644736-2026 - Wettbewerb
Finnland – Betrieb von elektrischen Anlagen – Sähköntuotannon tuotantovarauksen yhteistyökumppanin hankinta/OSALLISTUMISPYYNTÖ
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sähköntuotannon tuotantovarauksen yhteistyökumppanin hankinta/OSALLISTUMISPYYNTÖ
Beschreibung: HVK:n sopimus sähköntuotannon tuotantovarauksesta päättyy vuoden 2026 lopussa. Sopimuskauden päättyessä HVK:lla on tarve uuden vastaavan, tai vastaavantyyppisen tuotantovarausmenettelyn hankinnasta. Hankinta perustuu huoltovarmuuslain (1390/1992) 13 §:ssä säädettyyn tuotantovarausjärjestelyyn. HVK:n tavoitteena on luoda tuotantovarauskokonaisuus, joka koostuu useista tarkoitukseen sopivista laitoksista, sekä yhdestä kokonaisuutta ylläpitävästä toimijasta (operaattori). Operaattorin kanssa HVK tekee sopimuksen sähköntuotannon tuotantovaraus -kokonaisuuden ylläpitämisestä, ns. palveluhankinnasta. Tavoitteena on sähkömarkkinan ulkopuolinen, ylimenokauden, vakaviin häiriötilanteisiin ja poikkeusoloihin tarkoitettu sähköntuotannon tuotantovaraus, eikä sitä käytetä sähkön hintapiikkien tasaamiseksi tai lyhyitä sähkönkulutuksen ja -tuotannon joustotarpeita varten. Tavoitellussa toimintamallissa operaattori: - suunnittelee ja kerää laitoskannan riittävällä sähköntuotantoteholla läheisessä yhteistyössä HVK:n kanssa - ylläpitää koko sopimuskantaa ja kehittää laitoskannan suorituskykyä HVK:n kanssa tehtyjen suunnitelmien mukaisesti - vastaa tuotantovarauksen sopimuksen mukaisesta laitosten ylläpidosta ja valmiudesta (ml. polttoainehankinnat) - toimii tuotantovarausta käytettäessä kokonaisuuden keskitettynä operaattorina ja sähkömarkkinatoimijana - ylläpitää tarvittavaa ajantasaista raportointia HVK:lle kokonaisuuden suorituskyvystä, kustannuksista ja kehitystarpeista Laadussa arvioidaan mm. toimittajan kykyä tuottaa operaattorilta tarvittava organisatorinen ja tekninen kyvykkyys huomioiden normaali- ja poikkeusolojen vaatimukset, sekä edellytykset integroida riittävä määrä kapasiteettia kokonaisuuteen. Lisäksi laadun osalta huomioidaan toimittajan kyky valtakunnalliseen, Suomessa sijaitsevaan kapasiteetin operointiin ja laitoskannan ylläpitoon, sekä osoitettu kyky toimia luotettavasti ja vastuullisesti sähkömarkkinatoimijana. Toimittajan palkkio tulee muodostumaan palvelun hallintaelementistä. Tarjouspyyntövaiheessa laadun painoarvo tulee olemaan välillä 60-70% ja hinnan painoarvo 30-40%. Laadussa tullaan arvioimaan mm. hajautettujen käyttö- ja kunnossapitotoimintojen laajuutta. Tavoiteltu sopimuskausi on arviolta yhteensä 10 vuotta. Sopimuskauden jakautuminen varsinaiseen sopimuskauteen ja optioihin on neuvottelun kohteena. Kyseessä on osallistumispyyntö, josta tarjouspyyntökierrokselle tullaan valitsemaan enintään kolme osallistujaa. Valintakriteerit on esitetty kohdassa Hankinnan kohteen kriteerit. HVK voi edetä tarjouspyyntövaiheeseen vaikka osallistujia olisi alle kolme.
Interne Kennung: 624516
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 65320000 Betrieb von elektrischen Anlagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 65300000 Stromversorgungsunternehmen und zugehörige Dienste, 65410000 Betrieb von einem Elektrizitätswerk
5. Los
Los: LOT-0000
644736-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 624516
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 65320000 Operation of electrical installations
Additional classification (cpv): 65300000 Electricity distribution and related services, 65410000 Operation of a power plant
5. Lot
Lot: LOT-0000