 Palvelun kuvaus" Valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on paras hintalaatusuhde seuraavasti: - Hinta, painoarvo 30 % - Laatu, painoarvo 70 % Kullekin toimittajalle kohdennetaan toimeksiantoja osa-aluekohtaisten prosenttilukujen mukaisessa suhteessa riippuen osa-alueelle valittujen toimittajien määrästä. Prosenttijakaumat on esitetty sopimusluonnoksessa. Osa-alueen 2 arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiovuodet) on 4 200 000 ja arvonlisäveroton enimmäisarvo 6 000 000 euroa.
Interne Kennung: OA2-1