2. Verfahren
Verfahren
Titel: Flyttning, uppställning och skrotning av fordon
Beschreibung: Upphandlingen omfattar två delar: Bärgningstjänst; flytt av fordon till anvisad uppställningsplatsUppställningsplats; förvaring och skrotning av fordon. UM avser att teckna avtal med en leverantör per delområde, en leverantör kan dock bli aktuell för båda delområden. Anbudsgivaren kan därför lämna anbud på ett eller båda delområdena. Varje delområde utvärderas separat. Ett fordon som är felaktigt uppställt och stör ordning och säkerhet i trafiken och miljön, eller har varit uppställt en längre tid, får i vissa fall flyttas från platsen efter beslut av Trafikverket, Polismyndigheten eller kommunen. I Växjö kommun är det Samhällsbyggnadsförvaltningen som ansvarar för flyttning av fordon. Beslut om flyttning grundas på lagen (SFS 1982:129) och förordningen (SFS 1982:198) om flyttning av fordon i vissa fall. Ett gott samarbete med ömsesidigt förtroende mellan beställare och leverantör är av stor vikt då det gäller hantering av annans egendom. Målet med avtalet är att uppnå en enkelhet i kommunikation och hantering, samt att helhetslösningen blir så kundanpassad som möjligt.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50118400 Pannen- und Abschleppdienste für Kraftfahrzeuge
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Bärgningstjänst
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133941:Lot:1
Haupteinstufung (cpv): 50118100 Pannen- und Abschleppdienste für Personenwagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50118200 Pannen- und Abschleppdienste für Nutzfahrzeuge, 50118400 Pannen- und Abschleppdienste für Kraftfahrzeuge, 50118500 Pannen- und Abschleppdienste für Motorräder
Los: LOT-0002
Titel: Uppställningsplats
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133941:Lot:2
Haupteinstufung (cpv): 50190000 Abwracken von Fahrzeugen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34144220 Abschleppwagen, 50118100 Pannen- und Abschleppdienste für Personenwagen, 50118110 Fahrzeugabschleppdienste, 50190000 Abwracken von Fahrzeugen
646498-2026 - Competition
Sweden – Breakdown and recovery services for motor vehicles – Flyttning, uppställning och skrotning av fordon
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50118400 Breakdown and recovery services for motor vehicles
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Bärgningstjänst
Main classification (cpv): 50118100 Breakdown and recovery services for cars
Additional classification (cpv): 50118200 Breakdown and recovery services for commercial vehicles, 50118400 Breakdown and recovery services for motor vehicles, 50118500 Breakdown and recovery services for motorcycles
Lot: LOT-0002
Title: Uppställningsplats
Main classification (cpv): 50190000 Demolition services of vehicles
Additional classification (cpv): 34144220 Breakdown vehicles, 50118100 Breakdown and recovery services for cars, 50118110 Vehicle towing-away services, 50190000 Demolition services of vehicles
646498-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bärgning av motorfordon – Flyttning, uppställning och skrotning av fordon
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50118400 Bärgning av motorfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Bärgningstjänst
Huvudklassificering (cpv): 50118100 Bärgning av bilar
Ytterligare klassificering (cpv): 50118200 Bärgning av nyttofordon, 50118400 Bärgning av motorfordon, 50118500 Bärgning av motorcyklar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Uppställningsplats
Huvudklassificering (cpv): 50190000 Skrotning av fordon
Ytterligare klassificering (cpv): 34144220 Bärgningsfordon, 50118100 Bärgning av bilar, 50118110 Bortforsling av fordon, 50190000 Skrotning av fordon