2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z terenu Gminy Środa Wielkopolska nr postępowania IiZ.271.23.2026
Beschreibung: Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2026 r., poz. 739 dalej „PZP") Przedmiotem zamówienia jest zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z terenu gminy Środa Wielkopolska. Kompleksowa usługa zagospodarowania odpadów komunalnych, pochodzących z terenów gminy Środa Wielkopolska, polega na: 1) przyjmowaniu odpadów komunalnych, wyszczególnionych rodzajowo, we wskazanym i zapewnionym przez Wykonawcę miejscu przyjmowania odpadów komunalnych, 2) zbieraniu/magazynowaniu odpadów komunalnych, w tym w miejscu przyjęcia odpadów komunalnych, po ich przyjęciu, a przed przetwarzaniem, 3) przetwarzaniu przyjętych odpadów komunalnych w procesach odzysku (R) i/lub unieszkodliwiania (D), we wskazanym i zapewnionym przez Wykonawcę miejscu zagospodarowania odpadów komunalnych, 4) realizacji obowiązków sprawozdawczo-informacyjnych, 5) realizacji obowiązków gwarantujących Zamawiającemu możliwości realizacji uprawnień kontrolno-weryfikacyjnych. Poprzez „odpady komunalne” należy rozumieć tak określone odpady w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1587 ze zm., dalej: „u.o.”) oraz ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2025 r. poz. 733 ze zm., dalej: „u.c.p.g”), a także odpady budowlane i rozbiórkowe objęte przedmiotem zamówienia. Zakresem zamówienia objęte są zarówno odpady odbierane bezpośrednio od właścicieli nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie gminy Środa Wielkopolska, jak i zbierane w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych. Nie dokonano podziału zamówienia na części .
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen, 90514000 Recycling von Siedlungsabfällen, 90533000 Verwaltung von Müllhalden
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z terenu Gminy Środa Wielkopolska
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z terenu gminy Środa Wielkopolska. Kompleksowa usługa zagospodarowania odpadów komunalnych, pochodzących z terenów gminy Środa Wielkopolska, polega na: 1) przyjmowaniu odpadów komunalnych, wyszczególnionych rodzajowo, we wskazanym i zapewnionym przez Wykonawcę miejscu przyjmowania odpadów komunalnych, 2) zbieraniu/magazynowaniu odpadów komunalnych, w tym w miejscu przyjęcia odpadów komunalnych, po ich przyjęciu, a przed przetwarzaniem, 3) przetwarzaniu przyjętych odpadów komunalnych w procesach odzysku (R) i/lub unieszkodliwiania (D), we wskazanym i zapewnionym przez Wykonawcę miejscu zagospodarowania odpadów komunalnych, 4) realizacji obowiązków sprawozdawczo-informacyjnych, 5) realizacji obowiązków gwarantujących Zamawiającemu możliwości realizacji uprawnień kontrolno-weryfikacyjnych. Poprzez „odpady komunalne” należy rozumieć tak określone odpady w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1587 ze zm., dalej: „u.o.”) oraz ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2025 r. poz. 733 ze zm., dalej: „u.c.p.g”), a także odpady budowlane i rozbiórkowe objęte przedmiotem zamówienia. Zakresem zamówienia objęte są zarówno odpady odbierane bezpośrednio od właścicieli nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie gminy Środa Wielkopolska, jak i zbierane w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Zgodnie z zapisami rozdziału 4 SWZ zamawiający przewiduje prawo opcji. 4.5. Zamawiający, na podstawie art. 441 P.z.p., przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji, w zakresie: 1) zwiększenia ilości odpadów podlegających zagospodarowaniu w toku realizacji zamówienia, poprzez zmianę wysokości wynagrodzenia, o którym mowa w §7 ust. 1 umowy lub 2 (w brzmieniu pierwotnym) SWZ IV - Projektowane postanowienia umowy o nie więcej niż 25% sumy tych kwot, 2) nabycia usługi zagospodarowania odpadów komunalnych, która będzie realizowana maksymalnie przez okres dodatkowych 12 miesięcy, względem podstawowego okresu świadczenia usług. Na podstawie prawa opcji, Zamawiający ma prawo do jednostronnego wydłużenia okresu świadczenia usług maksymalnie o 12 miesięcy, mieszczących się w okresie następującym po zakończeniu okresu podstawowego (terminowego lub przedterminowego). 4.6. Zamawiający zastrzega sobie możliwość skorzystania z prawa opcji (w całości lub w części) w przypadku, gdy będzie to leżeć w interesie Zamawiającego i wynikać z jego bieżących potrzeb. 