645717-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Beratung im Bereich Projektleitung – Servicii de consultanță în management pentru proiectul “Consolidare și reabilitare Spital de Psihiatrie Cronici Dumbrăveni, Județul Vrancea”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de consultanță în management pentru proiectul “Consolidare și reabilitare Spital de Psihiatrie Cronici Dumbrăveni, Județul Vrancea”
Beschreibung: Prin achiziția serviciilor de consultanță specializată pentru managementul proiectului se va asigura cadrul necesar implementării eficiente a proiectului „Consolidare și reabilitare Spital de Psihiatrie Cronici Dumbrăveni, Județul Vrancea”, cu respectarea obligațiilor asumate prin contractul de finanțare, a cerințelor finanțatorului și a legislației aplicabile. Serviciile de consultanță vor avea ca scop sprijinirea beneficiarului în coordonarea generală a proiectului, monitorizarea progresului fizic și financiar, urmărirea respectării termenelor asumate, gestionarea documentelor aferente implementării, sprijinirea procesului de achiziții, monitorizarea contractelor, verificarea încadrării cheltuielilor în bugetul aprobat, precum și elaborarea documentațiilor și rapoartelor solicitate de finanțator. Implementarea corespunzătoare a proiectului presupune o monitorizare permanentă a gradului de realizare a activităților, a indicatorilor asumați și a rezultatelor propuse, precum și identificarea și gestionarea eventualelor riscuri care pot apărea pe parcursul derulării proiectului. În acest context, experiența și competențele unui operator economic specializat în managementul proiectelor cu finanțare nerambursabilă reprezintă un element important pentru asigurarea unei implementări eficiente și conforme. Astfel, pentru realizarea acestui obiectiv, ofertantul declarat câştigător al procedurii de atribuire va asigura cel puțin următoarele categorii de servicii: - Asistență și suport pentru monitorizarea contractului de finanțare și a documentelor anexate, pentru respectarea termenelor și condițiilor asumate; - Asistență în monitorizarea contractelor de achiziție publică încheiate în cadrul proiectului; - Gestionarea platformei MySMIS2021 dedicată implementării proiectului; - Asistență în realizarea și monitorizarea cash-flow-ului pe întreaga perioadă de implementare a proiectului; - Elaborarea și documentarea cererilor de prefinanțare/plată/rambursare; - Asistență în relația dintre autoritatea contractantă și AGENȚIA PENTRU DEZVOLTARE REGIONALĂ A REGIUNII DE DEZVOLTARE SUD – EST (ADR SE), în calitate de Autoritate de management pentru Programul Regional Sud-Est 2021-2027, pe parcursul implementării proiectului; - asistență în monitorizarea respectării regulilor privind vizibilitatea Uniunii Europene, în conformitate cu manualul de identitate vizuală aplicabil Programului Regional Sud-Est 2021-2027; - elaborarea rapoartelor de activitate, precum și a celor stabilite prin cererea și contractul de finanțare. Detalii suplimentare se regăsesc în Caietul de sarcini. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 20 zile. Autoritatea Contractanta va raspunde o singura data solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 0
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul contractului ce va fi atribuit prin prezenta procedură de achiziţie publică constă in achiziționarea serviciilor de consultanță pentru implementarea proiectului “Consolidare și reabilitare Spital de Psihiatrie Cronici Dumbrăveni, Județul Vrancea”. Serviciile de consultanță vor avea ca scop sprijinirea beneficiarului în coordonarea generală a proiectului, monitorizarea progresului fizic și financiar, urmărirea respectării termenelor asumate, gestionarea documentelor aferente implementării, sprijinirea procesului de achiziții, monitorizarea contractelor, verificarea încadrării cheltuielilor în bugetul aprobat, precum și elaborarea documentațiilor și rapoartelor solicitate de finanțator. Implementarea corespunzătoare a proiectului presupune o monitorizare permanentă a gradului de realizare a activităților, a indicatorilor asumați și a rezultatelor propuse, precum și identificarea și gestionarea eventualelor riscuri care pot apărea pe parcursul derulării proiectului. În acest context, experiența și competențele unui operator economic specializat în managementul proiectelor cu finanțare nerambursabilă reprezintă un element important pentru asigurarea unei implementări eficiente și conforme. Astfel, pentru realizarea acestui obiectiv, ofertantul declarat câştigător al procedurii de atribuire va asigura cel puțin următoarele categorii de servicii: - Asistență și suport pentru monitorizarea contractului de finanțare și a documentelor anexate, pentru respectarea termenelor și condițiilor asumate; - Asistență în monitorizarea contractelor de achiziție publică încheiate în cadrul proiectului; - Gestionarea platformei MySMIS2021 dedicată implementării proiectului; - Asistență în realizarea și monitorizarea cash-flow-ului pe întreaga perioadă de implementare a proiectului; - Elaborarea și documentarea cererilor de prefinanțare/plată/rambursare; - Asistență în relația dintre autoritatea contractantă și AGENȚIA PENTRU DEZVOLTARE REGIONALĂ A REGIUNII DE DEZVOLTARE SUD – EST (ADR SE), în calitate de Autoritate de management pentru Programul Regional Sud-Est 2021-2027, pe parcursul implementării proiectului; - asistență în monitorizarea respectării regulilor privind vizibilitatea Uniunii Europene, în conformitate cu manualul de identitate vizuală aplicabil Programului Regional Sud-Est 2021-2027; - elaborarea rapoartelor de activitate, precum și a celor stabilite prin cererea și contractul de finanțare. Principalele beneficii rezultate în urma satisfacerii necesității sunt: • asigurarea unei coordonări eficiente a tuturor activităților proiectului și a unei implementări integrate a componentelor tehnice, financiare și administrative; • creșterea capacității autorității contractante de a gestiona investiția prin sprijinirea echipei de implementare cu expertiză de specialitate; • monitorizarea permanentă a progresului proiectului și identificarea din timp a eventualelor riscuri, întârzieri sau neconformități; • asigurarea încadrării activităților în graficul de implementare și în bugetul aprobat; • sprijinirea beneficiarului în realizarea procedurilor, documentațiilor și raportărilor solicitate de finanțator; • reducerea riscului de apariție a unor corecții financiare sau cheltuieli neeligibile ca urmare a nerespectării regulilor de implementare a proiectelor finanțate din fonduri europene; • asigurarea unei bune gestionări a relațiilor contractuale cu antreprenorii, furnizorii și ceilalți participanți implicați în realizarea investiției; • contribuția la atingerea obiectivelor specifice ale proiectului, respectiv consolidarea și reabilitarea clădirilor spitalului, creșterea siguranței utilizatorilor, îmbunătățirea eficienței energetice și reducerea impactului asupra mediului. Prin realizarea acestor obiective se vor remedia deficiențele existente ale infrastructurii spitalicești, se va îmbunătăți condiția tehnică a clădirilor și se vor crea condiții adecvate pentru desfășurarea activităților medicale în condiții de siguranță, confort și eficiență. Satisfacerea necesității identificate contribuie astfel la finalizarea cu succes a investiției, utilizarea eficientă a fondurilor alocate și atingerea rezultatelor asumate prin Cererea de finanțare.
Interne Kennung: 1
645717-2026 - Competition
Romania – Project management consultancy services – Servicii de consultanță în management pentru proiectul “Consolidare și reabilitare Spital de Psihiatrie Cronici Dumbrăveni, Județul Vrancea”
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 0
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72224000 Project management consultancy services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Internal identifier: 1