See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Stuveri- och logistiktjänster
Beschreibung: Upphandlingen avser stuveri-, maskin- och krantjänster samt tillhörande logistiktjänster i Hargs Hamn, Östhammars kommun. Uppdraget omfattar lossning och lastning av fartyg, hantering av gods inom hamnområdet, lossning och lastning av lastbilar, samt löpande skötsel av hamnområdet inklusive bl.a. snöröjning. Hamnen hanterar bulkgods med huvudsaklig inriktning på energiråvara, spannmål, skrot, träpellets och rundvirke, med en årlig godsvolym om cirka 640 000–800 000 ton. Projektlaster förekommer utöver fasta flöden av bulkgods. Avtalsperioden omfattar 2 år med möjlighet till förlängning i ytterligare 2 perioder om 2 år vardera, totalt upp till 6 år. Start 2027-07-01. Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF). Kompletterande upphandlingsdokument nr 1 har publicerats 2026-09-15, det innehåller ändringar i utvärderingsmodellen och i avtalshandlingarna, Bilaga B och Bilaga G har ersatts av rättade versioner och anbud ska lämnas på dessa.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 63721200 Betrieb von Häfen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:135591:Lot:1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Anbudsgivaren ges möjlighet att inkomma med anbudspriser enligt 1.3 Bilaga C - Option malm. I övrigt accepteras inga delade anbud.
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 63721200 Hamndrift
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Optioner: