646434-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Bauarbeiten für Gebäude in Verbindung mit dem Güterverkehr – Construire depou și modernizare/inființare stații de călători, cod SMIS 337790
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Construire depou și modernizare/inființare stații de călători, cod SMIS 337790
Beschreibung: LOT 1: CONSTRUIRE DEPOU În cadrul amenajării incintei depoului se vor avea în vedere următoarele funcțiuni și configurări: - traseu carosabil – asigură accesul autobuzelor și autoutilitarelor; - trasee secundare de legătură între traseul principal și accesul în clădire pe funcțiuni; - zonificări pentru echipamente utilitare (gospodărie de incendiu, bazine de reciclare, cămine canalizare, post transformare, etc.); - sistem de supraveghere video a incintei; - asigurarea unui acces controlat în incintă; - clădire cu funcțiuni: administrativă, spațiu mentenanță și încărcare, spălătorie; - locuri parcare autobuze cu stații fixe de încărcare electrică – 22 bc. În incinta depoului se vor regăsi următoarele clădiri/obiective: 1. Clădire mentenanță și spălătorie 2. Clădire administrativă - dispecerat 3. Control acces 4. Gospodărie apă de incendiu cu rezervor de apă şi staţie de pompare 5. Copertina și staţii de încărcare exterioare 6. Amenajare incintă - drumuri interioare LOT 2: MODERNIZAERE/ÎNFIINȚARE STAȚII DE CĂLĂTORI Stațiile intermediare de călători, aparținând traseelor de transport public cu autobuze nepoluante, sunt dispuse regulat din punct de vedere al distribuției pe traseu, în zonele urbane sau în zonele preponderent rezidențiale din proximitatea acestora. Automatele de bilete se vor amplasa la stațiile de cu cel mai mare flux de călători. Alimentarea cu energie electrică se face din sistemul existent de iluminat public. Pe toată zona alocată transportului public, există în total circa 39 de stații de călători. Se propun prin proiect: - 20 constructii noi adăposturi pentru călători; - 4 automate bilete TVM e-ticketing; - 20 panouri grafice de informare integrate adăpostului de călători. Acestea se vor realiza astfel încât să permită accesul cât mai ușor al călătorilor în spațiul de sub copertina acestuia.
Interne Kennung: 22
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45213310 Bauarbeiten für Gebäude in Verbindung mit dem Güterverkehr
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Construire depou
Beschreibung: În cadrul amenajării incintei depoului se vor avea în vedere următoarele funcțiuni și configurări: - traseu carosabil – asigură accesul autobuzelor și autoutilitarelor; - trasee secundare de legătură între traseul principal și accesul în clădire pe funcțiuni; - zonificări pentru echipamente utilitare (gospodărie de incendiu, bazine de reciclare, cămine canalizare, post transformare, etc.); - sistem de supraveghere video a incintei; - asigurarea unui acces controlat în incintă; - clădire cu funcțiuni: administrativă, spațiu mentenanță și încărcare, spălătorie; - locuri parcare autobuze cu stații fixe de încărcare electrică – 22 bc. În incinta depoului se vor regăsi următoarele clădiri/obiective: 1. Clădire mentenanță și spălătorie În spațiul halei, se propun 2 posturi de mentenanță dotate cu echipamente de ridicare, spații depozitare anvelope, amplasat adiacent sau îngropat, produse lichide, stație aer comprimat, ateliere etc. Mentenanța asigurată la nivelul dotării clădirii propuse se va adresa tipului de mentenanță corectivă, preventivă, predictivă si periodică. S-a avut în vedere dotarea cu echipamente a spațiului de mentenanță (de exemplu: unitate geometrie roți, unitate schimbare anvelope, etc.), inclusiv cu accesorii utilitare (scară mobilă metalică cu platformă, elevatoare hidraulice, etc.). În legatură directă cu spațiul de mentenanță se propun un atelier cu echipamente fixe specifice activității și o încapere de depozitare pentru scule, consumabile întreținere, etc. În spațiul spălătoriei, se va realiza un post de spălare dimensionat corespunzator pentru gabaritul modelului de autobuz ales. Clădirea va fi prevazută cu o încăpere tehnică ce deservește instalația de spălare (compresoare, filtrare, control, etc.). Postul de spălare va fi prevăzut cu sistem de colectare a apelor uzate (canal cu rigolă). Prin proiect, s-a asigurat necesarul de iluminat natural la interior prin luminatoare și ferestre. Apa uzată pentru spalare va fi stocată -filtrată - recirculată în sistemul de spălare, pentru a reduce costrurile de operare. 2. Clădire administrativă - dispecerat În incinta depoului propus, se va configura un corp de clădire administrativ, poziționat adiacent clădirii mentenanță și cu comunicare directă cu aceasta, care va cuprinde spații tehnice, vestiare, birouri administrative și încăperi pentru dispecerat. 3. Control acces Verificarea accesului în incintă se va face de către personalul de paza. Se va amplasa o cabină de pază (container cabină poartă, dotat cu grup sanitar) în proximitatea accesului, cu vizibilitate optimă asupra controlării accesului în incintă. În zonele de acces pe amplasamentul depoului, vor fi prevazute sisteme de control acces cu bariera cu deschidere de 6,0 m și supraveghere video. Pe timpul nopții incinta se va închide printr-o poartă culisantă cu deschidere de 6,0 m. 4. Gospodărie apă de incendiu cu rezervor de apă şi staţie de pompare În incinta depoului se va realiza o gospodărie de apă cu bazin pentru rezerva de apă pentru incendiu, la care se va racorda o rețea de hidranți exteriori. Gospodaria de apă de incendiu va fi formată dintr-un rezervor suprateran izolat cu volum util de apa de 108 mc și o stație de pompare supraterană, construcție izolată termic din beton armat și zidarie. 5. Copertina și staţii de încărcare exterioare Pentru configurarea optimă a proiectului, s-au prevăzut 10 stații de încărcare cu posibilitate de încărcare rapidă și lentă a autobuzelor nepoluante. Se va prevedea o copertină metalică sub care se amenajează 18 locuri de garare pentru autobuze, fiecare loc având amplasată, pe peronul adiacent, câte un post de încărcare. 6. Amenajare incintă - drumuri interioare Se vor demarca alei pietonale, parcăre pentru autoturisme, drumuri interioare principale și secundare, iluminat cu LED, supraveghere video, spații verzi.
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: Modernizare/inființare stații de călători
Beschreibung: Stațiile intermediare de călători, aparținând traseelor de transport public cu autobuze nepoluante, sunt dispuse regulat din punct de vedere al distribuției pe traseu, în zonele urbane sau în zonele preponderent rezidențiale din proximitatea acestora. Automatele de bilete se vor amplasa la stațiile de cu cel mai mare flux de călători. Alimentarea cu energie electrică se face din sistemul existent de iluminat public. Pe toată zona alocată transportului public, există în total circa 39 de stații de călători. Se propun prin proiect: - 20 constructii noi adăposturi pentru călători; - 4 automate bilete TVM e-ticketing; - 20 panouri grafice de informare integrate adăpostului de călători. Acestea se vor realiza astfel încât să permită accesul cât mai ușor al călătorilor în spațiul de sub copertina acestuia.
Interne Kennung: 2
Haupteinstufung (cpv): 45213311 Bau von Busbahnhöfen