2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de mentenanță pentru Simulator DynamicPositioning – K-Sim Offshore DP Class A CERONAV Constanța
Beschreibung: Servicii de mentenanta simulator: Intreținere software simulator existent – repunere in funcțiune software, reparare software, asigurarea înlocuirii hardware convențional, prin reinstalarea software. Intreținere hardware specific simulator existent – verificare periodica si reparații/înlocuire, curățare. Suport tehnic simulator existent - furnizarea tuturor modificărilor software disponibile și remedierea deficiențelor conținute de sistemul instalat. Prestarea serviciilor de mentenanta simulator se va realiza pentru o perioadă de 12 luni de la data semnării contractului de ambele părți. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Constractanta va transmite răspunsul consolidat formulat la solicitările de clarificări/informații suplimentare cu cel putin 10 zile înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, în măsura în care sunt transmise în termenul precizat.
Interne Kennung: 15566688_2026_PAAPD1597983
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72611000 Technische Computerunterstützung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Autoritatea contractantă va încheia un contract pe o perioadă de 12 luni calendaristice cu un singur operator economic, in urma aplicarii procedurii simplificate, pentru prestarea serviciilor de mentenanta simulator, dupa cum urmeaza: Întreținere software simulator existent – repunere în funcțiune software, reparare software, asigurarea înlocuirii hardware convențional, prin reinstalarea software; În situația în care hardware-ul convențional (calculatoarele standard care intră în componența simulatorului) se defectează, sau trebuiesc înlocuite din motive de uzură fizică sau morală, contractantul se va obliga să asigure reinstalarea software-ului pe aceste echipamente (procurate de către autoritatea/entitatea contractantă), astfel încât simulatorul în ansamblul său sa-și păstreze funcționalitatea; Întreținere hardware specific simulatorului existent – verificare periodică și reparații/înlocuire, curățare; În situația în care hardware-ul specific (module sau echipamente hardware proprietar, dedicate funcționării specifice simulatorului și care intră în componența simulatorului - se defectează, contractantul se va obliga să asigure repararea, sau înlocuirea acestuia (costurile acestor operații fiind suportate de către autoritatea/entitatea contractantă, nefăcând parte din obiectul contractului), reinstalarea echipamentului astfel încât simulatorul în ansamblul său sa-și păstreze funcționalitatea; Suport tehnic simulator existent - furnizarea tuturor modificărilor software disponibile și remedierea deficiențelor conținute de sistemul instalat. În derularea contractului, activitatea contractantului se va desfășura astfel: Contractantul va efectua mentenanța – asistență tehnică informatică, luând în considerație ultima versiune comercializată de producător, unde este cazul, fiind însoțite de licențe ale producătorului; Orice versiune ulterioară trebuie să asigure cerințele funcționale și să țină cont de configurația hardware existentă; Dacă versiunea ulterioară necesită modificări de hardware sau software standard (de exemplu PC-uri cu altă configurație, sisteme de operare), contractantul va comunica acest aspect autorității/entității contractante, înainte de instalare, pentru a putea preveni o stare de nefuncționalitate și pentru ca achizitorul să poată lua o decizie adecvată; Dacă se impune, contractantul va efectua activitățile de instalare și configurare a licențelor la achizitor, ca extensie a sistemului existent; Contractantul va furniza documentația de utilizare, exploatare și administrare în limba română sau engleză, descrierea tehnică a structurilor bazelor de date, a relațiilor dintre module și proceduri, a convențiilor de notare folosite, etc; Contractantul va asigura, la solicitarea achizitorului, asistență tehnică pentru instalarea și configurarea licențelor livrate la sediul acestuia; Contractantul va asigura asistență tehnică informatică pentru software, hardware și de exploatare on-line permanent și la sediul achizitorului, la cerere, (nu mai târziu de 2 (două) zile lucrătoare de la data anunțării necesitații), pe toată perioada contractului; Pe durata prezentului contract, contractantul va include obligatoriu o şedinţă de service la sediul beneficiarului, cu o durată de cel puțin 4 zile x 1 om, dintre care o zi pentru instalarea versiunii noi de software. Cheltuielile aferente deplasării vor fi în sarcina contractantului; Contractantul va face instruirea instructorilor vis-a-vis de noutățile/modificările aduse de mentenanță – asistenta tehnică informatică a softului; Contractantul va asigura refacerea documentelor (instructor certificate) care să ateste că personalul autorității/entității contractante este apt de a face instruire corespunzător versiunilor software; În cazul instalărilor on-site (la sediul autorității/entității contractante), raportul de service va avea anexat obligatoriu o fișă de verificare (check-list) prin care vor fi nominalizate toate modulele software şi hardware care intră sub incidența contractului de service, respectiv, toate componentele simulatorului; Se va preciza în această listă de verificare, starea de funcționare a tuturor modulelor actualizate (update) sau adăugate (new). Verificarea de către autoritătea/entitatea contractantă a veridicității acestor fișe va avea loc la sfârșitul vizitei, timp de 1 (una) zi, împreună cu contractantul. Această zi va fi special dedicată verificărilor și va fi inclusă în perioada de intervenție on-site (la sediul autorității/entității contractante). Trimestrial, reprezentanții prestatorului vor întocmi un raport de service (ce va conține obligatoriu modelul simulatorului), în care să fie precizate operaţiunile care au fost efectuate pentru fiecare echipament în parte şi care să fie semnat atât de prestatorul de servicii cât şi de autoritatea/entitatea contractantă. Confirmarea poate fi efectuată şi pe e-mail.
