644773-2026 - Planung
Finnland – Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen – Kutsu markkinavuoropuheluun: Pakkausmuovin kuljetukset Kiertokapulan toimialueella
Vorinformation oder eine regelmäßige nicht verbindliche Bekanntmachung nur zu Informationszwecken
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kutsu markkinavuoropuheluun: Pakkausmuovin kuljetukset Kiertokapulan toimialueella
Beschreibung: Kiertokapula Oy valmistautuu kilpailuttamaan pakkausmuovin kuljetuksia toimialueellaan ja kutsuu kuljetusliikkeet markkinavuoropuheluun koskien keräyksen toteuttamistapaa. Vuoden 2026 - 2027 aikana kilpailutukseen ovat tulossa seuraavat nykyiset urakka-alueet: Muovi - pienastiat ja syväkeräys pohjoisella alueella (Hattula, Hämeenlinna, Janakkala, Valkeakoski) Muovi - pienastiat ja syväkeräys keskisellä alueella (Hausjärvi, Hyvinkää, Loppi, Nurmijärvi, Riihimäki ja lisäksi Janakkalan Tervakoski ja Tuusulan Jokela) Muovi - pienastiat ja syväkeräys eteläisellä alueella (Järvenpää, Kerava, Mäntsälä, Tuusula) Muovi - pienastioiden ja syväkeräysastioiden pesut Ennen kilpailutuksien käynnistämistä Kiertokapula Oy haluaa kuulla mahdollisia tarjoajia markkinavuoropuhelussa. Markkinavuoropuhelu ei ole osa hankintamenettelyä, vaan toteutetaan ennen hankintamenettelyn aloittamista. Vuoropuhelun tavoitteena on kertoa urakoiden nykyisestä järjestämistavasta, kertoa tulevien hankintojen pääkohdista sekä yhdessä täsmentää hankintaan liittyviä asioita parhaan mahdollisen lopputuloksen aikaansaamiseksi. Markkinavuoropuhelussa annettuja tietoja käsitellään luottamuksellisesti ja tietoja käytetään ainoastaan tulevien kilpailutuksien valmistelussa. Kuljetukset on tarkoitus jakaa useampaan tarjouspyyntöön ja erillisiin urakka-alueisiin. Mahdolliset muutokset nykyiseen urakka-alueiden jakoon on yksi markkinavuoropuhelussa käsiteltävistä aihealueista. Mahdollisen kilpailutuksen aikataulusta ja menettelyistä päätetään markkinavuoropuhelun jälkeen. Hankintakokonaisuuden ja alustavien suunnitelmien esittely järjestetään etäyhteydellä (Teams) tiistaina 6.10.2026 klo 13.00 alkaen. Hankinnasta kiinnostuneille alan toimijoille mahdollistetaan myös Tilaajan edustajien kanssa kahdenväliset markkinavuoropuhelutilaisuudet (noin 30 min/keskustelu) 7.10.-8.10.2026 aikana etäyhteydellä (Teams). Edellytyksenä kahdenväliselle keskustelulle on osallistuminen myös yleisesittelyyn tiistaina 6.10.2026. Esittelytilaisuuteen ja kahdenvälisiin keskusteluihin osallistuvia pyydetään ilmoittautumaan sähköpostiosoitteeseen hankinnat@kiertokapula.fi viimeistään perjantaihin 2.10.2026 klo 14 mennessä ja osallistujille lähetetään ilmoittautumisen perusteella tarvittavat kutsulinkit esittelyyn ja kahdenväliseen keskusteluun. Markkinavuoropuheluun osallistuminen ei sido tarjouskilpailuun osallistumiseen, eikä myöskään ole edellytyksenä myöhemmin varsinaiseen tarjouskilpailuun osallistumiselle. Markkinavuoropuheluun osallistuminen ei vaikuta tarjoajan asemaan varsinaisessa tarjouskilpailussa. Markkinavuoropuheluun osallistuneille ei makseta korvausta osallistumisesta.
Interne Kennung: 628369
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen