646390-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Udbud af kontrakt vedrørende bibliotekernes kørselsordning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af kontrakt vedrørende bibliotekernes kørselsordning
BeschreibungKørselsordningen omfatter daglig transport af bøger og andre materialer mellem de danske biblioteker i hele landet.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter udelukkende en tilbudsfase. Den udbudte kontrakt er ikke opdelt i delkontrakter, jf. udbudslovens § 49, stk. 2, da ordregiver vurderer, at kontrakten ikke meningsfuldt kan opdeles, fordi kontrakten omfatter levering på tværs af Danmark. Derudover vurderer ordregiver, at der kan opnås stordriftsfordele ved at udbyde kontrakten samlet.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60100000 Straßentransport/-beförderung, 60161000 Paketbeförderung
5. Los
LosLOT-0000