645059-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Reinigungsdienste – Udbud af administrativ rengøring og vinduespolering (ansøgningsfase)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af administrativ rengøring og vinduespolering (ansøgningsfase)
BeschreibungServicemægleren A/S har glæden af at bistå BIOFOS med et begrænset udbud på rengøring og vinduespolering.Udbuddet vedrører programmeret rengøring af ca. 7.000 m2 (beregnet som arbejsgns. dagligt rengøringsareal) samt vinduespolering fordelt på 3 renseanlæg beliggende på følgende adresser:Renseanlæg Lynetten, Refshalevej 250, 1432 København K,Renseanlæg Damhusåen, Parkstien 10, 2450 København SVRenseanlæg Avedøre, Kanalholmen 28, 2650 HvidovreDer er tale om rengøring af bl.a. kontormiljøer, lagerområder, toiletter, baderum, mødelokaler samt flere øvrige lokaletyper samt vinduespolering af renseanlæggene.
Interne Kennung265165430
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud, jf. udbudslovens § 58 (Lov nr. 1564 af 15/12/2015 med senere ændringer).Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder nedenstående aktiviteter.Virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen ansøge om prækvalifikation ("åben runde").På baggrund af de modtagne prækvalifikationsansøgninger prækvalificeres fem (5) virksomheder.Alene prækvalificerede virksomheder kan afgive tilbud ("lukket runde").Efter tilbudsfristens udløb tildeler Ordregiver kontrakten til den tilbudsgiver, der har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud.Opgaven er ikke opdelt i delaftaler.Ordregiver har undladt at opdele opgaven i delaftaler, grundet opgavens begrænsede økonomiske og volumenmæssige omfang. Ordregiver ser desuden flere positive synergimæssige og styringsmæssige effekter ved, at det er en leverandøren, der håndterer den samlede opgave for Ordregiver, hvorfor det er optimalt, at opgaven udbydes som én samlet opgave.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911000 Wohnungs-, Gebäude- und Fensterreinigung, 90911100 Reinigung von Unterkünften, 90911300 Fensterreinigung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenDer er option på forlængelse af Kontrakten i op til 3 x 1 år og derudover optioner på en række timepriser og enhedspriser mv., som Ordregiver kan anvende.