4.7. Prawo opcji jest jednostronnym uprawnieniem Zamawiającego, z którego może, ale nie ma obowiązku skorzystać w ramach realizacji przedmiotu zamówienia. W przypadku nieskorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji Wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia z tego tytułu. 4.8. Warunki skorzystania z prawa opcji określonego powyżej w pkt 4.5. pkt 1: 1) skorzystanie z zamówienia opcjonalnego (prawa opcji) uzależnione będzie od potrzeb Zamawiającego i może nastąpić po przekroczeniu realizacji zamówienia podstawowego lub opcyjnego (o którym mowa powyżej w pkt 4.5 pkt 2) w stopniu odpowiadającym 80% wartości wynagrodzenia określonego w §7 ust. 1 lub 2 (w brzmieniu pierwotnym) SWZ IV - Projektowane postanowienia umowy; 2) termin, w ciągu którego Zamawiający ma prawo skorzystać z prawa opcji - w terminie trwania umowy w zakresie podstawowym lub opcyjnym (o którym mowa powyżej w pkt 4.5. pkt 2); 3) Zamawiający ma prawo wielokrotnie korzystać z prawa opcji, jednak do wyczerpania maksymalnego zakresu prawa opcji, określonego w pkt 4.5. pkt 1); 4) jeżeli Zamawiający skorzysta z prawa opcji obowiązkiem umownym Wykonawcy jest wykonanie świadczenia w zakresie objętym wykorzystanym prawem opcji. Wykonawcy zobowiązani są do realizacji zamówienia przewidzianego prawem opcji na warunkach opisanych w SWZ, w tym w szczególności SWZ IV - Projektowane postanowienia umowy; 5) w przypadku skorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji rozliczenie usługi nastąpi przy zastosowaniu stawek właściwych dla okresu podstawowego albo opcyjnego (w zależności od momentu skorzystania z prawa opcji). 4.9. Skorzystanie z opcji na podstawie pkt 4.5. pkt 2) nastąpi na następujących zasadach: 1) może dotyczyć maksymalnie okresu 12 miesięcy lub okresu krótszego, 2) poprzedzone jest przeprowadzeniem negocjacji stawki jednostkowej zaoferowanej przez Wykonawcę w ofercie, z zastrzeżeniem, że wynikiem negocjacji może być wyłącznie obniżenie stawki jednostkowej względem zaoferowanej przez Wykonawcę, 3) Zamawiający jest uprawniony do kilkukrotnego skorzystania z prawa opcji, przy czym suma okresów objętych każdorazowym skorzystaniem z tego prawa, nie może przekroczyć 12 miesięcy, a każdy z okresów, o który wydłużony zostanie okres świadczenia usług przez Wykonawcę nie może być krótszy niż 2 miesiące, 4) skorzystanie z prawa opcji może nastąpić pod warunkiem zapewnienia ciągłości realizowanych usług, 5) za realizację zamówienia w okresie opcyjnym wynagrodzenie Wykonawcy naliczane jest z uwzględnieniem stawek jednostkowych właściwych dla okresu opcyjnego zamówienia i wynikających z oferty Wykonawcy (modyfikowanych o ewentualne waloryzacje przeprowadzone zgodnie z treścią umowy i wynik negocjacji, o których mowa w pkt 2 powyżej), 6) Jeżeli Zamawiający skorzysta z prawa opcji obowiązkiem umownym Wykonawcy jest wykonanie świadczenia w zakresie objętym wykorzystanym prawem opcji. Wykonawcy zobowiązani są do realizacji zamówienia przewidzianego prawem opcji na warunkach opisanych w dokumentach zamówienia. 4.11. W zakresie każdego z zamówień opcjonalnych (pkt 4.5. pkt 1 lub 2), Wykonawca zobowiązany jest do rozpoczęcia świadczenia usług na podstawie pisemnego oświadczenia Zamawiającego o skorzystaniu z prawa opcji. 4.12. W ramach realizacji zakresów opcyjnych zamówienia, Wykonawca zobowiązany jest do realizacji wszystkich usług w sposób i w zakresie tożsamym jak ustanowiony dla zakresu podstawowego zamówienia. 4.13. Zamówienia opcyjne (pkt 4.5. pkt 1 lub 2) nie stanowią zobowiązania Zamawiającego do ich udzielenia, jak również nie stanowią podstawy do dochodzenia przez Wykonawcę roszczeń odszkodowawczych z tytułu nie zaktualizowania ich realizacji przez Wykonawcę. Oświadczenie woli Zamawiającego o realizacji bądź zaniechaniu zamówienia opcyjnego jest wyłącznym i jednostronnym uprawnieniem Zamawiającego. 4.14. W przypadku skorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji, Wykonawcy przysługuje wynagrodzenie za faktyczne ilości wykonanych usług zrealizowanych na podstawie umowy, ustalane z zastosowaniem mechanizmu tożsamego względem obowiązującego dla zakresu podstawowego zamówienia. 4.15. Skorzystanie z prawa opcji nie wymaga aneksowania umowy lub jej zmiany.