See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: ÎNTREȚINEREA PLANTAȚIEI in cadrul proiectului „ÎMPĂDURIREA TERENURILOR AGRICOLE DIN U.A.T. UNIREA, JUDEȚUL CĂLĂRAȘI”
Beschreibung: Servicii pentru lucrari de ÎNTREȚINEREA PLANTAȚIEI in cadrul proiectului „ÎMPĂDURIREA TERENURILOR AGRICOLE DIN U.A.T. UNIREA, JUDEȚUL CĂLĂRAȘI”, respectiv: • Revizuirea plantațiilor • Retezarea tulpinii puieților (receparea) • Mobilizarea solului • Descopleșirea • Combaterea dăunătorilor Operatorii economici vor putea solicita clarificari/informatii suplimentare privind documentatia de atribuire pana la termenul de 17 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor astfel incat raspunsul autoritatii contractante sa fie transmis cu 6 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 3796772_2026_1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77200000 Dienstleistungen in der Forstwirtschaft
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Servicii pentru lucrari de ÎNTREȚINEREA PLANTAȚIEI in cadrul proiectului „ÎMPĂDURIREA TERENURILOR AGRICOLE DIN U.A.T. UNIREA, JUDEȚUL CĂLĂRAȘI”, respectiv: • Revizuirea plantațiilor • Retezarea tulpinii puieților (receparea) • Mobilizarea solului • Descopleșirea • Combaterea dăunătorilor Valoarea totală a achiziției, pretul maxim pentru realizarea investitiei este de 9.471.915,96 lei fara TVA Conform reglementărilor oficiale în vigoare, activitățile de asistență și supraveghere tehnică pe parcursul lucrărilor de instalare și întreținere a culturilor forestiere sunt integrate în structura costurilor standard stabilite pentru proiect. „...activitățile de asistență și supraveghere tehnică pe parcursul lucrărilor de instalare și întreținere a culturilor, care pot fi realizate de către un diriginte de șantier, au fost evaluate în studiul de fundamentare a costurilor standard la nivelul de 1,5% din valoarea lucrărilor de instalare și întreținere a plantațiilor, cuprinzând inclusiv întocmirea documentelor premergătoare recepției lucrărilor (amplasări suprafețe de control, îndrumare tehnică etc.). În situația în care lucrările se execută de către firme atestate, asistența tehnică este inclusă în costurile de execuție.” Având în vedere că societatile participante cu oferta la prezenta procedura, acționează în calitate de ofertant și executant (ofertantul castigator) atestat pentru lucrările din cadrul proiectului “ÎMPĂDURIREA TERENURILOR AGRICOLE DIN U.A.T. UNIREA, JUDEȚUL CĂLĂRAȘI”, în conformitate cu prevederile ghidului de finantare - ofertantii au obligatia de a cotata/ofertata in cadrul ofertei inclusiv asistență și supraveghere tehnică pe parcursul lucrărilor.
Interne Kennung: 1