646639-2026 - Ergebnis
Rumänien – Reparatur und Wartung von Mess-, Prüf- und Kontrollgeräten – Acord-cadru având ca obiect prestarea de servicii de mentenanță și reparație a stațiilor de monitorizare (STM, STMG, SMG) și a centrelor regionale de control aferente
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord-cadru având ca obiect prestarea de servicii de mentenanță și reparație a stațiilor de monitorizare (STM, STMG, SMG) și a centrelor regionale de control aferente
Beschreibung: Acord-cadru în baza cărora se vor încheia contracte subsecvente având ca obiect prestarea de servicii de mentenanță și reparație a stațiilor de monitorizare (STM, STMG, SMG) și a centrelor regionale de control aferente, în conformitate cu cerințele minime obligatorii prevăzute în Secțiunea 2: Caietul de sarcini. Nu se vor încheia contracte subsecvente care să se deruleze pe o perioadă mai mare de 24 de luni și, prin urmare, nu sunt aplicabile dispozițiile art. 222 indice 2 din Legea nr. 98/2016, cu completarile si modificarile ulterioare, referitoare la ajustarea prețurilor. În măsura în care, având în vedere prevederile legislației privind finanțele publice, nu pot fi identificate fondurile necesare a fi angajate prin încheierea contractelor subsecvente conform celor menționate mai sus, se vor încheia contracte subsecvente în funcție de fondurile care pot fi disponibilizate pentru această destinație.Contractele subsecvente vor fi atribuite astfel încât să se asigure pe întreaga perioadă de derulare a acordului-cadru posibilitatea de a presta, la cererea autorității, servicii de mentenanță și reparație a stațiilor de monitorizare (STM, STMG, SMG) și a centrelor regionale de control aferente, în conformitate cu prevederile din Caietul de sarcini, cu o frecvență de aproximativ 8-12 contracte pe an, incluzând și eventualele contracte pentru reparații. Se va avea in vedere faptul ca, în Propunerea financiară detaliată este prevăzută o suma fixă, în cuantum de 359.420,00 Lei, fără TVA. Aceasta suma fixă aferentă serviciilor de reparație este utilizată pentru departajarea ofertelor. Din această sumă fixă vor fi acoperite costurile aprobate de către achizitor conform prevederilor Caietului de sarcini în situațiile în care pentru realizarea operațiunilor de reparație sunt necesare piese de schimb care nu sunt incluse în lista de piese de schimb pentru echipamentele/instalațiile prevăzute în Tabelul nr. 1 din Caietul de sarcini sau piese de schimb pentru alte echipamente care nu sunt indicate expres în Caietul de sarcini, sau cantități mai mari de piese de schimb uzuale față de cele prevăzute în Tabelul nr. 1 din Caietul de sarcini. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 20. Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări: în a 11-a zi înainte de termenul limită de stabilit în anunțul de participare pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: CS04/2024
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50410000 Reparatur und Wartung von Mess-, Prüf- und Kontrollgeräten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Acord-cadru în baza cărora se vor încheia contracte subsecvente având ca obiect prestarea de servicii de mentenanță și reparație a stațiilor de monitorizare (STM, STMG, SMG) și a centrelor regionale de control aferente, în conformitate cu cerințele minime obligatorii prevăzute în Secțiunea 2: Caietul de sarcini. Estimare cantități care ar putea fi solicitate pe durata acordului-cadru: - minim 1 (una) operațiune de mentenanță și/sau minim 1 (una) operațiune de reparație și maxim 78 (șaptezecișiopt) operațiuni de mentenanță și/sau maxim 39 (treizecișinouă) operațiuni de reparație în conformitate cu cerințele din Caietul de sarcini. Estimare cantități care ar putea fi solicitate în cadrul unui singur contract subsecvent: - minim 1 (una) operațiune de mentenanță și/sau 1 (una) operațiune de reparație și maxim 4 (patru) operațiuni de mentenanță și/sau maxim 4 (patru) operațiuni de reparație în conformitate cu cerințele din Caietul de sarcini. Frecventa si valoarea contractelor subsecvente care urmează sa fie atribuite: Valoarea estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 950,00 lei, fără TVA. Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 199.000,00 lei, fără TVA. Contractele subsecvente vor fi atribuite astfel încât să se asigure pe întreaga perioadă de derulare a acordului-cadru posibilitatea de a presta, la cererea autorității, servicii de mentenanță și reparație a stațiilor de monitorizare (STM, STMG, SMG) și a centrelor regionale de control aferente, în conformitate cu prevederile din Caietul de sarcini, cu o frecvență de aproximativ 8-12 contracte pe an, incluzând și eventualele contracte pentru reparații.
Interne Kennung: 1