See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Rengøringsservice
Beschreibung: Udbuddet indeholder 1 aftale, som omfatter daglig rengøring i Helsingør Kommunes ejendomme. De udbudte opgaver udføres i dag i overvejende grad af eksterne leverandører, og Ordregiver har ikke afgivet kontrolbud. Ordregiver indgår aftale med én leverandør med startdato den 1. januar 2026. Aftalen løber til og med den 31. december 2031, med mulighed for forlængelse i op til 2 x 12 måneder, dvs. med udløb senest 31. december 2033. Aftalen omfatter i alt ca. 80 individuelle lokaliteter, bl.a. skoler, SFOer, daginstitutioner, administrationsbygninger, biblioteker, kulturhuse, idrætshaller, specialinstitutioner, tandklinikker, trapper, og plejecentre, samt bo- og opholdstilbud, fordelt på ca. 170.000 kvadratmeter.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90900000 Reinigungs- und Hygienedienste, 90910000 Reinigungsdienste, 90911000 Wohnungs-, Gebäude- und Fensterreinigung, 90911100 Reinigung von Unterkünften, 90911200 Gebäudereinigung, 90911300 Fensterreinigung, 90919000 Büro-, Schul- und Büroausstattungsreinigung, 90919300 Reinigung von Schulen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontrakten indeholder følgende optioner / justeringsmekanismer, som kan finde anvendelse i kontraktens løbetid, jf. udbudsbetingelsernes afsnit 2: Option 1: Ordregiver kan ændre antallet af rengøringsdage for en, flere eller alle lokaliteter med tilhørende reduktion/udvidelse af vederlaget pr. år divideret med det udbudte antal rengøringsdage. Option 2: Ved ændring af bygningsmassen kan Ordregiver tilkøbe rengøringsydelser til de nye lokaliteter, ligesom lokaliteter kan fragå og bygningsmassen derved formindskes. Mekanismen for ændring af bygningsmassen er nærmere beskrevet i kontrakten. Option 3: Ordregiver kan tilkøbe en eller flere ekstraydelser på timebasis på baggrund af de i tilbudslisten beskrevne ekstraydelser og udbudssummer. Option 4: Ordregiver kan forlænge kontrakten med op til 2 x 12 måneder. Den maximale varighed af kontrakten er 8 år.