645879-2026 - Wettbewerb
Finnland – Bauarbeiten – Miekkarinteen päiväkoti, tiivistyskorjausten kokonaisurakka, Viitasaari
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Miekkarinteen päiväkoti, tiivistyskorjausten kokonaisurakka, Viitasaari
Beschreibung: Kohde Miekkarinteen päiväkoti on yksitasoinen, vuonna 1982 rakennettu n. 380 m2 kokoinen julkinenrakennus. Rakennus on tällä hetkellä päiväkotikäytössä ja sen toiminta jatkuu ennallaantiivistyskorjausten valmistuttua. Kyseessä on käytössä olevan julkisen rakennuksen sisäilmakorjaus. Työsisältönä on mm. rakennuksenulkoseinän sisäpuolisen verhouksen ja runkorakenteen alaosan purkaminen, sokkelinrunkorakenteen korjaus ja muut tiivistystyöt. Samalla suoritetaan sisäpuolisia tiivistyskorjauksia. Urakan sisältö Tarjouksen tulee sisältää Miekkarinteen päiväkodin tiivistyskorjauksen tarjouspyyntöasiakirjojenmukaiset rakennustyöt kokonaisuudessaan. Rakennuksen ulkoseinän tiili- tai puuverhoiltu ulkoseinä puretaan sisäpuolisilta rakenteiltaanseinän alaosasta ja suoritetaan suunnitelmien mukaiset sokkelin rakenteelliset korjauksetja tiivistystyöt. Tiiliset väliseinät puretaan alapohjaliittymistä ja tiivistetään suunnitelmienmukaan. Rakennuksen yläpohjan osalta alakatot puretaan talteen, tiivistetään yläpohjan höyrynsulkuja asennetaan alakatto paikoilleen. Rakennuksen ikkunoiden ja ovien liitokset runkoon tiivistetään. Tiilimuurattujen väliseinienväliovet puretaan ja alapohja tiivistetään myös karmien alta. Väliovet asennetaan takaisin purunjälkeen. Sisäpuoliset pintarakenteet uusitaan tiivistyskorjausten alueella. Lattiapinnoitteet uusitaankauttaaltaan. Väliseiniä puretaan ja ummistetaan seinärakenteen tiivistyskorjauksien vaatimassalaajuudessa. Tiivistyskorjausten jälkeen seinäpinnat maalataan kauttaaltaan. Rakennuksen keskellä olevien liittymänousujen kohdalta maaperäepäpuhtauksien pääsy sisäilmaanestetään rakenteellisin muutoksin suunnitelmien mukaan. Muu sisältö Kokonaisurakkaan kuuluu rakennusteknisten töiden vastaavan työnjohtajan tehtävien lisäksisisäpuolen LVIAS-töiden työnjohtajan tehtävät. Kokonaisurakkaan sisältyy pääurakoitsijanvelvoitteet sekä muut rakennusurakan valmiiksi saattamiseen tarvittavat toimenpiteet. Urakoitsija irrottaa ja varastoi työn suorittamisen kannalta tarpeelliset kiintokalusteet työnajaksi. Tilaaja tarjoaa urakoitsijan niin halutessa varastotila veloituksetta käyttöön Lehtolanasunnoista osoitteessa Lehtotie 9, Lehtotie 9, 44500 Viitasaari. Urakoitsija on velvollinen suojaamaanvarastotilat ennen kalusteiden siirtoa varastoon.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Pyydämme tarjousta Miekkarinteen päiväkodin tiivistyskorjausten kokonaisurakasta tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-057240-LOT-0001
2. Procedure
Procedure
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
Additional classification (cpv): 45000000 Construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Internal identifier: 2026-057240-LOT-0001