2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lovpligtig ansvarsforsikring gældende for prøvemærker til motorkøretøjer
Beschreibung: Til brug for dækning ved eventuelle skader i forbindelse med kørsel med de af Motorstyrelsen udleverede prøvemærker til motorkøretøjer ønsker Motorstyrelsen at indkøbe lovpligtig ansvarsforsikring i henhold til Færdselslovens § 105 (LBK nr. af 1312 26/11/2024) eller enhver anden bestemmelse, som i fremtiden må erstatte denne. Ansvarsforsikringen skal dække den sikredes ansvar for personskade, tab af forsørger og tingsskade forvoldt ved benyttelse af motorkøretøjer som trafikmiddel såvel inden for som uden for Færdselslovens område i overensstemmelse med de til enhver tid gældende regler i Færdselsloven (LBK nr. af 1312 26/11/2024) samt de særlige regler for benyttelse af prøvemærker i bekendtgørelse af lov om registrering af køretøjer (LBK nr. 179 af 22/02/2023) eller enhver anden bestemmelse, som i fremtiden må erstatte disse. Ansvarsforsikringen dækker alle erstatningsberettigede skader, som er opstået inden for kontraktens aftaleperiode, herunder i en eventuel opsigelsesperiode, uanset om sagen ikke er afsluttet inden kontraktens udløb. Ansvarsforsikringen dækker alle skader relateret til prøvemærker købt før kontraktens udløb, selvom skaden må indtræffe efter kontraktens udløb. Ansvarsforsikringen dækker ikke ansvar for skade - På den sikredes eller brugerens ejendele eller skade på bilens fører, - På ejendele tilhørende sikredes ægtefælle eller samlever, - På tilkoblet køretøj, fx en trailer eller campingvogn (medmindre der er købt særskilt prøvemærke til det tilkoblede køretøj) - Opstået under jordskælv og andre naturkatastrofer, krig, krigslignende handlinger, oprør, og borgerlige uroligheder eller udløsning af atomenergi, eller - Sket ved motorløb, kap- og væddeløbskørsel, dog med undtagelse af orienterings- og økonomiløb. Administration og sagsbehandling af forsikringsudbetalingerne ydes også af forsikringsudbyderen. De sikrede har krav på en hurtig og effektiv sagsbehandling, som mindst svarer til den service, som forsikringsyderen tilbyder sine almindelige kunder.
Interne Kennung: 25-3444589
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66510000 Versicherungen
5. Los
Los: LOT-0000