Interne Kennung: 1
645335-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 15566688_2026_PAAPD1597983
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72611000 Technical computer support services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Autoritatea contractantă va încheia un contract pe o perioadă de 12 luni calendaristice cu un singur operator economic, in urma aplicarii procedurii simplificate, pentru prestarea serviciilor de mentenanta simulator, dupa cum urmeaza:  Întreținere software simulator existent – repunere în funcțiune software, reparare software, asigurarea înlocuirii hardware convențional, prin reinstalarea software; În situația în care hardware-ul convențional (calculatoarele standard care intră în componența simulatorului) se defectează, sau trebuiesc înlocuite din motive de uzură fizică sau morală, contractantul se va obliga să asigure reinstalarea software-ului pe aceste echipamente (procurate de către autoritatea/entitatea contractantă), astfel încât simulatorul în ansamblul său sa-și păstreze funcționalitatea;  Întreținere hardware specific simulatorului existent – verificare periodică și reparații/înlocuire, curățare; În situația în care hardware-ul specific (module sau echipamente hardware proprietar, dedicate funcționării specifice simulatorului și care intră în componența simulatorului - se defectează, contractantul se va obliga să asigure repararea, sau înlocuirea acestuia (costurile acestor operații fiind suportate de către autoritatea/entitatea contractantă, nefăcând parte din obiectul contractului), reinstalarea echipamentului astfel încât simulatorul în ansamblul său sa-și păstreze funcționalitatea;  Suport tehnic simulator existent - furnizarea tuturor modificărilor software disponibile și remedierea deficiențelor conținute de sistemul instalat. În derularea contractului, activitatea contractantului se va desfășura astfel:  Contractantul va efectua mentenanța – asistență tehnică informatică, luând în considerație ultima versiune comercializată de producător, unde este cazul, fiind însoțite de licențe ale producătorului;  Orice versiune ulterioară trebuie să asigure cerințele funcționale și să țină cont de configurația hardware existentă;  Dacă versiunea ulterioară necesită modificări de hardware sau software standard (de exemplu PC-uri cu altă configurație, sisteme de operare), contractantul va comunica acest aspect autorității/entității contractante, înainte de instalare, pentru a putea preveni o stare de nefuncționalitate și pentru ca achizitorul să poată lua o decizie adecvată;  Dacă se impune, contractantul va efectua activitățile de instalare și configurare a licențelor la achizitor, ca extensie a sistemului existent;  Contractantul va furniza documentația de utilizare, exploatare și administrare în limba română sau engleză, descrierea tehnică a structurilor bazelor de date, a relațiilor dintre module și proceduri, a convențiilor de notare folosite, etc;  Contractantul va asigura, la solicitarea achizitorului, asistență tehnică pentru instalarea și configurarea licențelor livrate la sediul acestuia;  Contractantul va asigura asistență tehnică informatică pentru software, hardware și de exploatare on-line permanent și la sediul achizitorului, la cerere, (nu mai târziu de 2 (două) zile lucrătoare de la data anunțării necesitații), pe toată perioada contractului;  Pe durata prezentului contract, contractantul va include obligatoriu o şedinţă de service la sediul beneficiarului, cu o durată de cel puțin 4 zile x 1 om, dintre care o zi pentru instalarea versiunii noi de software. Cheltuielile aferente deplasării vor fi în sarcina contractantului;  Contractantul va face instruirea instructorilor vis-a-vis de noutățile/modificările aduse de mentenanță – asistenta tehnică informatică a softului;  Contractantul va asigura refacerea documentelor (instructor certificate) care să ateste că personalul autorității/entității contractante este apt de a face instruire corespunzător versiunilor software;  În cazul instalărilor on-site (la sediul autorității/entității contractante), raportul de service va avea anexat obligatoriu o fișă de verificare (check-list) prin care vor fi nominalizate toate modulele software şi hardware care intră sub incidența contractului de service, respectiv, toate componentele simulatorului;  Se va preciza în această listă de verificare, starea de funcționare a tuturor modulelor actualizate (update) sau adăugate (new). Verificarea de către autoritătea/entitatea contractantă a veridicității acestor fișe va avea loc la sfârșitul vizitei, timp de 1 (una) zi, împreună cu contractantul. Această zi va fi special dedicată verificărilor și va fi inclusă în perioada de intervenție on-site (la sediul autorității/entității contractante). Trimestrial, reprezentanții prestatorului vor întocmi un raport de service (ce va conține obligatoriu modelul simulatorului), în care să fie precizate operaţiunile care au fost efectuate pentru fiecare echipament în parte şi care să fie semnat atât de prestatorul de servicii cât şi de autoritatea/entitatea contractantă. Confirmarea poate fi efectuată şi pe e-mail.
Internal identifier: 1