644873-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Totalrådgiveraftale vedrørende renovering af Kanalens Kvarter og Etagehusene - HP2
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Totalrådgiveraftale vedrørende renovering af Kanalens Kvarter og Etagehusene - HP2
Beschreibung: Albertslund Boligselskab, Afdeling AB Etagehusene og Vridsløselille Andelsboligforening, Afdeling 55 (VA Kanalens Kvarter) (herefter ”Ordregiver”) udbyder en totalrådgiverkontrakt vedrørende renoveringsprojektet af Etagehusene og Kanalens Kvarter – HP2. Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudsloven. Projektet omfatter gennemførelse af en helhedsorienteret bygningsrenovering med fokus på miljøsanering, fornyelse af badeværelser og installationer, udskiftning af faldstammer, udbedring af kuldebroer og utæt klimaskærm, efterisolering, renovering af gulve, modernisering af varme- og ventilationsanlæg samt forbedring af tryghed og tilgængelighed i bebyggelsen. Projektet omfatter samlet 547 boliger og 40 erhvervslejemål/fællesrum, fordelt på 7 gårdbebyggelser (O-blokke) og 7 længdehuse (I-blokke) i 2-3 etager og delvis kælder. Det samlede areal udgår ca. 47.500 m2 ekskl. kælder. Der henvises til det øvrige udbudsmateriale.
Interne Kennung: Totalrådgiveraftale
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Der henvises til nærværende bekendtgørelses afsnit 2.1 "Beskrivelse".
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
Additional classification (cpv): 71500000 Construction-related services, 71200000 Architectural and related services, 71300000 Engineering services
Place of performance
Postal address: Kanalens Kvarter
Town: Albertslund
Postcode: 2620