646842-2026 - Ergebnis
Finnland – Bauarbeiten für Häfen – Ferry Terminal Turku / S2-Laituriurakka
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ferry Terminal Turku / S2-Laituriurakka
Beschreibung: Turun Satama Oy kilpailutti S2-laituriurakan sisältäen matkustajakäytävän ja maihinnoususillakkeiden (3 kpl) hankinnan ja asennuksen sekä pääkansirampin ja sivurampin hankinnan ja asennuksen osana Ferry Terminal Turku (FTT) -hanketta. Turun Satama Oy on Turun kaupungin kokonaan omistama yhtiö. Turun Satama Oy toimii rakennushankkeeseen ryhtyvänä ja huolehtii kaikista tilaajan velvoitteista. Turun Satama Oy ja Turun kaupunki ovat sopineet keskinäisin järjestelyin, että urakkasumman maksamisesta huolehtii kuitenkin osittain myös Turun kaupunki. Hankinnan kohde kuvattiin tarkemmin hankinta-asiakirjoissa.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45241000 Bauarbeiten für Häfen
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Turun Satama Oy kilpailutti S2-laituriurakan sisältäen matkustajakäytävän ja maihinnoususillakkeiden (3 kpl) hankinnan ja asennuksen sekä pääkansirampin ja sivurampin hankinnan ja asennuksen osana Ferry Terminal Turku (FTT) -hanketta. Hankinnan kohde kuvattiin tarkemmin hankinta-asiakirjoissa. Turun Satama Oy on Turun kaupungin kokonaan omistama yhtiö. Turun Satama Oy toimii rakennushankkeeseen ryhtyvänä ja huolehtii kaikista tilaajan velvoitteista. Turun Satama Oy ja Turun kaupunki ovat sopineet keskinäisin järjestelyin, että urakkasumman maksamisesta huolehtii kuitenkin osittain myös Turun kaupunki.
Interne Kennung: 2026-045639-LOT-0001